کد خبر : 3954
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/پرسش و پاسخ دانشجويان و علي لاريجاني؛ رييس مجلس از نوسانات ارزي، تحريم‌ها و فشارها گفت

ایسنا/پرسش و پاسخ دانشجويان و علي لاريجاني؛  رييس مجلس از نوسانات ارزي، تحريم‌ها و فشارها گفت

رييس مجلس شوراي اسلامي ظهر امروز(يكشنبه) در ديدار با جمعي از دانشجويان استان اردبيل، به دغدغه‌هاي آنان در خصوص نوسانات ارزي، فشارها، تحريم‌ها و برخي مسائل فرهنگي و اجتماعي پاسخ داد.

 

 

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در ديدار جمعي از دانشجويان دانشگاه‌هاي اردبيل گفت: ما در شرايط فعلي در يك منظومه سياسي، اقتصادي و فرهنگي نسبت به صحنه‌ي بين‌الملل واقع شده‌ايم و در چنين شرايطي بايد تصميمات ما به قاعده و از سر حكمت باشد تا بتوان فشارها را مديريت كرد بنابراين ما بيش از گذشته نياز به فكر و رايزني داريم.

 

 

وي با اشاره به تبيين مولفه‌هاي اقتصاد مقاومتي از سوي مقام معظم رهبري افزود: در اقتصاد مقاومتي بايد به توانمندي‌هاي داخلي و شكوفايي استعدادها توجه شود و بسترهاي اين امر فراهم گردد، يكي از راهكارهاي حل مشكلات در اين زمينه، فعال شدن آمايش سرزميني است.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه اقتصاد نبايد در چنبره افراد خاصي باشد، تصريح كرد: قانون و سياست‌هاي اصل 44 در راستاي فراگير كردن و از انحصار خارج كردن اقتصاد تدوين شده‌اند كه البته نقاط ضعفي در اين زمينه وجود دارد.

 

 

لاريجاني با تاكيد لزوم استفاده از توانايي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و فعال كردن ظرفيت‌هاي ابتكارات دروني يادآور شد: ما چندين مدل از همكاري دانشگاه‌ها با اقتصاد كشور را تجربه كرده‌ايم و بودجه پژوهشي دانشگاه‌ها را هم افزايش داده‌ايم، يكي از اين مدل‌ها استفاده از دانشجويان براي پيشرفت صنعتي و اقتصادي كشور است، قطعا خودكفايي در همه‌ي امور ممكن نيست اما در محصولات استراتژيك بايد خودكفا شد.

 

 

وي در پاسخ به سوال يكي از دانشجويان درباره عدم اجراي برخي قوانين مصوب مجلس از سوي دولت اظهار داشت: مثلا قانون هدفمندي يارانه‌ها عينا اجرا نشد و 30 درصدي كه مجلس در تصويب اين قانون براي صنعت پيش‌بيني كرده بود، پرداخت نشده است اما به هر حال نهادهاي نظارتي وجود دارند از جمله وظيفه ديوان محاسبات، نظارت بر اجراي قانون است و اگر تخلفي باشد به مراجع قضايي ارجاع مي‌شود، سازمان بازرسي كل كشور هم نظارت از جنس ديگري را در حسن اجراي قوانين بر عهده دارد؛ كميسيون اصل 90 مجلس هم فعاليت‌هاي نظارتي دارد و در خود مجلس سازوكار سوال و استيضاح براي تخلف وزير و يا يك مدير اجرايي از قانون پيش‌بيني شده است و اين از ظرفيت‌هايي است كه نمايندگان مي‌توانند از آن بهره بگيرند.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي درباره اصلاح قانون انتخابات در مجلس نيز آن را در راستاي كارآمد كردن انتخابات و صحيح‌تر كردن مسير كار توصيف كرد و افزود: اين قانون هنوز به پختگي نرسيده كه در صحن مطرح شود و ما در حال مطالعه اين موضوع هستيم.

 

 

وي درباره نوسانات اخير در بازار ارز، آن را نشان دهنده يك اشكال اقتصادي در كشور دانست و افزود: يك بعد اين موضوع به تحريم و فشارها برمي‌گردد كه شرايط را تحت تاثير قرار داده است اما بخش ديگري مربوط به رشد نقدينگي در جامعه است، راه جذب اين نقدينگي، رونق داخلي از نظر توليد و آماده كردن بسترها براي سرمايه‌گذاري در كشور است، در اين صورت نقدينگي به سمت كالاي كاذب و دلالي نمي‌رود.

 

 

لاريجاني درباره سوال يكي از دانشجويان اردبيلي در مورد وضعيت اين استان و لزوم توجه به پيشرفت و توسعه گردشگري استان اردبيل، خاطر نشان كرد: البته استان اردبيل غير از ظرفيت توريستي و گردشگري، در بعد كشاورزي، دامداري و صنعتي نيز ظرفيت‌هاي خوبي دارد اما مشكل اصلي اين است كه متناسب با استعداد‌ها، سرمايه‌گذاري نمي‌شود. در همين راستا در قانون برنامه شورايي براي آمايش سرزميني در نظر گرفته شده كه در آن استان‌ها متناسب با ظرفيت توسعه مي‌يابند لذا فعال شدن اين شورا مشكل همه استان‌ها را حل خواهد كرد.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال دانشجوي ديگري در خصوص مشكلات جوانان براي ازدواج، خاطر نشان كرد: اين موضوع از وجوه مختلفي قابل بحث است؛ يكي اينكه سن ازدواج در دختران و پسران بالا رفته و ديگر اينكه اين موضوع قدري به مسائل اقتصادي و مشكلات معيشتي مربوط است كه راهش، رونق توليد در كشور است. البته در حال حاضر افرادي هم هستند كه امكان معيشتي دارند اما ازدواج نمي‌كنند و مي‌گويند مي‌خواهيم ادامه تحصيل دهيم،‌ بلوغ پيدا كنيم و ...، شايد اينها ملاحظات فرهنگي و اجتماعي باشد، به نظر مي‌رسد اين برداشت درستي از مقوله ازدواج نيست، بنا نيست كه افراد كامل شوند تا ازدواج كنند بلكه بايد ازدواج كنند تا كامل شوند.

 

 

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سادگي ازدواج و زندگي مرحوم شهيد مطهري، يادآور شد: بايد شرايط عادي‌تري را براي زندگي فراهم كرد؛ اما بنا باشد همه امكانات فراهم باشد شرايط قدري سخت مي‌شود البته در اين مسير مشكلات اقتصادي بايد مرتفع شود و افراد شغل داشته باشند.

 

 

وي همچنين در واكنش به درخواست يكي از دانشجويان مبني بر دادن قولي براي توسعه‌ي استان اردبيل، گفت: من راجع به ازدواج شما قول مي‌دهم.

 

 

لاريجاني با تاكيد به اينكه با توجه به وضع روابط بين‌الملل، گراني و تورم كشور در شرايط حساس و خاصي قرار گرفته تاكيد كرد: عوامل زيادي باعث شده غرب و آمريكا به كشورمان فشار وارد كنند، آنها خودشان موضوع هسته‌يي را بهانه كرده‌اند اما موارد ديگري در اين موضوع دخيل است مثل ظرفيتي كه ايران در منطقه پيد اكرده و موج بيداري اسلامي كه در منطقه به وجود آمده است.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ساخت فيلم موهن نسبت به پيامبر گرامي اسلام خاطر نشان كرد: در اين حادثه ديديد كه مسلمانان چقدر با بصيرت و بيداري حركت كردند تا جايي كه وزير خارجه آمريكا با تعجب مي‌گفت كه ما در ليبي كمك كرده‌ايم! اما كمك آنها فقط ايجاد مشكل كرد.

 

 

وي اضافه كرد: واقعيت اين است كه شرايط متفاوتي در منطقه وجود دارد و عوامل بين‌المللي هم در وارد شدن به ايران موثرند كه اين به استراتژي جمهوري اسلامي نيز برمي‌گردد؛ توسط آمريكا، عراق را گرفت، موضع ما حمايت از عراق بود كه مردم اين كشور را نجات داد. در جنگ 33 روزه لبنان هم جمهوري اسلامي از ملت لبنان دفاع كرد كه نتيجه‌اش، كمر اسرائيل را شكست. در آن زمان ما در حال مذاكره درباره مسائل هسته‌يي بوديم و ديديم كه ظرف 48 ساعت قطعنامه‌اي عليه ايران در مساله هسته‌يي صادر شد و سولانا گفت كه خرابكارها كار را خود را كردند، پس اين مساله چند وجهي است و آنها در وارد كردن فشار به ايران محاسبات ديگري دارند چرا كه در زمينه‌هاي ديگر فرصتي ندارند و اينجا بايد مقاومت كرد.

 

 

لاريجاني در ادامه با بيان اينكه هرگونه حرف و سخني كه در داخل نزاع بلاوجه و حاشيه ايجاد مي‌كند مضر است،‌گفت: البته برخي مسائل است نقد شود. در مسائلي كه بين دولت و مجلس وجود دارد هم انتقادهاي سازنده‌اي بايد انجام شود و اگر موضوعي هست، نمايندگان بايد دفاع كنند،‌اين گفت‌وگوها مي‌تواند به حل مساله كمك كند، مثلا اگر قانون هدفمندي يارانه‌ها به درستي اجرا شود اين به توليد كمك خواهد كرد اينها مباحثي تخصصي است كه بايد مطرح شود تا كار به خوبي انجام شود.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال دانشجوي ديگري با تاكيد بر اينكه در زمينه فرهنگي، خلاء قانوني وجود ندارد، گفت: شيوه غرب اين است كه از ظرفيت تكنولوژي‌هاي جديد براي تخريب فرهنگي استفاده مي‌كند، رفتاري كه در سنت اسلامي نسبت به پيامبران ديگر صورت مي‌گيرد را با رفتاري كه غربي‌ها نسبت به پيامبر اكرم (ص) دارند مقايسه كنيد، اين روش تهاجمي غرب از گذشته سابقه داشته است همان‌طور كه جنگ‌هاي صليبي مردم شرق را تحت تاثير قرار داد اما حالا آنها از روش‌هاي ديگري استفاده مي‌كنند.

 

 

وي با اشاره به استفاده غرب از تكنولوژي براي انجام كارهاي ضدفرهنگي تصريح كرد: مقام معظم رهبري نيز در تدبيري، شوراي عالي مجازي را در نظر گرفتند كه انشاءالله فعال‌تر خواهد شد.

 

 

لاريجاني با اشاره به فراگيري موضوع فرهنگ در زندگي مردم، خواستار اختصاص بودجه لازم به اين بخش شد و گفت: در مجلس هشتم بيشترين بودجه‌ها به بخش فرهنگي خصوصا فرهنگ ديني اختصاص يافت و انشاءالله قوانين مدون در اين دوره پيگيري خواهد شد.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوال دانشجوي ديگري در انتقاد از ادغام وزارتخانه‌ها و اينكه برخي ادغام‌ها در گذشته موفق نبوده، يادآور شد: من فكر نمي‌كنم ادغام وزارتخانه‌هاي سپاه و دفاع ضايعه‌اي به وجود آورده باشد، شايد معقول‌تر باشد كه نيروهاي مسلح يك كانال براي پيگيري داشته باشند، برخي اين نظر را دارند كه ادغام‌ها ضعف‌هايي را ايجاد مي‌كند اما فلسفه كساني كه با ادغام وزارتخانه‌ها موافق بودند اين بود كه براي اجراي اصل 44 بايد نظارت و تصدي‌گري را به مردم واگذار كرد.

 

 

وي در واكنش به درخواست دانشجويان اردبيلي براي استفاده مجلس از مشاوران دانشجو نيز گفت: استفاده از نخبگان جوان بسيار مناسب است، ما بايد ظرفيتي ايجاد كنيم تا نمايندگان در مناطقي كه هستند از نخبگان در ابعاد مختلف استفاده كنند و صنعتگران، فرهنگيان، دانشگاهيان و اقشار ديگر بتوانند پشتوانه فكري نمايندگان باشند و از اين طريق گردش فكري و علمي بين نخبگان استاني و ملي انجام شود.

 

 

رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان از تهيه‌ي طرحي در مجلس براي استفاده نمايندگان از نخبگان خبر داد و گفت كه اين امر به غناي مجلس خواهد افزود.

 

 

 

انتهاي پيام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی