کد خبر : 4014
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با دستیار وزیر امور خارجه چین:

ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست/غربی‌ها بهانه گیری می کنند

ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست/غربی‌ها بهانه گیری می کنند

جائو شو:نگاه چین به همکاری با ایران نگاهی راهبردی است

 دکتر علی لاریجانی صبح امروز جمعه ۱۰ شهریور ماه با جائوشو دستیار وزیر امور خارجه چین دیدار و گفت و گو کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر لاریجانی با ابراز خرسندی از روند توسعه و گسترش همه جانبه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور، گفت: دو کشور با همکاری یکدیگر می‌توانند از ظرفیت‌های وسیع موجود در ایران و چین برای گسترش و تحکیم روابط دوستانه خود گام بردارند.

وی حل پاره ای مشکلات کوچک در این مسیر را بسیار مهم خواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه ایران از نقش‌آفرینی مؤثر چین در عرصه‌های گوناگون بین‌المللی استقبال می‌کند، افزود: غربی‌ها با هدف تسلط بر منابع انرژی منطقه، مسئله هسته‌ای را بهانه‌ای برای تحت فشار قرار دادن ایران قرار داده‌اند.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده اما از حقوق مسلم خود استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای نخواهد گذشت.

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات سوریه ارسال گسترده سلاح به داخل این کشور را عامل تشدید ناامنی و درگیری ها دانست و افزود: مداخله نظامی و بنغازی سازی در این کشور تنها به پیچیده‌تر شدن و گسترش ناامنی در منطقه منجر خواهد شد.

براساس این گزارش جائو شو دستیار وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدار ضمن تبریک برگزاری موفقیت‌آمیز اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ایران، گفت: اطمینان داریم جنبش عدم تعهد در دوران ریاست ایران به پیشرفت‌های فراوانی در جهت تقویت همگرایی و ایفای نقش مؤثر در صحنه تعاملات جهانی نایل خواهد آمد.

وی تصریح کرد: چین در این زمینه آماده هرگونه همکاری با ایران خواهد بود.

دستیار وزیر امور خارجه چین در ادامه با تأکید اراده کشورش برای توسعه همه جانبه همکاری های سیاسی ـ اقتصادی با ایران گفت: چین همواره اعلام کرده همکاری دوستانه ایران و چین بر پایه مناسبات تاریخی و پیوندهای عمیق فرهنگی ـ تمدنی دو ملت است و هیچ‌گاه نمی‌توان آن را متوقف کرد.

وی تصریح کرد: نگاه چین به همکاری با ایران نگاهی راهبردی است.

آقای جائو شو در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر موضوع هسته‌ای ایران، گفت: چین همواره از گفتگو و مذاکره برای حل مشکلات و سوء تفاهمات در این زمینه حمایت کرده و خواهد کرد.

وی افزود: کشورش مخالف تحریم‌های یک جانبه علیه ایران است و معتقد است این موضوع نه تنها مسئله هسته‌ای ایران را حل نخواهد کرد بلکه پیچیدگی آن را افزایش خواهد داد.

دستیار وزیر امور خارجه چین همچنین با اشاره به بحران سوریه با تأکید بر ضرورت رعایت مقررات و معاهدات بین‌المللی و منشور ملل متحد، افزود: چین با مداخله نظامی در سوریه مخالف و معتقد است گفت وگو و مذاکره تنها راه دستیابی به آرامش و ثبات در این کشور است./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  حرکت تروریست‌های مهاجر به سمت لیبی و افغانستان/ مسائل یمن از طریق سیاسی حل می شود،نه لشکرکشی/دوران توسعه گرایی در آسیا آغاز شده است

  احتمال بروز مشکلات امنیتی ازسوی تروریست‌های مهاجر شکست‌خورده در سوریه/ اسرائیل نافع اصلی درگیری میان مسلمانان

  طراحی مجمع مجالس آسیایی در راستای صلح و توسعه بود/ افزایش هوشیاری و صراحت کشورهای منطقه در بیان شیطنت‌های آمریکا

  تعیین ساز و کارهایی جهت پیشبرد ثبات و امنیت در مجمع مجالس آسیایی/ نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم

  دکتر لاریجانی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد

  بدرقه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسط معاون استاندار استانبول

  ائتلاف ضد داعش آمریکایی ها در حد شعار بود/ ضرورت استفاده از نیروهای مردمی با انگیزه برای مقابله با تروریسم در افغانستان

  باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند/ ضرورت تقویت همکار‌ی‌های امنیتی میان ایران و روسیه

  ضرورت افزایش روابط اقتصادی به‌دنبال گسترش روابط سیاسی میان ایران و کامبوج

  ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی