کد خبر : 3961
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان:

مدیریت غیر متمرکز با تفسیرهای کنونی قانون اساسی غیر ممکن است

مدیریت غیر متمرکز با تفسیرهای کنونی قانون اساسی غیر ممکن است

دکتر علی لاریجانی در دیدار با رییس و اعضای شورای شهر اصفهان گفت: شورای شهراصفهان جزو شوراهای فعال و خوش عملکرد است و افراد صاحب نظری در این شورا عضو هستند و با کمک شهرداری، فضای شهر تغییرات زیادی پیدا کرده است.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات مختلفی که در استان اصفهان وجود دارد،‌ افزود: بضاعت دستگاه های فرهنگی ما در کشور زیاد نیست و شوراها در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی می توانند فعالیت مناسبی داشته باشند و یکی از انگیزه های به وجود آمدن شوراها،‌ رسیدگی به این موارد بوده است و باتوجه به وضعیت مالی که دارند می توانند در حاشیه دیگر امور به مسائل فرهنگی رسیدگی کنید.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: برخی از موانعی که بر سر راه شوراها قراردارد مربوط به قانون می شود و اینکه آیا شوراها می توانند مسئولیت های اجرایی را برعهده بگیرد؟

لاریجانی گفت: یک وجه این مسئله به شورای نگهبان مربوط می شود که باید با آنها صحبت کنیم و نظرشان رادرخصوص واگذاری برخی از کارهای اجرایی به شوراها بگیریم و اگر نفسیر آنان در این مورد تغییری داشت بعد مجلس می تواند تصمیم جدیدی اتخاذ کند.

نماینده مردم قم افزود: در حال حاضر که تمامی شوراها از یک شرایط مساوی برخوردار نیستند که یا باید با تغییر قانون یک شرایط حداقلی برای اعضا در نظر گرفته شود که صلاحیت و اختیارات متوازن داشته باشند و یا یک مرجعی باشد تا شوراهایی که ظرفیت های مطلوب دارند، اختیارات بیشتری بدان ها داده شود.

رییس مجلس تاکید کرد: شوراها باید به این مسئله توجه داشته باشند که واگذاری فعالیت های جدید بارمالی برای شوراها به دنبال خواهد داشت؛ زیرا نگاه دولت این است که اگر واگذاری مسئولیت اجرای کارهای جدید به شوراها صورت پذیرد، باید از درآمد خود شوراها باشد نه اینکه درآمدها منتقل شود و ضرورت دارد که ابتدا تکلیف این موضوع روشن شود.

وی با اشاره به ضرورت خارج شدن شرایط اداری و مدیریتی کشور از حالت مدیریت متمرکز به سوی غیرمتمرکز، گفت: درست است که اکثر کشورهای دنیا به سوی مدیریت غیرمتمرکز پیش رفته اند اما در کشور ما تفسیر شورای نگهبان از  قانون اساسی این است که وزرا ء مسئول اجرای تمام امور هستند، لذا با این تئوری در ایران مدیریت غیرمتمرکز عملی نمی شود، مگر اینکه مسئولین تصمیم بگیرند که کارهای سیاست گذاری و برنامه ریزی با وزراء باشد و کارهای اجرایی را بتوانند واگذار کنند.

گفتنی است، در ابتدای این جلسه رییس  و اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان  به ارائه گزارش فعالیت های این شورا و مسائل و مشکلات موجود مانند بحث کمبود بودجه تملک دارایی استان، مترو، خشکی زاینده رود، کمبود آب و بارندگی در این استان، مهاجرین به شهر و مسائل فرهنگی پرداختند./


 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی