کد خبر : 3995
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با هنرمندان استان قم:

هنرمندان در معرفی تفکر شیعی برنامه‌ریزی کنند

هنرمندان در معرفی تفکر شیعی برنامه‌ریزی کنند

 دکتر علی لاریجانی در دیدار با هنرمندان استان قم با بیان اینکه متاسفانه تاکنون ظرفیت‌های هنری و فرهنگی این استان به طور کامل معرفی نشده است، گفت: با وجود ظرفیت‌های بسیار این حوزه، سیستم و مدیریت نتوانسته است که حمایت‌های لازم را انجام دهد، اما خوشبختانه روحیه شما هنرمندان بسیار خوب و بالنده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه سبقه کارهای هنری در قم سبقه دینی است، افزود: توجه به این موضوع در استانی مانند استان قم امری طبیعی است، از این‌رو هنرمندان این نسل استان باید در جهت تحول این امر تلاش کنند.

وی درباره انواع کارهای هنری در ادوار گذشته و کنونی توضیح داد: در ادوار گذشته بعضی از هنرها کار سرگرمی داشته و هیچ ارتقایی نداشته‌اند، از طرف دیگر قسمتی دیگر از هنر تقلیدی بوده است که در جاهای مختلف ضرر هم به دنبال داشته است. در این نوع هنر ابداع کمی دیده می‌شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی دیگر از انواع هنر نوع آشکار شدنی بوده است، یادآور شد: در این نوع هنر هدف آشکار کردن حقیقت و پرده کنار زدن بوده  که مهمترین آن حقیقت معارفی بوده است که در ذهن ما هم وجود دارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به اینکه حکمت یمانی با تعقلات عقلانی فاصله دارد، تصریح کرد: ممکن است سبقه غرب در این مسائل زیاد باشد اما به طور حتم غرب سئوالات زیادی را مطرح کرده است و عالمان شرقی توانسته‌اند در این رابطه پاسخ‌های بزرگی را مطرح کنند.

وی با تاکید بر اینکه در هنر شرقی یک نوع بی‌خانمانی با فرهنگ غرب وجود دارد، افزود: در این موضوع غربی‌ها سئوالات بزرگی را مطرح کردند اما به طور حتم برای این سئوالات جواب ندارند، اما از طرف دیگر فرهنگ شرقی ظرفیت‌های بسیاری را برای پاسخ دادن به سئوالات بزرگ دارد که به طور حتم این پاسخ‌های بزرگ از معارف اهل بیت (ع) برمی‌آید.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه در بسیاری از حوزه‌های فرهنگی مکتب‌سازی انجام نشده است، یادآور شد: هم‌اکنون در بعضی از حوزه‌ها مانند شعر و خط کشور ما سبقه بسیاری دارد، ولی در بخش‌های مدرن کار پژوهشی زیادی انجام نشده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه همیشه هنر دینی مضمون تاریخ ادیان ندارد، گفت: در هنر دینی هدف آشکار کردن حقیقت است، از این‌رو باید برای شکوفایی این هنر از افراد خبره و باتجربه استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم‌اکنون در حوزه هنری افراد خوش‌فکر و بااستعداد بسیاری وجود دارد، افزود: منتهی باید این افراد ساماندهی شوند.

وی علت شکوفایی قم در حوزه هنری را دسترسی آسان به منابع و افراد باتجربه دانست و گفت: وجود شما هنرمندان با علایق مختلف و متفاوت بسیار ارزشمند است، اما به طور حتم شما باید این استعدادها را آشکار کنید.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه ایجاد گردش اقتصادی مطلوب در حوزه هنری در گرو تولیدات متکثر و متنوع است، تصریح کرد: اما به طور حتم مسئولان باید فضا را برای هنرمندان به‌وجود بیاورند.

لاریجانی با بیان اینکه هنرمند باید هنر تکثیر و تدبیر زندگی داشته باشد، گفت: تحقق این موضوع به خود هنرمند برمی‌گردد، اما مسئولان نیز باید زیرساخت‌های آن را ایجاد کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نبود مکانی مناسب برای جای دادن هنرمندان استان قم افزود: به طور حتم با برنامه‌ریزی مسئولان باید ساختمانی مناسب شأن هنرمندان با کمک شهردار، استاندار و وزارت ارشاد ایجاد شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه هنرمندان باید با فکر قوی اهداف خود را تحقق بخشند، تصریح کرد: به طور حتم در تمام اقدامات دولت نباید پیش‌قدم و سرمایه‌گذار باشد، از این‌رو فکر هنرمند می‌تواند در این موضوع کارساز و تاثیرگذار باشد.

وی با تاکید بر اینکه هنرمندان باید در تشریح تفکر شیعی برنامه‌ریزی کنند، افزود: به طور حتم معارف اهل بیت (ع) بسیار عمیق و تاثیرگذار است، از این‌رو هنرمندان باید با آثار خود این معارف را انعکاس دهند.

لاریجانی با اعلام اینکه انقلاب اسلامی ایران ظرفیت بسیار بالایی در تولید آثار هنری دارد، افزود: هنرمندان باید با تشکیل کارگروه‌هایی از بخش‌های هنری موضوعات پیرامون کشور را پیگیری کنند./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی