کد خبر : 3892
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در حاشیه بازدید از خبرگزاری فارس:

بلوغ‌سیاسی جامعه با تمرکز روی مسائل اصلی کشور حاصل می‌شود

بلوغ‌سیاسی جامعه با تمرکز روی مسائل اصلی کشور حاصل می‌شود

آمریکا عرف بین‌الملل را زیر پا گذاشته است/گروهک منافقین مردگان سیاسی هستند

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از بازدید از بخش های مختلف خبرگزاری فارس، گفت: با توجه به شرایط کشور، مفید است که رسانه‌ها به دو چیز دقت کنند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در کشور حاشیه پردازی خیلی زیاد است که ذهن جامعه را متفرق می کند.
وی با بیان اینکه رسانه ها پرداختن به مسائل جنجالی را دوست دارند، افزود: اگر رسانه ها به شرایطی که در آن قرار داریم توجه کنند تمرکز روی مسائل اساسی کشور خیلی  به توانمندسازی فکر سیاسی در جامعه کمک می کند.
لاریجانی ایجاد بلوغ سیاسی را از نتایج تمرکز روی مسائل اساسی کشور برشمرد و ادامه داد: در شرایط فعلی مسائل اقتصادی در اولویت است و باید از ذهنیت نخبگان جامعه برای بررسی آنها استفاده کرد چون این مسائل زوایای گوناگون دارند و خارج از این است که چند نفر در یک اتاق برای آن تصمیم بگیرند.
وی با بیان اینکه نخبگانی داریم که می توانند در تصمیم سازی اقتصادی مشارکت داشته باشند، افزود: تولید اخبار صاحبنظران اقتصادی در موضوعات مختلف می تواند ذهن تصمیم سازان کشور را شکل دهد و این خیلی کار مهمی است تا از همه کسانی که ذهن فعالی در مسائل اقتصادی دارند برای تصمیم سازی استفاده شود.
دکتر لاریجانی با اشاره به مسائل بین المللی و منطقه ای تأکید کرد: حرف های شعاری زدن در این حوزه فایده ندارد باید از ذهن تحلیلگران استفاده شود؛ افراد صاحب نظری هستند که انعکاس تحلیل های آنها در جامعه بلوغ سیاسی ایجاد می کند و سطح ذهن ها را بالا می برد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در داخل کشور هم افراد زیادی داریم که تحلیل های خوبی ارائه می کنند ادامه داد: اگر در داخل کشور به تولید اخباری که مسئله اساسی ما هستند و مؤلفه افرادی که صاحب نظر هستند و حرف های عمیق تری برای گفتن دارند تمرکز داشته باشیم هم از نظر رسانه ای گیرا است و هم سطح فکری جامعه را از نظر سیاسی بالا می برد.
وی نکته دوم درباره رسانه ها را استفاده از صاحب نظران و مراکز مطالعاتی غربی دانست و گفت: گاهی نکات مهمی در مطالب آنها می آید که در خبرها استفاده نمی شود اگر چه ممکن است به مسئله ای اشاره شود ولی حجم تولید فکر آنها زیاد است و خیلی هم مباحث متنوعی دارند به طور مثال در مسئله هسته ای ایران، ۷ یا ۸ مرکز تحقیقاتی در غرب مستمراً تولیداتی دارند که گاهی مطالب آنها برای ما هم می آید و خیلی مفید است که ذهن جامعه نسبت به این مراکز آشنا شود و استدلال های آنها را بدانند.
دکتر لاریجانی  با بیان اینکه مراکز مطالعاتی غربی گاهی حرف های خیلی پخته ای می زنند افزود: می توان با دسته بندی مطالب آنها منطق آنها را کشف کرد به طور مثال مرکز دبل آی و دبل اس که مرکزی پژوهشی در انگلیس است خیلی کارهای مغرضانه ای می کند لکن برخی از تحلیل های آنها قابل بحث است یعنی وقتی مطرح می شود می توان صاحب نظران دیگر را دعوت کرد تا حول آن بحث و بررسی شود و یک تعامل فکری ایجاد کند که ما کم می بینیم در رسانه ها از این نوع مباحث مطرح و دنبال شود.
 رئیس مجلس شورای اسلامی نوع مباحثی که در داخل مطرح می شود را از روی منطق خود ما دانست و افزود: باید منطق مراکز مطالعاتی غربی رصد کرد و مورد کاوش قرار داد تا جامعه با این مسائل آشناتر شود.

آمریکا عرف بین‌الملل را زیر پا گذاشته است/گروهک منافقین مردگان سیاسی هستند
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی ها دنبال نوکر می گردند کسانی که حرف آنها را گوش دهند و اگر تروریست هم باشند مهم نیست گفت: گروهک منافقین مردگان سیاسی هستند و ارزشی ندارند. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از خبرگزاری فارس در جمع خبرنگاران به اقدام اخیر آمریکا در خارج کردن نام گروهک منافقین از لیست گروه های تروریستی واکنش نشان داد و گفت: آمریکا کار پستی در حوزه سیاست انجام داد که مشت آنها با این اقدام باز شد.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: گروهک تروریستی منافقین سال‌ها در ایران افراد مختلفی را چه از سیاستمداران انقلاب اسلامی، رهبران انقلاب و علمای دینی ترور کردند و حتی دست به ترور مردم عادی زدند که این اقدامات ضد بشری دور از چشم آمریکا هم نبوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: گروهک تروریستی منافقین در عراق همدست صدام بود و در کشتار داخلی عراق و جریان انتفاضه صدام را همراهی کرد، حالا اینکه آمریکا نام این گروهک را از لیست گروه‌های تروریستی خارج کرد، نشان می دهد واشنگتن اینگونه اقدامات را در عرف بین المللی و ضوابط انسانی رعایت نمی کنند.
وی با بیان اینکه حرف های آمریکایی ها راجع به دموکراسی، مبارزه با تروریست و حقوق بشر در حد حرف است، تصریح کرد: آنها دنبال نوکر می گردند، حتی اگر این افراد تروریست هم باشند مهم نیست چون در پوشش خاص از این موضوع عبور می کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این اقدام برای وجهه ملت آمریکا ناپسند بود البته برای ما هم روشن بود چون آنها در افغانستان هم از اینگونه کارها کرده و می کنند و این برای ملت ایران یک نشانه بود که آمریکایی ها و کسانی که رهبران و علمای ما را ترور کرده اند دستشان در یک جا است و این یک دشمنی آشکار است؛ هر چند که کار بی خاصیتی است  چون اعضای گروهک تروریستی منافقین مردگان سیاسی هستند و ارزشی ندارند./

 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی