کد خبر : 4014
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با دستیار وزیر امور خارجه چین:

ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست/غربی‌ها بهانه گیری می کنند

ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست/غربی‌ها بهانه گیری می کنند

جائو شو:نگاه چین به همکاری با ایران نگاهی راهبردی است

 دکتر علی لاریجانی صبح امروز جمعه ۱۰ شهریور ماه با جائوشو دستیار وزیر امور خارجه چین دیدار و گفت و گو کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر لاریجانی با ابراز خرسندی از روند توسعه و گسترش همه جانبه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور، گفت: دو کشور با همکاری یکدیگر می‌توانند از ظرفیت‌های وسیع موجود در ایران و چین برای گسترش و تحکیم روابط دوستانه خود گام بردارند.

وی حل پاره ای مشکلات کوچک در این مسیر را بسیار مهم خواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه ایران از نقش‌آفرینی مؤثر چین در عرصه‌های گوناگون بین‌المللی استقبال می‌کند، افزود: غربی‌ها با هدف تسلط بر منابع انرژی منطقه، مسئله هسته‌ای را بهانه‌ای برای تحت فشار قرار دادن ایران قرار داده‌اند.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده اما از حقوق مسلم خود استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای نخواهد گذشت.

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات سوریه ارسال گسترده سلاح به داخل این کشور را عامل تشدید ناامنی و درگیری ها دانست و افزود: مداخله نظامی و بنغازی سازی در این کشور تنها به پیچیده‌تر شدن و گسترش ناامنی در منطقه منجر خواهد شد.

براساس این گزارش جائو شو دستیار وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدار ضمن تبریک برگزاری موفقیت‌آمیز اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ایران، گفت: اطمینان داریم جنبش عدم تعهد در دوران ریاست ایران به پیشرفت‌های فراوانی در جهت تقویت همگرایی و ایفای نقش مؤثر در صحنه تعاملات جهانی نایل خواهد آمد.

وی تصریح کرد: چین در این زمینه آماده هرگونه همکاری با ایران خواهد بود.

دستیار وزیر امور خارجه چین در ادامه با تأکید اراده کشورش برای توسعه همه جانبه همکاری های سیاسی ـ اقتصادی با ایران گفت: چین همواره اعلام کرده همکاری دوستانه ایران و چین بر پایه مناسبات تاریخی و پیوندهای عمیق فرهنگی ـ تمدنی دو ملت است و هیچ‌گاه نمی‌توان آن را متوقف کرد.

وی تصریح کرد: نگاه چین به همکاری با ایران نگاهی راهبردی است.

آقای جائو شو در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر موضوع هسته‌ای ایران، گفت: چین همواره از گفتگو و مذاکره برای حل مشکلات و سوء تفاهمات در این زمینه حمایت کرده و خواهد کرد.

وی افزود: کشورش مخالف تحریم‌های یک جانبه علیه ایران است و معتقد است این موضوع نه تنها مسئله هسته‌ای ایران را حل نخواهد کرد بلکه پیچیدگی آن را افزایش خواهد داد.

دستیار وزیر امور خارجه چین همچنین با اشاره به بحران سوریه با تأکید بر ضرورت رعایت مقررات و معاهدات بین‌المللی و منشور ملل متحد، افزود: چین با مداخله نظامی در سوریه مخالف و معتقد است گفت وگو و مذاکره تنها راه دستیابی به آرامش و ثبات در این کشور است./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی