کد خبر : 4000
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار با مسئولان نظام صنفی کشاورزی کشور؛

ایسنا/ لاریجانی: تحقق اقتصاد مقاومتی درگرو خودکفایی محصولات کشاورزی است

ایسنا/ لاریجانی: تحقق اقتصاد مقاومتی درگرو خودکفایی محصولات کشاورزی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت توجه به بخش کشاورزی و دامداری، لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی را خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی دانست و گفت: یکی از راه‌های افزایش تولید و رسیدن به خودکفایی، تبیین راهکارهایی در جهت فرهنگ‌سازی برای برگشت روستاییان مهاجر به مناطق خود است.

 

 

 

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، علی لاریجانی در دیدار با مسئولان نظام صنفی کشاورزی کل کشور با بیان اینکه براساس سیاست‌های کلی نظام باید به بخش کشاورزی و دامداری توجه شود، گفت: به طور حتم تحقق اقتصاد مقاومتی که یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است، در گرو خودکفایی محصولات استراتژیک کشاورزی صورت می‌گیرد.

 

 

 

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب کشور از تولید محصولات کشاورزی باید خودکفا باشد، افزود: از نظر منطق دنیایی هم با توجه به فشارهای اقتصادی کشورهای استکباری عقل حکم می‌کند که ما در کشور در تولید محصولات خودکفا باشیم که لازمه آن حمایت از این بخش‌ها است.

 

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چرخه و ظرفیت‌های اقتصادی حوزه کشاورزی با بخش‌هایی مانند صنعت و تجارت قابل مقایسه نیست، یادآور شد: به طور حتم یکی از موارد مورد نزاع عرصه جهانی در آینده نزدیک مسئله امنیت غذایی است که به طور حتم باید از سوی مسئولان حمایت شود.

 

این نماینده مجلس نهم حمایت‌های نقطه‌ای و بدون برنامه را غیرضروری اعلام کرد و افزود: مسئولان باید با برنامه‌ریزی سیاست‌هایی را تبیین کنند که وضعیت حوزه اقتصاد کشاورزی در آینده قابل پیش‌بینی باشد.

 

لاریجانی با تاکید بر اینکه نظام صنفی کشاورزی مسئولیت‌های بسیاری در این حوزه برعهده دارد، تصریح کرد: شما باید اگر نیازهایی را در حوزه کشاورزی مشاهده می‌کنید، به صورت پیش‌نویس قانونی به مجلس ارائه کنید.

 

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به وجود امکانات در روستاها در قیاس با سال‌های گذشته و افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها افزود: متاسفانه برخی از روستاها به علت مهاجرت خالی از سکنه شده‌اند، از این‌رو باید هم‌اکنون ضمن حمایت از چرخه تولید، اقدامات فرهنگ‌سازی برای برگشت روستاییان به مناطق خود و توسعه کشاورزی صورت گیرد.

 

وی با اشاره به تاسیس نظام صنفی کشاورزی گفت: به طور حتم بدون تشکل و سازمان‌هایی از این دست نمی‌توان در راه شکوفایی حوزه اقتصاد به ویژه کشاورزی قدم برداشت، از این‌رو اگر نظام صنفی کشاورزی مشکلاتی را در این حوزه مشاهده می‌کند، می‌تواند با مجلس در میان بگذارد.

 

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اعلام اینکه نظام صنفی کشاورزی باید مشکلات این حوزه را نظام‌بندی و ساماندهی کند، تصریح کرد: ما برای افزایش ارتباطات تشکل‌ها با مجلس مصوبه‌ای را تصویب کردیم، اما شما تحت عنوان اعضای این نظام صنفی باید مراکز تصمیم‌ساز مجلس همچون مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون‌های مرتبط در ارتباط باشید.

 

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اعتراضات اعضای نظام صنفی کشاورزی در رابطه آیین‌نامه‌های وزارت کشاورزی گفت: براساس قانون، آیین‌نامه و مصوبات دولت اگر خلاف قانون تشخیص داده شود، می‌توان آن را حذف کرد، از این‌رو شما می‌توانید اینگونه تخلفات را به مجلس اعلام کنید.

 

وی با انتقاد از مشکلات بیمه‌ای بخش کشاورزی یادآور شد: براساس قانون باید تمام کشاورزان تحت پوشش بیمه قرار گیرند، از این‌رو بنده در آینده نزدیک با رئیس سازمان تامین اجتماعی جلسه‌ای را برگزار می‌کنم تا مشکلات پیرامون این حوزه کاهش یابد.

 

لاریجانی با اشاره به پرداخت نشدن یارانه بخش کشاورزی و تولید افزود: براساس قانون باید ۳۰ درصد درآمدهای حوزه هدفمندی به بخش تولید داده شود، اما هم‌اکنون شاهد هستیم که این موضوع تحقق نیافته است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در حوزه کشاورزی در سال ۹۰ حدود ۱۲.۵ میلیون تن گندم تولید شده است، تصریح کرد: به طور حتم باید برای نگهداری و خرید این مقدار محصول سازوکار مناسب و مشخصی تبیین شود.

 

وی ادامه داد: متاسفانه امسال نابسامانی‌های بسیاری در حوزه مرغ و شیر وجود داشت که باید با برنامه‌ریزی مشکلات را کاهش داد.

 

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اعلام اینکه کشاورزی باید به طور خصوصی اداره شود، گفت: به طور حتم کشاورزی دولتی مشکلات بسیاری را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

 

لاریجانی با اشاره به اینکه حمایت‌های مسئولان از تشکل‌های خصوصی باید با ضمانت این تشکل‌ها همراه باشد، افزود: این تشکلات باید به اظهارات و اقدامات خود متعهد باشند و خارج از برنامه‌ریزی عمل نکنند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مجلس هر حمایت معقولی را از کشاورزان انجام می‌دهد، گفت: به طور حتم با شکوفایی حوزه تولید و شکوفایی می‌توان با تهدیدها مقابله کرد.

 

انتهاي پيام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی