کد خبر : 3914
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در جلسه با هیئت نظارت بر انتخابات شوراها:

فارس/ دیگر زمان تدوین قانون جامع برای انتخاب شوراها نیست

فارس/ دیگر زمان تدوین قانون جامع برای انتخاب شوراها نیست

 رئیس مجلس با بیان اینکه انتخاب بازوهای نظارتی استان‌ها در انتخابات شوراها باید دقیق و با برنامه‌ریزی باشد، گفت که دیگر زمان تدوین قانون جامع برای انتخاب شوراها نیست.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه) در جلسه مشترک با هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با بیان اینکه بر اساس نص قانون تشکیل شوراها نوعی دادن اختیارات کار در شهرها به مردم است، اظهار داشت: به طور حتم انتخابات شوراها تجربه جدیدی برای عدم تمرکز در کارهای اجرایی است.

وی با بیان اینکه هنوز قانون وظایف و اختیارات شوراها متناسب با تصور واگذاری کار به مردم کامل نشده است، افزود: البته این نهادها هم‌اکنون شهردار را انتخاب و بقیه کارهای شهرداری را انجام می‌دهند، اما هنوز وظایف شوراها به طور کامل تدوین نشده است.

رئیس مجلس با اعلام اینکه تشکیل و انتخابات شوراها یکی از اقدامات مهم بوده است، یادآور شد: در چند سال اخیر در برخی از نقاط کشور زمانی که شوراها قوی بوده‌اند کارهای آن منطقه به خوبی پیش می‌رفته و زمانی که این شوراها ضعیف بوده، کارها به کندی انجام می‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه کنترل دقیق هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها می‌تواند بسیار مهم و تأثیرگذار باشد، تصریح کرد: اعضای این هیئت باید با برنامه‌ریزی، آسیب‌شناسی و نگاه دراز مدت کارهایی عمیق و متناسب با وضعیت شوراها را انجام دهند.

لاریجانی با اشاره به برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در تابستان آینده، گفت: برگزاری دو انتخابات به طور حتم کار را برای نظارت بر شمارش آرای شوراها سخت می‌کند، از این‌رو اعضای هیئت مرکزی نظارت باید از هم‌اکنون برای ایجاد مکانیزم شمارش آرای انتخابات شوراها برنامه‌ریزی کند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون معاونت اجرایی مجلس به دنبال یافتن ساختمان مناسبی برای اسکان هیئت مرکزی نظارت بر انتخاب شوراهاست، افزود: به طور حتم یکی از برنامه‌های این هیئت باید یافتن افراد با تجربه و با سابقه اجرایی بالا در حوزه انتخابات باشد.

این عضو کمیسیون امور شوراهای مجلس با اعلام اینکه هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها باید از نمایندگان مجلس افرادی را برای نظارت بر انتخابات استان خود انتخاب کند، تأکید کرد: به طور حتم انتخاب بازوهای نظارتی استان‌ها باید دقیق و با برنامه‌ریزی باشد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه پروژه نظارت بر انتخابات شوراها از هم‌اکنون شروع و تا چند ماه بعد از انتخابات ادامه می‌یابد، گفت: به طور حتم این پروژه وقت زیادی را از نمایندگان می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه هم‌اکنون دیگر زمان تدوین قانون جامعی برای انتخاب شوراها نیست، تصریح کرد: ممکن است در بعضی از محورهای انتخابات شوراها مشکلاتی وجود داشته باشد، اما می‌توان با تغییر یا اصلاح موادی آن را حل کرد؛ از طرفی دیگر هم‌اکنون می‌توان همانطوری که برای نمایندگان مجلس سطح تحصیلات در نظر گرفته شد، اصلاحاتی را درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها انجام داد.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه جنبه‌های تکمیلی قانون انتخابات شوراها را می‌توان با تصویب چند ماده اصلاح کرد، خاطرنشان کرد: در صورت تحقق این اصلاحات به طور حتم نتیجه انتخابات بهتر و قوی‌تر خواهد بود.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی