کد خبر : 3895
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ رئیس مجلس: بلوغ‌سیاسی جامعه با تمرکز روی مسائل اصلی کشور حاصل می‌شود

خانه ملت/ رئیس مجلس: بلوغ‌سیاسی جامعه با تمرکز روی مسائل اصلی کشور حاصل می‌شود

رئیس مجلس حاشیه‌پردازی در کشور را زیاد خواند و گفت:‌بلوغ‌سیاسی جامعه با تمرکز روی مسائل اصلی کشور حاصل می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از بازدید از بخش های مختلف خبرگزاری فارس، گفت: با توجه به شرایط کشور، مفید است که رسانه‌ها به دو چیز دقت کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در کشور حاشیه پردازی خیلی زیاد است که ذهن جامعه را متفرق می کند.

وی با بیان اینکه رسانه ها پرداختن به مسائل جنجالی را دوست دارند، افزود: اگر رسانه ها به شرایطی که در آن قرار داریم توجه کنند تمرکز روی مسائل اساسی کشور خیلی  به توانمندسازی فکر سیاسی در جامعه کمک می کند.

لاریجانی ایجاد بلوغ سیاسی را از نتایج تمرکز روی مسائل اساسی کشور برشمرد و ادامه داد: در شرایط فعلی مسائل اقتصادی در اولویت است و باید از ذهنیت نخبگان جامعه برای بررسی آنها استفاده کرد چون این مسائل زوایای گوناگون دارند و خارج از این است که چند نفر در یک اتاق برای آن تصمیم بگیرند.

وی با بیان اینکه نخبگانی داریم که می توانند در تصمیم سازی اقتصادی مشارکت داشته باشند، افزود: تولید اخبار صاحبنظران اقتصادی در موضوعات مختلف می تواند ذهن تصمیم سازان کشور را شکل دهد و این خیلی کار مهمی است تا از همه کسانی که ذهن فعالی در مسائل اقتصادی دارند برای تصمیم سازی استفاده شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به مسائل بین المللی و منطقه ای تأکید کرد: حرف های شعاری زدن در این حوزه فایده ندارد باید از ذهن تحلیلگران استفاده شود؛ افراد صاحب نظری هستند که انعکاس تحلیل های آنها در جامعه بلوغ سیاسی ایجاد می کند و سطح ذهن ها را بالا می برد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در داخل کشور هم افراد زیادی داریم که تحلیل های خوبی ارائه می کنند ادامه داد: اگر در داخل کشور به تولید اخباری که مسئله اساسی ما هستند و مؤلفه افرادی که صاحب نظر هستند و حرف های عمیق تری برای گفتن دارند تمرکز داشته باشیم هم از نظر رسانه ای گیرا است و هم سطح فکری جامعه را از نظر سیاسی بالا می برد.

وی نکته دوم درباره رسانه ها را استفاده از صاحب نظران و مراکز مطالعاتی غربی دانست و گفت: گاهی نکات مهمی در مطالب آنها می آید که در خبرها استفاده نمی شود اگر چه ممکن است به مسئله ای اشاره شود ولی حجم تولید فکر آنها زیاد است و خیلی هم مباحث متنوعی دارند به طور مثال در مسئله هسته ای ایران، ۷ یا ۸ مرکز تحقیقاتی در غرب مستمراً تولیداتی دارند که گاهی مطالب آنها برای ما هم می آید و خیلی مفید است که ذهن جامعه نسبت به این مراکز آشنا شود و استدلال های آنها را بدانند.

دکتر لاریجانی  با بیان اینکه مراکز مطالعاتی غربی گاهی حرف های خیلی پخته ای می زنند افزود: می توان با دسته بندی مطالب آنها منطق آنها را کشف کرد به طور مثال مرکز دبل آی و دبل اس که مرکزی پژوهشی در انگلیس است خیلی کارهای مغرضانه ای می کند لکن برخی از تحلیل های آنها قابل بحث است یعنی وقتی مطرح می شود می توان صاحب نظران دیگر را دعوت کرد تا حول آن بحث و بررسی شود و یک تعامل فکری ایجاد کند که ما کم می بینیم در رسانه ها از این نوع مباحث مطرح و دنبال شود.

 رئیس مجلس شورای اسلامی نوع مباحثی که در داخل مطرح می شود را از روی منطق خود ما دانست و افزود: باید منطق مراکز مطالعاتی غربی رصد کرد و مورد کاوش قرار داد تا جامعه با این مسائل آشناتر شود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی