کد خبر : 3989
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مجلس نیوز/ مصاحبه جالب لاریجانی با خبرنگار مانیتور

مجلس نیوز/ مصاحبه جالب لاریجانی با خبرنگار مانیتور

مجلس نیوز ( پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت)  نوشت: باربارا اسلاوین خبرنگار مانیتور روز جمعه، 31، آگوست 2012/ 10 شهریور 91 گفت وگویی با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی انجام داده که پاسخ های آقای لاریجانی نکات جالبی را مطرح ساخته است.

 

آقای لاریجانی در این مصاحبه گفته است کسانی که ادعای دموکراسی برای سوریه دارند، حاضر نیستند که زنان در خیابان های شهرهایشان رانندگی کنند، هنوز به سیستم انتخابات به روش امروزی تمایلی ندارند و به زور اسلحه به خونریزی در سوریه مشغولند اما اسد را مقصر این حوادث معرفی کرده اند.

 

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در مصاحبه ای اختصاصی با باربارا اسلاوین، خبرنگار مانیتور گفت که حمله اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران "خودکشی" خواهد بود. مذاکره کننده سابق هسته ای ایران همچنین این اتهامات را تکذیب کرد که ایران از سایتی به نام پارچین برای فعالیت های هسته ای خود استفاده کرده است.

 


علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز جمعه تهدیدات اسرائیل برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران را رد کرد . وی ضمن "خودکشی" خواندن این حمله ، گفت که برای ایران چندان فرقی نمی کند که چه کسی به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شود.

 


لاریجانی، عضو یکی از خانواده های مذهبی برجسته ایران و مذاکره کننده ارشد سابق هسته ای ایران در مصاحبه ای اختصاصی با مانیتور و در اتاق های تاریخی مجلس ایران، نیز این اتهامات را تکذیب کرد که ایران از سایتی به نام پارچین برای فعالیت های هسته ای اش استفاده کرده است.

 


لاریجانی گفت که حمایت های آمریکا ، ترکیه و عرب ها از شورشیان سوریه، به جنگ داخلی در این کشور دامن می زند و گفت که ایران علیرغم کشته شدن بیش از 20 هزار نفر طی 18 ماه گذشته در سوریه، باز هم متحد دیرینۀ خود، رئیس جمهور بشار اسد را رها نمی کند.

 


او ایالات متحده را به "ایجاد یک بنغازی جدید" متهم کرد. اشارۀ وی به دژ نظامی اپوزیسیون لیبی است که توسط بسیاری از کشورها قبل از سقوط معمر قذافی، دیکتاتور لیبی به رسمیت شناخته شده بود.

 

 

گزیده ای از این مصاحبه به شرح زیر است:


 

مانیتور:
آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در آخرین گزارش خود، از همکاری ایران ابراز نارضایتی کرد و گفت: ایران در پارچین فعالیت هائی انجام داده که "به صورت قابل توجهی مانع انجام بازرسی موثر آژانس " از فعالیت های مشکوک هسته ای این کشور شده است. آژانس همچنین گفته که ایران ، ذخیرۀ اورانیوم غنی شدۀ % 5 و %20 خود را افزایش داده است.

 


لاریجانی: این حرف ها تکراری و کلیشه ای است، چرا که ما قطعنامه های سازمان ملل را قبول نداریم و فکر می کنیم این قطعنامه ها عادلانه نیستند؛ چرا که آنها در مورد پروتکل الحاقی [پیمان عدم گسترش سلاح های هسته ای] سخن می گوید که ایران آن را امضا کرده اما تائید نکرده است. . . و می گوید که همۀ فعالیت های [هسته ای] ما باید به حالت تعلیق درآید . ولی ما تعلیق را نمی پذیریم.

 


و اما در مورد ارقامی که شما [برای اورانیوم غنی شده] ذکر کردید، آیا این کار با مقررات آژانس مغایرتی دارد ؟ از آنجا که ما از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم پس حق غنی سازی اورانیوم را داریم. آنها [بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی] آنجا هستند تا در مورد همین مسائل گزارش تهیه کنند. آنها عملا حضور دارند پس دیگرنمی توان گفت که مقرراتی نقض شده است.

 


و درباره پارچین. این سایت ارتباطی با مسائل هسته ای ندارد ... قرار نیست ما در قبال هر ادعائی که از سوی هرکسی مطرح می شود پاسخگو باشیم . آقای البرادعی[ رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی] همواره می گفت: «ما هیچ مدرکی در اختیار نداریم» .این حرف ها فقط ادعاست.

 مانیتور: در مورد آن لپ تاپ معروف چطور؟ لب تاپی که قرار است حاوی شواهدی باشد مبنی بر اینکه ایران قبل از سال 2003 فعالیت هائی در راستای توسعه سلاح های هسته ای انجام داده است؟

 

 


لاریجانی: این ها درست مثل قضیۀ [تلاش] برای ترور سفیر [عربستان] در ایالات متحده ، همگی داستان و ساختگی است. به نظر می رسد که ایالات متحده دچار توهم شده و خیالبافی می کند، این صحبت ها همه زائیدۀ تخیلات شاعرانه است.

 مانیتور: اسرائیل به رغم آنچه شما می گویید، معتقد است که ایران سرگرم کار بر روی تولید سلاح های هسته ای است، و رهبران اسرائیل تهدید کرده اند که به سایت های هسته ای ایران حمله خواهند کرد. آیا این تهدیدها را جدی می گیرید؟

 لاریجانی:
هیچ دلیلی وجود ندارد که ما آنها [اسرائیل] را تا این اندازه احمق فرض کنیم. این کار برای آنها مثل خودکشی است و ما فکر نمی کنیم آنها دست به چنین کاری بزنند.


 

مانیتور: پس چرا آنها مدام از این اقدام صحبت می کنند؟

 لاریجانی: خوب بسیار روشن است: پس از تجربۀ شکست در جنگ 33 روزه بین اسرائیل و حزب الله لبنان در سال 2006، که برای آنها بسیار سنگین و ویرانگر بود... و همچنین انقلاب هائی که در منطقه رخ داده است، اسرائیل مدت هاست که در انزوا به سر می برد. در حال حاضر آنها در انزوای سیاسی قرار دارند و دیگر حسنی مبارک هم از صحنه خارج شده ...... بنابر این آنها باید چیزی بگویند تا نشان دهند که هنوز موجودیت دارند.

 مانیتور: علاوه بر اینکه مبارک رفته ، اسد هم با مشکل واقعی و جدی روبروست و محمد مرسی، رئیس جمهور جدید مصر نیز روز پنجشنبه گفت که دولت سوریه یک دولت ظالم است. چرا ایران از رژیمی حمایت می کند که20 هزار نفر از مردمش را ظرف 18 ماه کشته است؟

 لاریجانی:
ما همانطور که از مصریان حمایت کرده ایم، از مردم سوریه هم برای به دست آوردن حقوقشان و همچنین از مردم بحرین حمایت می کنیم ... اما کشورهائی در منطقه و البته ایالات متحده آمریکا که مسئول این کشتارها و خونریزی ها هستند... آنها به سوریه سلاح می فرستند... و با تامین منابع مالی، حمایت سیاسی و حمایت از رسانه ها به ادامۀ این وضعیت کمک می کنند. واضح است که چه اتفاقی می افتد - اینکه درگیری ادامه می یابد . اما مسئولیت این خونریزی ها با کشورهائی است که برای ایجاد یک بنغازی جدید تلاش می کنند. ما می خواهیم این مشکل را با روشی صلح آمیز حل و فصل کنیم.

 مانیتور: این کار چگونه امکان پذیر است وقتی دست اسد به آن همه خون آغشته است؟

 


لاریجانی: شما که هستید که بگوئید "اسد باید برود" ؟ این تصمیم را به رای مردم واگذار کنید... آیا مسئله، واقعا دموکراسی است ؟ آن دسته از کشورهای عربی که از این وضعیت حمایت می کنند - خود کشورهای دموکراتیکی هستند؟ اصلا پارلمانی دارند؟ آنها حتی اجازه نمی دهند که زنان در خیابان ها رانندگی کنند ... من فکر می کنم این اشتباه بزرگ غرب است که باز هم از چوب دیگری استفاده می کند ... این همان اشتباهی است که ایالات متحده و انگلستان در افغانستان مرتکب شدند. آنها در ابتدای کار خوشحال بودند که یک جنبش افراطی به راه انداخته اند اما همین بلا ، بعدها دامنگیر خود آنها شد.


 

مانیتور: اما مُرسی اولین رئیس جمهور مصر که به شیوۀ دموکراتیک انتخاب شده، از مخالفان سوریه حمایت می کند، شما چگونه مواضع خود را با وی تطبیق می دهید؟

 


لاریجانی: 34 سال است که از دموکراسی [در ایران] برخورداریم. ما خواهان دوستی هستیم. اما در عین حال با دیگران تفاوت هائی داریم. ... این امکان پذیر نیست که دو کشور متفاوت یکسان فکر کنند و یکسان عمل کنند.

 مانیتور:
به سیاست داخلی ایران بازگردیم، حرف هائی وجود دارد که گویا مقام معظم رهبری می خواهند سیستم را تغییر دهند و انتخاب رئیس جمهور را به جای مردم به مجلس شورای اسلامی بسپارند

 


لاریجانی: بله اما این به آن معنا نیست که این اتفاق می افتد، بلکه هنوز در حد یک احتمال است.

 

مانیتور: امکان دارد تا سال آینده اینکار عملی شود

 


لاریجانی:
خیر.

 

مانیتور: آیا شما یکبار دیگر برای ریاست جمهوری کاندید می شوید ؟

 


لاریجانی:
شما باید روی موقعیت آقای اوباما کار کنید نه درمورد آرمان های ریاست جمهوری لاریجانی، که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 ناموفق از کار درآمد. 

مانیتور: آیا مایلید که آقای اوباما بار دیگر به ریاست جمهوری انتخاب شود؟

 لاریجانی: این تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. وقتی او به ریاست جمهوری رسید ، در مورد فلسطین و حقوق مسلمانان حرف های متفاوتی می زد، اما در عمل کار زیادی برای آنها انجام نداد.


 

مانیتور: و میت رامنی چطور؟ او شما را نمی ترساند ؟ به نظر می رسد در مورد ایران خیلی سختگیر و انعطاف ناپذیر است.

 لاریجانی: فکر نمی کنم افراد و شخصیت ها تفاوت زیادی ایجاد کنند ... زیرا به هر حال در آن کشور سیستمی وجود دارد و این سیستم تحت هر شرایطی طبق منافع ملی خود تصمیم می گیرد و عمل می کند.

 


مانیتور: هنگام پرواز به تهران در اخبار خواندم که میرحسین موسوى، رهبر اپوزیسیون ایران، دچار حمله قلبی شده و به بیمارستان منتقل شده و دوباره تحت بازداشت خانگی قرار گرفته است. آیا این حرف صحت دارد ؟ و حبس خانگی موسوی و کروبی چه مدت قرار است ادامه داشته باشد؟

 لاریجانی:
تا آنجا که من می دانم، درست نیست [که موسوی دچار حمله قلبی شده است] ... این مسئولیت دستگاه قضایی است که در مورد این مساله [حبس خانگی] اظهار نظر کند.

 

مانیتور: اما صادق لاریجانی، رئیس قول قضائیه برادر شماست!

 


لاریجانی: ادارۀ یک کشور کسب و کار خانوادگی نیست و نسبت خانوادگی ما ربطی به این موضوع ندارد ....

 

مانیتور: در حال حاضر تحریم ها بسیار شدید است. این تحریم ها تا چه اندازه به اقتصاد ایران و به مردم لطمه وارد می کند؟ و آیا واقعا هیچ راهی وجود ندارد تا شما بتوانید مسالۀ هسته ای را حل کنید و بگذارید تا این مردم کمی نفس بکشند؟

 لاریجانی: البته به دلیل تحریم ها برخی مشکلات بوجود آمده است که برخی از آنها مشکلات داخلی هستند... ما در دوره های دیگری هم با تورم سنگین مواجه بوده ایم. در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی ، تورم تا سطح 50-60٪ وجود داشت. آیا آنهم به دلیل تحریم های خارجی بوده است؟

 

مانیتور: بنابراین ایران می تواند با همۀ این سختی ها کنار بیاید - تحریم نفتی اروپا، کاهش ارزش پول ایران و . .؟

 


لاریجانی:
قطعا و مطمئناً... ما به سختی عادت داریم. وقتی جنگ ایران وعراق به ما تحمیل شد، شرایط بسیار سخت تر بود و تمام دنیا از صدام [حسین] حمایت می کرد ... آیا آنها موفق شدند حتی بخش کوچکی از سرزمین ما را به دست اورند؟ زیرا مردم ما در مقابل این قبیل سختی ها بسیار مقاومند .

 


سوال این است که چرا آمریکایی ها دست به چنین اعمالی می زنند؟ آمریکایی ها باید خوشحال باشند زیرا ما از شر یک دیکتاتور خلاص شدیم و مردم را آزاد کردیم و دموکراسی برقرار کردیم . چرا رفتار آنها با ما اینچنین خصمانه است؟ و اگر این تحریم ها واقعا به مردم صدمه می زند؛ چرا آمریکایی ها این کار را انجام می دهند؟

منبع:  اعتدال

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی