کد خبر : 3984
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رییس مجلس در دیدار با دانشجویان دانشگاه های شهر قم:

باید با نگاه واقع بینانه از سیاسی کردن مسائل اقتصادی پرهیز کرد

باید با نگاه واقع بینانه از سیاسی کردن مسائل اقتصادی پرهیز کرد

دکتر علی لاریجانی صبح امروز در دیدار با جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های قم پس از سخنان و بیان نظرات دانشجویان سخنانی مختصر در پاسخ به آنان بیان کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای سخنان خود ضمن خوشامدگویی به دانشجویان درباره وضعیت اشتغال و ارتباط آن با دانشگاه ها گفت: در مسئله تحقیقات در کشور نقایصی وجود دارد که ارتباط صنعت و تولید با دانشگاه یکی از مهمترین این نقایص است که زمانی برای حل این مسئله دفتری در دانشگاه ها با عنوان ارتباط با صنعت و در بنگاه های صنعتی با عنوان ارتباط با دانشگاه فعال بود که این دفاتر نیز کارنامه موفقی نداشتند این در حالی بود که برای فعالیت این دفاتر بودجه مناسبی هم در نظر گرفته می‌شد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: در اکثر کشورهای توسعه یافته در مؤسسات صنعتی نهادهایی برای جذب سرمایه‌های نخبه از دانشگاه ها وجود دارد و دانشجویان نخبه را پس از طی دوران فارغ التحصیلی جذب کارگاه مورد نظر خود می کنند. این مسئله کمک بزرگی است به ارتباط میان صنعت و دانشگاه می کند.
وی با بیان اینکه برای شروع این ارتباط باید نگاهی حمایتی از صنایع وجود داشته باشد ادامه داد: در حال حاضر به دلیل اینکه صنایع کشور با مشکلات فراوانی مواجه هستند نمی توان ارتباط مناسبی میان صنعت و دانشگاه ایجاد کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی درباره مسائل بین المللی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان حاضر در جلسه گفت: باید با نگاه واقع بینانه هم به نیروهای موذی خارجی و هم به شرایط بیداری اسلامی تصمیمات عقلانی اتخاذ شود و از ظرفیت های موجود بهترین بهره را گرفت.
دکتر لاریجانی با بیان اینکه صف آرایی ها در قبال مسائل مختلف جهان تقریباً روشن است گفت: مقداری از مسائل و چالش های بین المللی برطرف شده است و موازنه بین المللی تا حدودی ایجاد شده در این شرایط نیز قدرت های بین المللی حاضر به عقب نشینی و تعدیل وضعیت در مورد مسائل مختلف مثل مسئله فلسطین نیستند مگر اینکه مجبور شوند.
وی با بیان اینکه همین نگاه در مورد مسائل کشورهای اسلامی و خیزش های بوجود آمده نیز وجود دارد افزود: مسیر موفقیت پیش روی جهان اسلام مقاومت و ایستادگی در برابر استکباران است.
دکتر لاریجانی در پاسخ به سؤال دیگری درباره نگاه واقع بینانه به مسائل کشور توضیح داد: وضعیت کشور باید به شکل واقعی دیده شود چرا که وضعیت کشور مثل بیماری است که اگر قبول نکند بیمار است علاجی هم ندارد. در هر حال با وجود گذشت چند ماه از آغاز کار مجلس نهم، نمایندگان با مشکلات فراوان اقتصادی در جامعه مواجه بودند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تورم را یکی از مشکلات ریشه ای که فشار زیادی را به مردم وارد می کند معرفی کرد و یادآور شد: با نگاهی به آمار تورم در می یابیم که میزان نقدینگی در طول ۷ سال گذشته از ۶۵ هزار میلیارد تومان به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است چنانچه این نقدینگی به سمت تولید روانه شود مشکل اشتغال حل خواهد شد و بسیاری از بازارهای کاذب از بین خواهد رفت.
لاریجانی تصریح کرد: البته مشکلات حاشیه ای دیگری هم در کنار مشکل نقدینگی وجود دارد ولی متن مشکلات مسائل اقتصادی کشور نقدینگی موجود است.
 

کاهش دوز آلودگی سیاسی از مسائل اقتصادی، مشکل را برطرف می کند
وی با تأکید بر دیدن نقاط مثبت و منفی موجود در کشور مهمترین علاج وضعیت اقتصادی کشور را هدایت نقدینگی به سمت تولید و رونق آن دانست و تأکید کرد: مسائل اقتصادی کشور هم باید مانند سایر مسائل رصد شود و هر چه دوز آلودگی آن به مسائل سیاسی کمتر شود مشکلات اقتصادی راحت تر برطرف می شود.
نماینده مردم قم در مجلس در مورد اصلاح قانون انتخابات که مورد سؤال یکی از دانشجویان حاضر در جلسه بود گفت: در این مورد آراء متفاوتی وجود دارد ولی آن چیزی که در مجلس در جریان است نه اصلاح قانون و تغییر مجری انتخابات بلکه تکمیل پروسه انتخابات است.
دکتر لاریجانی درباره پیشنهادات برخی از دانشجویان درباره وضعیت فرهنگی گفت: وضعیت فرهنگی کشور نیز نباید به صورت نقطه ای و پراکنده دیده شود بلکه باید با اصلاح زیر ساخت ها به طور ریشه ای اصلاح و بهبود یابد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان درباره وضعیت اشتغال زایی برای دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه های قم گفت: عمده مشکل شهر قم بحث سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال است که نیاز به آنالیز چندانی ندارد و اگر محور سرمایه گذاری ها روشن باشد حتماً با افزایش سرمایه گذاری می توان خط توسعه استان را پیگیری کرد.
وی ادامه داد: ایجاد فضای تولیدی در استان و رونق ظرفیت‌های معطل قم وضعیت اشتغال و کارآفرینی را برای دانشجویان آماده کار فراهم می کند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره مسائل بین الملل و موضع گیری های غرب پس از اجلاس سران غیر متعهدها گفت: اینکه غرب شرایط جدیدی را در نظام سیاسی جهان بپذیرد دور از انتظار است و به نظر می رسد حاکم کردن شرایط عادلانه در نظم جهانی نیاز به ابزارهای مختلفی مثل گفتمان و دیپلماسی فعال و قدرت های اقتصادی و فرهنگی دارد مخصوصاً اینکه باید با نگاه واقع بینانه اقتصاد را غنی و از این طریق توانایی ایستادگی در برابر فشارهای ناجوانمردانه استکبار را داشته باشیم.
دکتر لاریجانی تصریح کرد: لزوم این قدرت اقتصادی به این معنا نیست که ما در سایر عرصه ها غفلت کنیم و باید با نگاهی متوازن به همه بخش ها در برابر فشارهای وارد بر کشور ایستادگی کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پیشنهاد یکی از حاضرین در جمع مبنی بر نگرفتن عوارض و مالیات از مراکز آموزشی گفت: اینکه مجلس بخواهد رأساً اخذ عوارض و مالیات را از مراکز آموزشی قطع کند طبق قانون اساسی به این دلیل که بار مالی برای دولت ایجاد می کند امکان نخواهد داشت ولی اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تنظیم لایحه ای در دولت چنین مسئله ای را به مجلس ارائه کند می توانیم مالیات و عوارض را از مراکز آموزشی قطع کنیم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی درباره تعداد زائرین مسافر در قم و اینکه از این ظرفیت استفاده مناسب نمی شود گفت: حضور این تعداد مسافر در استان قم دارای دو وجه مثبت و منفی است که اگر برای آن برنامه ریزی شود می توانیم به شکوفایی استان قم کمک کنیم.

اجرایی شدن منشور آموزش و پرورش وضعیت فرهنگی ـ تربیتی را بهبود می بخشد
وی همچنین درباره مسائل تربیتی و فرهنگی استان قم در قیاس با دهه گذشته به دانشجویان گفت: اینکه وضعیت تربیتی و فرهنگی در دوره ای مورد غفلت قرار گرفته درست است ولی در شرایط کنونی هم نباید با تصمیم گیری های لحظه ای در این باره تصمیم گیری کرد؛ منشور تنظیم شده در وزارت آموزش و پرورش کار مناسبی است که اگر هر چه سریعتر اجرایی شود می تواند مسئله تربیتی و فرهنگی را به طور ریشه ای بهبود ببخشد.
دکتر لاریجانی یادآور شد: در این باره همه افراد در هر جایگاهی مسئول هستیم و باید شعاع مسئولیت پذیری خود را نیز گسترش دهیم و مسائل فرهنگی تربیتی را به حال خود رها نکنیم.

 مسئولان دولتی باید مشکلات اقتصادی را ببینند
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به آخرین سؤال یکی از دانشجویان در خصوص وضعیت اقتصادی نامطلوب در کشور توضیح داد: تورم را باید با روش های کارشناسی اصلاح کرد و تردیدی نیست که این مسئله مردم را دچار مشکل می کند و دولتمردان باید این درد را ببینند و به صورت عالمانه ریشه های آن را حل کنند راه حل موجود هدایت سرمایه ها به سمت تولید ملی است و مقاوم کردن اقتصاد طبق نظر مقام معظم رهبری است و در این مسیر باید تلاش هایمان را دو چندان کنیم./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی