کد خبر : 3869
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در نطق قبل از دستور:

هدف مجلس مچ‌گیری در نظارت نیست /بی‌تدبیری مسئولان مشکلات را افزایش داده است

هدف مجلس مچ‌گیری در نظارت نیست /بی‌تدبیری مسئولان مشکلات را افزایش داده است

 دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۳ مهر) مجلس شورای اسلامی در نطق قبل از دستور با بیان این که سفر رهبر معظم انقلاب به استان خراسان شمالی علاوه بر خیر و برکت در شرایط فعلی حاوی تحلیل جامعی از وضعیت کشور برای ملت سرافراز ایران و قوای کشور بوده است  گفت: باید فرمایشات رهبری مبنای عمل همگان قرار گیرد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته مهم سخنان رهبر معظم انقلاب توجه به ابعاد پیشرفت اسلامی، داشتن برنامه متناسب، رصد دقیق و منطقی  بدون شعارزدگی اوضاع کشور بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که امروز خوشبختانه سند چشم‌انداز، سیاست‌های کلی و قانون برنامه تدوین شده است گفت: هم اکنون نقصی در مسیر تصویب قوانین وجود ندارد اما با توجه به شرایط فعلی نیازمند تحلیل موقعیت هستیم تا متناسب با تفاوت وضعیت تصمیم‌گیری کنیم.
وی تاکید کرد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس و مرکز پژوهش‌ها باید موضوع رصد شرایط و تغییر قوانین به ویژه تغییر قوانین برنامه پنجم را متناسب با وضعیت در دستور کار خود قرار دهند. از طرف دیگر هم اکنون لازم است که مرکز پژوهش‌ها برای بررسی موضوعات اقتصادی اتاق فکر و بررسی را ایجاد کند تا نتایج را در اختیار کمیسیون‌ها و نمایندگان قرار دهد.

 
بی‌تدبیری مسئولان مشکلات را افزایش داده است
لاریجانی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در رابطه با برنامه طولانی مدت دشمن برای بزرگنمایی تحریم‌ها افزود: متاسفانه برخی افراد در داخل هم این موضوعات را دامن می‌زنند اما باید بدانیم که این موضوع همه واقعیت نیست لذا درست است که تحریم‌ها مشکلاتی را در کشور به وجود آورده است ولی بی‌تدبیری مسئولان مشکلات را افزایش داده است.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان مجلس با تاکید بر این که علاج مشکلات اقتصادی و رفع تحریم‌ها بدون همت ملی و عزم عمومی در ساماندهی وضع اقتصادی و بهبود در شرایط تولید ملی کشور موثر نمی‌شود یادآور شد: در چند مدت اخیر مقام معظم رهبری و مراجع عظام بر حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی تاکید داشته‌اند که این موضوع وظیفه سنگینی را بر دوش دولت می‌گذارد از این رو رفع گرانی و اشتغال به عنوان دو مشکل اساسی کشور در گرو ساماندهی این موضوعات است.
وی با بیان این که مسئولان باید با توجه به آسیب‌های وارد شده به دو بخش صنعت و کشاورزی حمایت‌های همه جانبه خود را برای شکوفایی این دو بخش انجام دهند افزود: به طور حتم کنترل قیمت ارز و نقدینگی، ارائه تسهیلات بانکی، حذف مقررات زائد و حمایت در تهیه مواد اولیه باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد. از این رو در این بخش دولت هر کمکی که از مجلس داشته باشد می‌تواند به وسیله لوایحی ارائه کند تا مجلس با سرعت آن را بررسی و تصویب کند.

 
برای حمایت از تولید قیام نیاز است
لاریجانی با اعلام این که کمیسیون‌های تخصصی مجلس باید با برگزاری نشست‌های تخصصی با مسئولان دولتی به ویژه بانک‌ها و بخش‌های تولیدی برای حمایت از تولید قیام کند گفت: به طور حتم حل مشکلات اقتصادی و کنترل تورم و ایجاد اشتغال در گرو حمایت از تولید است.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به تذکرات رهبر معظم انقلاب در رعایت حدود قانونی و مسئولیت‌شناسی مسئولان یادآور شد: به طور حتم قانون اساسی وظایف دولت، مجلس، رئیس جمهور و هر کسی را مشخص کرده است از این رو هر مسئولی باید به وظیفه قانونی خود عمل کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که سابقه نشان می‌دهد که بسیاری از بروز اختلافات ریشه در عدم درک درست قوانین دارد گفت: به طور حتم اگر مسئولان به درستی قانون را متوجه شوند فضای همدلی در کشور حاکم خواهد شد از این رو انتظار ما از دولت این است که به این موضوع توجه کرده و اگر اشکالی در قانون می‌بیند از طریق ارائه لایحه پیشنهادات را به مجلس بدهد.
وی با بیان این که مجلس بنایی بر مچ‌گیری در نظارت ندارد افزود: به طور حتم هدف نظارتی مجلس بهبود شرایط مردم است از این روز لازم است که کمیسیون‌های مختلف در نظارت‌های خود هدف را بهبود مشکلات مردم قرار دهد.
لاریجانی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در رابطه با کنترل جمعیت کشور گفت: علاوه بر موضوع کنترل جمعیت سخنان رهبری حامل موضوعات دیگری بود که اگر مسئولی در حوزه سیاسی کشور بی‌اخلاقی را انجام می‌دهد با قبول اشتباهات خود از مردم عذرخواهی کند از این رو اهمیت آموزش این روش سیاسی در مسئولان کشور کمتر از سیاست کنترل جمعیت نیست.
وی ادامه داد: اگر همه قوای سه گانه محاسبه اعمال خویش را داشته باشند هم مردم حمایت می‌کنند و هم راه‌ها بهتر میسر و کشف می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ما نمایندگان مجلس باید بپذیریم که در نظارت و اجرای قوانین و جلوگیری از تخلفات نقص داشته‌ایم، تاکید کرد: به طور حتم در زمینه نظارت باید به گونه‌ای اقدام می‌کردیم که جلوی مشکلات اقتصادی گرفته می‌شد که این موضوع به طور حتم با صرف اعلام نظر  صورت نمی‌گیرد.
لاریجانی افزود: برای جبران مشکلات و نواقص در کشور باید با گزارش کمیسیون‌های تخصصی در امور حساس به ویژه اقتصادی همه مسئولان را به پاسخگویی واداشت تا توجه کارگزاران کشور بیشتر و دقیق‌تر شود  از طرف دیگر باید با متخلفات برخورد قانونی شود.
وی با بیان این که درس دیگر رهبر معظم انقلاب در سفر به استان خراسان شمالی  گسترش فرهنگ بردباری بوده است، یادآور شد: ایشان در سخنانشان فرمودند که اجباری است برای گروه‌های سیاسی و مسئولان  که با مسائل با صبر برخورد کند تا فضا بهبود یابد.

 
اختناق، تحقیر و تهدید سوغات نامیمون دموکراسی غرب است
این نماینده مجلس نهم با اعلام این که متاسفانه فضای اختناق، تحقیر و تهدید در فضای کشور رواج پیدا کرده است گفت: به طور حتم این موضوع موجب کاهش بازدهی کشور و کاهش ظرفیت‌های کاری می‌شود که این موضوع سوغات نامیمون دموکراسی غرب و گروه‌های داخلی است که با اخلاق اسلامی سازگاری ندارد از این رو دسته‌بندی برای روشن کردن مواضع فکری در قالب احزاب و گروه‌های سیاسی می‌تواند بسیار مفید باشد لذا متفاوت بودن تفکرات سیاسی با دشمنی کردن بسیار فاصله دارد.
وی با اشاره به درس‌های دیگری رهبر معظم انقلاب و سفر به استان خراسان شمالی افزود: درس دیگر رهبری به مسئولان جلوگیری از فرهنگ مبالغه‌گویی بوده است که این موضوع حکیمانه فرق ولایت را با سلطه سیاسی مکاتب نشان می‌دهد.
لاریجانی ادامه داد: هم اکنون در مکاتب سیاسی غرب و شرق تمجیدگویی و مبالغه‌گویی شرایط بسیار خوبی دارد اما در حوزه ولایت پرهیز از این امور توصیه شده است.
نماینده مردم قم در مجلس افزود: به خاطر دارید که سی‌دی به سوی ظهور که چند ماه پیش به بازار روانه شد حاوی چه مقدار انحراف بود که تا آن زمان مراجع و رهبر معظم انقلاب درباره آن تذکرات بسیاری دادند از این رو براساس نظر رهبری باید فرهنگی سیاسی و دینی کشور تبدیل گردد.
لاریجانی ادامه داد: این موضوع به معنای آن است که ملت ایران در یک عرصه بزرگ رویارویی و نبرد اراده  ارزیابی دقیق را نشان می‌دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مخفی شدن دشمن پشت تحریم‌ها به دلیل مسائل هسته‌ای یک اقدام فریبکارانه است گفت: به طور حتم هر گونه علامت ضعف از سوی مسئولان در بیانات سیاسی و اقدامات اقتصادی عزم  آنان را افزایش می‌دهد. لذا باید در این راه  با استفاده از بصیرت داشتن تحلیل و متحد بودن در مقابل دشمنان و عدم غفلت از شگرد آنان و تبعیت از رهبری تلاش کشورهای استکباری را برملا کرد.
وی با بیان این که از اهم اقتدار در زمان کنونی توجه به بهبود وضعیت اقتصادی کشور است یادآور شد: ایران هم اکنون وزانت خوبی را در عرصه سیاسی در منطقه دارد اما شگرد دشمن برای کاهش این اقتدار اختلال در وضعیت اقتصادی است.
لاریجانی با تاکید بر این که برای بازدارندگی سیاست‌های آمریکا قبل از توجه به سیاست خارجی کشور باید در جهت تغییر شرایط گام برداشت یادآور شد: به طور حتم با تقویت اقتصاد و کنترل تورم بازدارندگی دشمن آغاز و سیاست خارجی به بار می‌نشیند. از این رو رنگ پریدگی اقتدار آمریکا با استقلال اقتصادی کشور محقق می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی از هدایت‌های به موقع و ارزشمند رهبر معظم انقلاب سپاسگذاری می‌کند و نمایندگان و کمیسیون‌های در تحقق آرمان‌های انقلاب که پیشرفت اسلامی و عدالت علوی و عزتمندی در مقابل استکبار از ارکان آن است مصمم است و با همفکری با نخبگان کشور و سایر قوا پیگیر آن خواهد بود./
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی