کد خبر : 3919
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/لاریجانی در جمع بسیجیان مجلس: کشور در دوران بنی صدر هرروز یک بحران داشت

فارس/لاریجانی در جمع بسیجیان مجلس: کشور در دوران بنی صدر هرروز یک بحران داشت

رئیس مجلس با بیان اینکه در سال‌های اولیه انقلاب از نظر سیاسی به دلیل حضور بنی‌صدر در صحنه سیاسی کشور شاهد تلاطم در ایران بودیم، گفت: در دوران بنی صدر هر روز با یک بحران سیاسی در ایران روبرو می‌شدیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز(سه‌شنبه) طی سخنانی در مراسمی که به مناسبت هفته دفاع مقدس در محل تالار مدرس ساختمان مشروطه مجموعه بهارستان و با حضور بسیجیان قوه مقننه برگزار شد، با تبریک هفته دفاع مقدس و ایام دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع)، اظهار داشت: امیدواریم از انفاس مقدس این بزرگواران زندگی سعادتمندی داشته باشیم.

وی حضور در جلساتی که عزیزان بسیجی در آن حضور دارند را افتخارآمیز خواند و گفت: حضور در این محافل باعث می‌شود انسان از گذشته ایثارگری‌ها و فداکاری ملت الهام بگیرد و دوران دفاع مقدس پشتوانه‌ای فکری برای کشور است.

رئیس مجلس مسئله دفاع مقدس برای ملت ایران را یک سرمایه ملی دانست و یادآور شد: دفاع مقدس از نظر روحی و معنوی پایان‌ناپذیر است.

وی با بیان اینکه ممکن است کتاب‌ها و نوشته‌هایی در زمینه دفاع مقدس تدوین شده باشد، تصریح کرد: این کتاب‌ها و نوشته‌ها تنها گوشه‌ای از مجاهدت‌های جنگ تحمیلی را ترسیم کردند و باید تلاش شود تا بخش‌های عمده‌ای از این فداکاری‌ها از طریق فیلم و سریال متجلی شوند.

رئیس مجلس با بیان اینکه هیمنه دفاع مقدس به اندازه بزرگی ملت ایران وسیع است، تصریح کرد: دفاع مقدس ابعاد گوناگونی دارد که به این سادگی نمی‌توان ابعاد مختلف آن را ترسیم کرد.

وی ثمره محافل و بزرگداشت‌های دوران دفاع مقدس را خودآگاهی برای ملت دانست و تأکید کرد: خودآگاهی برای ما ثمره‌ای است که امروز با فاصله زمانی نسبت به دوران جنگ تحمیلی زندگی می‌کنیم.

وی حادثه مهم دفاع مقدس در تاریخ کشور که مملو از مجاهدت و بصیرت بوده را الهام‌بخش خواند و یادآور شد: با مطالعه زندگی ائمه اطهار الهام می‌گیریم که صراط طی شده آیا دلیل متناسب و برخوردار از نقاط کانونی مورد توجه اولیای دین بوده است یا خیر.

لاریجانی ادامه دارد: اهمیت موضوع دفاع مقدس با توجه به مشکلاتی که نظام بین‌المللی از شرق و غرب برای ایران به وجود آوردند به همه کشورهایی که در منطقه دچار حسادت و بغض نسبت به انقلاب شدند، یک رویکردی بزرگ برای مجاهدت‌ها و شهادت‌طلبی ملتی است که توانسته‌اند از سرزمین خود و میراث انقلاب دفاع کنند.

وی تلاطم‌های سیاسی داخل کشور در سال‌های اولیه انقلاب به شکل ترور عناصر کلیدی نظام را یادآور شد و خاطرنشان کرد: اکنون برخی کشورها مفتخرند که این منافقین را به کشور خود راه می‌دهند و این نشان‌دهنده کارنامه سیاه آنان است.

رئیس مجلس اضافه کرد: ما در سال‌های دفاع مقدس با دشمنی مواجه بودیم که معتقد بود با حمایت شرق و غرب باید تهران را بگیرد و با طرح‌ریزی عملیات ترور در داخل کشور و عملیات در مرزهای ایران پیوسته ایران را تحت فشارهای نظامی قرار می‌داد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اولیه انقلاب از نظر سیاسی به دلیل حضور بنی‌صدر در صحنه سیاسی کشور شاهد تلاطم در ایران بودیم، گفت: با مطالعه تاریخ مشاهده می‌کنیم که بنی صدر چه مشکلاتی برای ایران به وجود آورد.

لاریجانی با تأکید بر اینکه در دوران بنی صدر هر روز با یک بحران سیاسی در ایران روبرو می‌شدیم، تصریح کرد: کینه‌ای که او نسبت به رهبر انقلاب و شهیدان باهنر، رجایی و بهشتی داشت باعث شده بود تا اقدام‌های سیاسی مثبت کشور با بن بست روبرو شود.

وی به سال‌های حضور در صدا و سیما اشاره و تصریح کرد: در سال‌های جنگ در صدا و سیما با کمبود منابع ارزی برای ادامه کار مواجه بودیم و نیاز فراوان به ارز داشتیم که متأسفانه در اختیار ما قرار نمی‌گرفت و در آن سال‌ها علاوه بر تحریم خارجی با تحریم داخلی هم روبرو بودیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه بنی صدر و اطرافیان او هر روز برای کشور مسئله‌ای می‌ساختند، افزود: آنها گاه حرف‌های طعنه‌آمیزی هم به امام(ره) می‌زدند که این دغدغه بزرگی برای نیروهای انقلابی داخل کشور بود.

وی با بیان اینکه در سال‌های دفاع مقدس آمریکا، فرانسه، آلمان و شوروی سابق حمایت‌های نظامی و اطلاعاتی خود را از رژیم صدام دریغ نمی‌کردند، تصریح کرد: خدا مکر بسیاری از این کشورها را به خوبی جواب داد و به فاصله‌ای کوتاه آنها را به سزای عمل خود رساند که این سنت الهی است تا کسانی که ظلم می‌کنند در همین دنیا به ظلمشان رسیدگی شود.

لاریجانی با بیان اینکه ایران ملتی رها شده از دست دیکتاتوری پهلوی و به دنبال ساماندهی به انقلاب خود بود، گفت: عاملی که باعث پایداری کشور در مقابل صف طولانی شرق و غرب شد تبعیت از ولایت فقیه و حضور در پشت سر رهبری است چرا که وقتی فرماندهی کل قوا در اختیار امام(ره) قرار گرفت و راه‌های جبهه‌ها باز شد نیروهای بسیاری به دلیل علاقه به رهبری در راه جهاد در جبهه‌ها حضور داشتند.

وی رکن دیگر رزمندگان اسلام را فکر جهادی در بین رزمندگان ایران خواند و تأکید کرد: اگر این تفکر در بین ملتی باشد و آنها جهاد را در زندگی خود بیاورند آن ملت سرافراز خواهد شد.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه مسئله دفاع مقدس برای ایران موضوعی الهام‌بخش و تاریخی تابناک است، یادآور شد: جلسات و محافلی برای بزرگداشت دوران دفاع مقدس باعث بیداری ملت ما خواهد بود و این همه فرهنگ جهادی و احوال ملکوتی عامل پایداری ملی ایران است.

علی لاریجانی در خاتمه با تشکر از بزرگانی که پیگیر پاسداشت مجاهدت‌های دفاع مقدس هستند، یادآور شد: ملت و فرزندان ایران به تفکر جهادی پایبند بوده و با جهاد در مسیر حق نصرت نصیب آن خواهد شد تا توانستند از صف تهاجم دشمنان شرق و غرب سربلند بیرون بیایند.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی