کد خبر : 3928
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در جلسه مشترک با هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها:

قانون وظایف شوراها متناسب با واگذاری کار به مردم کامل نشده است

قانون وظایف شوراها متناسب با واگذاری کار به مردم کامل نشده است

 دکتر علی لاریجانی امروز (سه‌شنبه ۴ مهرماه) در جلسه مشترک با هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با بیان اینکه براساس نص قانون تشکیل شوراها نوعی دادن اختیارات کار در شهرها به مردم است، گفت: به طور حتم انتخابات شوراها تجربه جدیدی برای عدم تمرکز درکارهای اجرایی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز قانون وظایف و اختیارات شوراها متناسب با تصور واگذاری کار به مردم کامل نشده است، افزود: البته این نهادها هم‌اکنون شهردار را انتخاب و بقیه کارهای شهرداری را انجام می‌دهند. اما هنوز وظایف شوراها به طور کامل تدوین نشده است.

وی با اعلام اینکه تشکیل و انتخابات شوراها یکی از اقدامات مهم بوده است، یادآور شد: در چند سال اخیر در بعضی از نقاط کشور زمانی که شوراها قوی بوده‌اند کارهای آن منطقه به خوبی پیش می‌رفته و زمانی که این شوراها ضعیف بوده، کارها به کندی انجام می‌شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کنترل دقیق هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها می‌تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: اعضای این هیات باید با برنامه‌ریزی، آسیب‌شناسی و نگاه درازمدت کارهایی عمیق و متناسب با وضعیت شوراها را انجام دهند.

لاریجانی با اشاره به برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در تابستان آینده گفت: برگزاری دو انتخابات به طور حتم کار را برای نظارت بر شمارش آرای شوراها سخت می‌کند، از این‌رو اعضای هیات مرکزی نظارت باید از هم‌اکنون برای ایجاد مکانیزم شمارش آرای انتخابات شوراها برنامه‌ریزی کند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون معاونت اجرایی مجلس به دنبال یافتن ساختمان مناسبی برای اسکان هیات مرکزی نظارت بر انتخاب شوراها است، افزود: به طور حتم یکی از برنامه‌های این هیات باید یافتن افراد باتجربه و با سابقه اجرایی بالا در حوزه انتخابات باشد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با اعلام اینکه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها باید از نمایندگان مجلس افرادی را برای نظارت بر انتخابات استان خود انتخاب کند، یادآور شد: به طور حتم انتخاب بازوهای نظارتی استان‌ها باید دقیق و با برنامه‌ریزی باشد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه پروژه نظارت بر انتخابات شوراها از هم‌اکنون شروع و تا چند ماه بعد از انتخابات ادامه می‌یابد، گفت: به طور حتم این پروژه وقت زیادی را از نمایندگان می‌گیرد.

لاریجانی با اعلام اینکه هم‌اکنون دیگر زمان تدوین قانون جامعی برای انتخاب شوراها نیست، تصریح کرد: ممکن است در بعضی از محورهای انتخابات شوراها مشکلاتی وجود داشته باشد، اما می‌توان با تغییر یا اصلاح موادی آنرا حل کرد؛ از طرفی دیگر هم‌اکنون می‌توان همانطوری که برای نمایندگان مجلس سطح تحصیلات در نظر گرفته شد، اصلاحاتی را درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها انجام داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جنبه‌های تکمیلی قانون انتخابات شوراها را می‌توان با تصویب چند ماده اصلاح کرد، گفت:  در صورت تحقق این اصلاحات به طور حتم نتیجه انتخابات بهتر و قوی‌تر خواهد بود./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی