کد خبر : 3956
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با دانشجویان استان اردبیل:

مشکل اصلی بازار سکه و ارز نقدینگی است

مشکل اصلی بازار سکه و ارز نقدینگی است

دکتر علی لاریجانی پیش از ظهر امروز (یکشنبه ۲۶ شهریور) در دیدار با جمعی از دانشجویان استان اردبیل در محل دفتر خود ضمن خوشامدگویی به این دانشجویان به سؤالات مطرح شده از سوی دانشجویان پاسخ گفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره عملکرد نظارتی مجلس گفت: همانگونه که در آیین نامه داخلی مجلس پیش بینی شده است سازوکارهایی مناسب برای نظارت مجلس بر دستگاه های اجرایی دیده شده است به طور مثال در ماده ۲۳۳ آیین نامه داخلی مجلس اگر نمایندگان در بررسی های خود به تخلفی برسند گزارش آن را پس از رأی گیری در صحن علنی به قوه قضائیه ارجاع می دهند و این موضوع در ماده ۳۳ آیین نامه داخلی پیش بینی شده است.

وی افزود: علاوه بر این آیین نامه داخلی مجلس دو مقوله سؤال و استیضاح را پیش بینی کرده است که در صورت ناکارآمدی دستگاهی از مسئول آن دستگاه توضیح خواسته می شود علاوه بر این دیوان محاسبات مجلس نیز گزارش های دقیقی از فعالیت های دستگاه های مختلف به مجلس ارسال می کنند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در کنار نظارت های مجلس سازمان بازرسی کل کشور نیز نظارت های دقیقی را صورت می دهد و باید گفت که در بحث نظارتی کشور ساز و کار کامل و جامعی وجود دارد.

 

قانون انتخابات برای ورود به صحن هنوز پخته نشده است

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره تغییر قانون انتخابات توضیح داد: چنین طرحی در حال حاضر در بین نمایندگان در حال پخته شدن و کامل شدن است و هنوز آماده ارائه به صحن علنی مجلس نشده است.

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استعدادهای فراوان استان اردبیل تصریح کرد: اردبیل را نباید به صورت یک بعدی و فقط با ظرفیت گردشگری در نظر گرفت چرا که این استان ظرفیت های فراوانی در بخش های کشاورزی، صنعتی، دامپروری و توریستی دارد که باید به طور جامع به این مقوله ها دیده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بخشی از قانون برنامه پنجم توسعه درباره طرح آمایش سرزمین ها یادآور شد: با تشکیل جلسات شورای آمایش سرزمین ها که در قانون برنامه پنجم پیش بینی شده است ظرفیت های نقاط مختلف کشور بویژه استان اردبیل بالفعل در می آید لذا فعال شدن چنین شورایی می تواند بسیاری از مشکلات استان های مختلف کشور را برطرف کند.

 

مشکل اصلی بازار سکه و ارز نقدینگی است

وی در باره سؤال دیگری درخصوص وضعیت بازار سکه و ارز گفت: اینکه در اقتصاد فعلی کشور ما یک اشکال عمده وجود دارد حرف درستی است البته بخشی از این مشکلات به تحریم ها بر می گردد ولی مقدار زیادی از مشکلات موجود به رشد بی سابقه نقدینگی در کشور مربوط است.

لاریجانی افزود: زمانی که بخش های تولیدی کشور فعال نباشد نقدینگی موجود در جامعه به سمت بازارهای کاذب می رود و در آن بازارها اختلال ایجاد می کند در شرایط کنونی راهکارهای لازم برای سوق دادن نقدینگی به سمت تولید مشخص است و ضرورت آماده کردن بسترهای آن بیش از پیش احساس می شود.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت ازدواج جوانان گفت: کمرنگ شدن ازدواج در جامعه ما وجوه مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد که موجب بالا رفتن سن ازدواج در کشور شده است به همین دلیل لازم است دولت در بخش اقتصادی فعال تر عمل کند و مسائل اقتصادی را با حمایت از تولید و ایجاد اشتغال بهبود ببخشد علاوه بر این کمتر شدن ازدواج ها به سلایق اجتماعی افراد نیز بر می گردد که در این بخش نیاز به کار فرهنگی است.

وی ادامه داد: اینکه برخی افراد گمان می کنند باید به تکامل و بلوغ برسند و پس از آن ازدواج کنند تفکر نادرستی است چرا که ازدواج موجب تکامل افراد می شود دین مبین اسلام نیز ازدواج را نیمی از دین می خواند و بر اهمیت آن تأکید دارد.

لاریجانی با اشاره به زندگی شهید مطهری در زمان ازدواج خود حاضرین در جمع را به خواندن زندگینامه وی دعوت کرد و یادآور شد: زمانی که شهید مطهری به قم آمد وضعیت اقتصادی خوبی نداشت ولی در همان زمان با یک ازدواج ساده و به دور از تجملات در خانه ای کوچک و ساده زندگی خود را شروع کردند و پس از ازدواج به این رشد و مقام رسیدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فشارهای وارد آمده از بیرون کشور تصریح کرد: باید قبول کنیم که در شرایط حساس و خاصی قرار داریم و این عوامل باعث شده اقتصاد کشور تحت تأثیر قرار گیرد فشارهای دشمن به این دلیل افزایش یافته که ایران به ظرفیت بزرگ منطقه ای تبدیل شده و در کنار آن موج بیداری اسلامی در منطقه به وجود آمده است.

 

اعتراضات گسترده درباره فیلم موهن اخیر بیداری اسلامی را به اثبات رساند

وی ادامه داد: برخی ها در ابتدای خیزش های منطقه ای گمان می کردند این خیزش ها به بیداری اسلامی مربوط نمی شود ولی تظاهرات و اعتراضات اخیر در خصوص فیلم موهن به ساحت مقدس پیامبر(ص) نشان داد که خیزش های برآمده از ملت های انقلابی اسلامی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ریشه دشمنی غربی ها با ایران را موضع گیری ها و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در مسائل بین المللی دانست و افزود: آنها تاب پذیرش عدالت در دنیا را ندارند به همین دلیل با موضع گیری های ایران به هر نحوی چه اخلاقی و غیر اخلاقی مقابله می کنند در این میان هر گونه کشمکش داخلی که موجب عقب افتادن کشور از مسائل اصلی شود مورد قبول نیست لذا اگر انتقاداتی وجود دارد باید در فضایی آرام و سازنده مطرح شود.

وی اضافه کرد: واقعیت این است که شرایط متفاوتی در منطقه وجود دارد و عوامل بین‌المللی هم در وارد شدن به ایران موثرند که این به استراتژی جمهوری اسلامی نیز برمی‌گردد؛ توسط آمریکا، عراق را گرفت، موضع ما حمایت از عراق بود که مردم این کشور را نجات داد. در جنگ ۳۳ روزه لبنان هم جمهوری اسلامی از ملت لبنان دفاع کرد که نتیجه‌اش، کمر اسرائیل را شکست. در آن زمان ما در حال مذاکره درباره مسائل هسته‌یی بودیم و دیدیم که ظرف ۴۸ ساعت قطعنامه‌ای علیه ایران در مساله هسته‌یی صادر شد و سولانا گفت که خرابکارها کار را خود را کردند، پس این مساله چند وجهی است و آنها در وارد کردن فشار به ایران محاسبات دیگری دارند چرا که در زمینه‌های دیگر فرصتی ندارند و اینجا باید مقاومت کرد.

 لاریجانی در ادامه با بیان اینکه هرگونه حرف و سخنی که در داخل نزاع بلاوجه و حاشیه ایجاد می‌کند مضر است،‌گفت: البته برخی مسائل است نقد شود. در مسائلی که بین دولت و مجلس وجود دارد هم انتقادهای سازنده‌ای باید انجام شود و اگر موضوعی هست، نمایندگان باید دفاع کنند،‌این گفت‌وگوها می‌تواند به حل مساله کمک کند، مثلا اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها به درستی اجرا شود این به تولید کمک خواهد کرد اینها مباحثی تخصصی است که باید مطرح شود تا کار به خوبی انجام شود.

 

 

بخش فرهنگی کشور خلاء قانونی ندارد

وی درباره وضعیت فرهنگی موجود در کشور توضیح داد: در زمینه فرهنگ خلاء قانونی وجود ندارد و باید به تکنولوژی های جدیدی که غرب برای تخریب فرهنگ کشورهای جهان سوم استفاده می کند توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی نحوه استفاده غرب از تکنولوژی های جدید را تهاجمی و مخرب خواند و تأکید کرد: چنین روحیه ای را به هیچ وجه در فرهنگ شرقی و آیین اسلامی سراغ نداریم ولی غربی ها بدون در نظر گرفتن مقدسات در این زمینه فعالیت های مخربی را صورت می دهند.

وی با اشاره به تشکیل شورای عالی مجازی از سوی مقام معظم رهبری افزود: امیدواریم با تشکیل این شورا جلوی بسیاری از آسیب های موجود در این بخش گرفته شود.

 

مجلس هشتم بودجه کلانی را برای فرهنگ دینی در نظر گرفت

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر مردمی کردن فرهنگ ادامه داد: نباید فرهنگ را مانند کالایی لوکس از اختیار مردم خارج کرد و باید مردم را در متن مسائل فرهنگی قرار داد برای اجرایی شدن این مهم نیاز به بودجه های فرهنگی است که مجلس هشتم بیشترین بودجه را به بخش فرهنگی به ویژه ترویج فرهنگ دینی اختصاص داد.

لاریجانی در مورد ادغام وزارتخانه ها گفت: در خصوص ادغام های صورت گرفته دو نظر وجود دارد که البته شاید این اظهارنظرها زود هم باشد ولی گفته می شود که ظرفیت های وزارتخانه ها بسیار بالا است به همین دلیل این اقدام ها نباید صورت می گرفت و وزارتخانه ها باید به شکل تخصصی و متمرکز کار خود را  صورت دهند اما نظر دوم که مخالف این نظر است این بود که دولت نباید تمام بخش های موجود را تحت نظر خود داشته باشد و باید با اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ به اداره بسیاری از بخش ها و ظرفیت ها به مردم واگذار شود به طور مثال نباید صنایع کشور را دولت اداره کند بلکه باید با سیاستگذاری این صنایع در اختیار مردم قرار بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی استفاده از ظرفیت نخبگان و بکارگیری مشاورین جوان را یکی از ضروریات امروز جامعه خواند و گفت: مجلس شورای اسلامی نیز قصد داشت با بکارگیری مشاورین جوان از ظرفیت های آنها استفاده لازم را ببرد که حتی طرح چنین موضوعی نیز در مجلس تدوین و آماده شد ولی به دلیل کاهش شدید منابع مالی مجلس این طرح فعلاً در هاله ای از ابهام وجود دارد.

لاریجانی ارتباط میان صنعت و دانشگاه را ضروری برشمرد و با اشاره به بودجه هایی که برای این بخش در نظر گرفته شده است خواستار هماهنگی بیشتر این دو نهاد در کشور شد./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی