کد خبر : 3855
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در جمع دانشجویان دانشگاه قم:

ایلنا/سوق دادن نقدینگی به سمت تولید وظیفه دولت است

ایلنا/سوق دادن نقدینگی به سمت تولید وظیفه دولت است

رئیس مجلس شورای اسلامی مجلس را پناهگاه ملت دانست و با تأکید بر اینکه نباید پارلمان را تخریب کرد ادعای بسیج دانشجویی دانشگاه قم مبنی بر اینکه مجلس به تخلفات قوه قضائیه و شهرداری تهران رسیدگی نمی‌کند را رد کرد.

به گزارش ایلنا از قم، علی لاریجانی در جمع دانشجویان دانشگاه قم و در جلسه پرسش و پاسخ میان دانشجویان و رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه چرا شما مواضعی درباره علوم انسانی سینما و حجاب را اظهار نمی‌کنید، گفت: ما در این زمینه‌ها اظهارنظر داشته‌ایم اما آنچه در کشور زیاد است؛ سخنرانی و اظهارنظر است و ما نیاز به کار داریم نه اظهارنظر در زمینه‌های گوناگون.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: در شرایط امروز سندچشم انداز، سیاست‌های فرهنگی و سیاست‌های سینما مشخص است و بر این اساس باید تلاش کنیم تا آن‌ها را به درستی اجرا کنیم و این نیازمند عزم راسخ مدیران فرهنگی و اشخاص برجسته و متخصص در زمینه‌های مختلف است.

لاریجانی با یادآوری تأسیس مرکز صدا و سیما در قم افزود: در زمان ریاست بنده بر صدا و سیما این سازمان تأسیس شد و از طلاب جوان خواستیم تا فیلمنامه‌هایی را براساس فرهنگ اسلامی تدوین کرده تا مروج فرهنگ دینی باشد که در آن زمان اقدامات خوبی نیز انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که چرا با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حضور مسئولان دانشگاه‌ها حضور شما در دانشگاه‌ها کم رنگ است، یادآور شد: در سفرهای سالانه دیداری با دانشجویان دارم ولی تصدیق می‌کنم که باید بیشتر در این زمینه وقت گذاشت و اظهارنظر دانشجویان را شنید.

لاریجانی افزود: من امروز در خدمت شما هستم و از این به بعد سعی می‌کنم بیش از پیش در دانشگاه‌ها حضور یابم.

وی با بیان اینکه حجم کار مجلس سنگین است به پیچیدگی‌های امروز مسائل اقتصادی اشاره کرد و گفت: امروز به دلیل این فشار‌ها مجلس وقت زیادی را به حل مسائل اقتصادی صرف می‌کند

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که چرا قوه قضائیه روی شما حساسیت و علاقه ویژه‌ای دارد تصریح کرد: من توصیه‌هایی به قوه قضائیه نداشتم و آنان وظیفه خود را بر اساس قانون انجام می‌دهند و اگر مواردی دال بر حمایت قوه قضائیه از من انجام شده تخلفات قانونی است و به علاقه شخصی ربطی ندارد.

وی افزود: انتقاد کردن درست است اما تحقیر و توهین به افراد و مسئولان اقدامی نادرست است.

لاریجانی با تأکید بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر احترام به رؤسای قوا یادآور شد: اگر که مردم پیرو ولایت فقیه هستند و مسئولان را دلسوز ملت می‌دانند باید از توهین و تخریب مسئولان بپرهیزند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به فضای کنونی کشور نباید با درشت گویی‌ها و تندگویی‌ها فضای کشور را متشنج کنیم بلکه باید در شرایط فعلی نگاه به آینده و نیازهای مردم داشته باشیم و براساس مودت و رفتار عقلایی از نیروی نخبگی یکدیگر که در سطح بالایی قرار دارد به خوبی استفاده کنیم و بدانیم که توهین و پرخاشگری در جامعه فضای کنونی اجتماع را متزلزل می‌سازد.

وی با یادآوری منویات رهبر معظم انقلاب در سفر به خراسان شمالی گفت: ایشان فرمودند نباید دوست را با دشمن همراه کرد و اگر انتقادی وجود دارد باید بدون توهین و افترا گفته شود.

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که مجلس طبق قانون اساسی وظیفه تقنین و نظارت بر قوانین را بر عهده دارد و اینکه چرا مجلس فقط بر دولت نظارت می‌کند و بر قوه قضائیه و شهرداری که پرونده‌های زیادی دارند نظارت نمی‌کند تصریح کرد: در مجلس شورای اسلامی کمیسیون قضایی و کمیسیون اصل نود وظیفه رسیدگی به شکایات و تخلفات قوا را بر عهده دارند ولی از آنجایی که قوه مجریه از نظر حجم و میزان کار و تعداد وزارتخانه‌ها حجیم و بزرگ است طبیعتاً نظارت بر قوه مجریه بیش از سایر قوا و دستگاه‌های اجرایی کشور است.

وی با بیان اینکه امروزه مجلس تمرکز بیشتری بر مسائل اقتصادی با توجه به فشارهای اقتصادی غرب دارد گفت: مسئولان و دستگاه‌های اجرایی کشور و قوای سه گانه نباید بیراهه روند و در این فضا ایجاد بستر‌ها و فضاهای مناسب اقتصادی، کنترل تورم و حل معضلات اقتصادی مردم از اولویت‌های مجلس و سایر قوا باید باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مجلس بخشی از قوانین که نیازمند اصلاح بود به بحث گذاشته شد و اصلاح گردید، یادآور شد: علاوه بر این از وظایف نظارتی مجلس برقراری جلسه‌ای با مسئولان اجرایی کشور و حل مشکلات و معضلات جامعه است.

وی با بیان اینکه وقت مجلس صرف اینگونه اقدامات می‌شود اعلام کرد: بخشی از بعد نظارتی مجلس علاج نابسامانی‌ها و معضلات کشور است بنابراین مجلس باید به جای مچ گیری دستگاه‌های اجرایی به حل مشکلات بپردازد و با تعامل با دولت و قوه قضائیه تلاش می‌کند تا اقدامی انجام دهد که به درد مردم بخورد و به نتیجه برسد.

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که چرا دانشجویانی که مقابل مجلس شورای اسلامی به علت تخلفات مجلس تجمع کرده بودند را غوغاسالار تلقی کردید، یادآور شد: در مجلس اگر بحثی مطرح می‌شود مطابق با قانون اساسی و آیین نامه داخلی و رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان خارج از قوانین اقدامی انجام نمی‌دهد.

وی گفت: مسئله‌ای که دانشجویان به آن اعتراض داشتند از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز رد شده بود و بر این اساس افرادی که در مقابل مجلس شورای اسلامی جمع شده بودند با توهین به مجلس قصد جنجال سازی داشتند.

لاریجانی افزود: آنچه دانشجویانی که بسیجی بودند آن را بدون جنجال سازی و هیاهو مطرح کردند اما آن تعدادی که ماهیت آن‌ها نیز مکشوف شد با توهین و افترا به مجلس سعی در اغتشاش و ناآرامی داشتند
لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر چرایی برخوردهای افراطی قوه قضائیه، گفت: شما باید این را از خود مسئولان دستگاه قضا سؤال کنید اگر معنای حرف‌های شما این است که قوه قضائیه در برخورد با وبلاگ نویسان بی‌عدالتی می‌کنند باید از خود دستگاه قضا سؤال شود اما حرف من این است که نمی‌شود کشور را با زیرسؤال بردن قوا اداره کرد.

وی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه به دلیل یک انتقاد کوچک در یکی از سایت‌ها به شما این سایت بسته شد و این در حالی است که صد‌ها تهمت به رئیس جمهور در بسیاری از سایت‌ها و وبلاگ‌ها زده می‌شود اما برخوردی صورت نمی‌گیرد، یادآور شد: من صد در صد این حرف را رد می‌کنم متأسفانه سایت‌هایی وجود دارد که به شدت تهمت و افترا می‌زنند و امکان اینکه جلوی این تهمت‌ها گرفته شود از جانب ما وجود ندارد.

لاریجانی با طرح این سؤال که این حرف‌های تند و تیز در قم علیه ما از سوی چه کسانی زده شد، ادامه داد: دانشجویی انتقاد دارد که محافظین من در یکی از این جلسات به دلیل سؤال این دانشجو او را از جلسه بیرون انداخته و مورد ضرب و شتم قرار داده این حرف دروغ است در آن جلسه کسی حضور داشت که نظم جلسه را با شعار مرگ بر منافق بر هم می‌زد عده از از‌‌ همان افرادی که در آن جلسه حضور داشتند او را بیرون انداختن و با او برخورد کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اتهام ضرب و شتم یک دانشجو از سوی محافظینش را به شدت رد کرد و گفت: اگر نیروی انتظامی کاری را انجام می‌دهد دلیلی ندارد که آن را به من ربط دهد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با طرح این سؤال که چرا باید دیگران را تخریب و متهم کرد گفت: باید یاد بگیریم که به یکدیگر بد نگوییم دلیلی برای فحش دادن وجود ندارد باید یاد بگیریم که درست انتقاد کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی محافظین خود را از نیروی سپاه دانست و ادامه داد: ساختار سپاه این نیست که در این مسائل دخالت کند.

رئیس قوه قانونگذاری در پاسخ به سؤال دانشجویی که معتقد بود مجلس هیچگاه به دنبال آشکار کردن تخلفات دستگاه قضا و شهرداری تهران نیست گفت: این ذهنیت شما اشتباه است مگر تخلف ۳ هزار میلیاردی مورد کنکاش مجلس قرار نگرفت مگر گزارش مفصلی که بخشی از آن به قوه قضائیه و بخشی به دولت مربوط بود خوانده نشد.

لاریجانی به شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: اگر دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور گزارشی از تخلف شهرداری به مجلس ارائه کند ما آن را بررسی می‌کنیم.

وی توضیح داد: تا وقتی که مراکزی مثل دیوان محاسبات و سایر سازمان‌های نظارتی گزارشی از تخلفات شهرداری به مجلس نداده‌اند ما نمی‌توانیم از خودمان موضوعی درآورده و آن را در بوق و کرنا کنیم.

مجلس بنایی برای فرق گذاشتن بین گروه‌ها و تقسیم بندی جناح‌ها ندارد

لاریجانی تأکید کرد: مجلس بنایی برای فرق گذاشتن بین گروه‌ها و تقسیم بندی جناح‌ها ندارد.

وی در پاسخ به سؤال دانشجویی که معتقد بود مجلس به تخلفات دولت بیشتر از شهرداری رسیدگی می‌کند گفت: شهرداری مثل یکی از وزارتخانه‌های دولت می‌ماند این در حالی است که دولت حجمی بزرگتری دارد با این وجود این سؤال را دارم که بالاخره مجلس به تخلفات رسیدگی کند یا خیر؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در صورت وجود تخلف در شهرداری‌های تهران این تخلفات در مجلس پیگیری و نتیجه آن اعلام خواهد شد بیان کرد: مجلس به گرفتن حقوق ملت حساسیت ویژه‌ای دارد.

رئیس قوه قانونگذاری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا گرانی در کشور امری عادی شده است و مجلس نظارتی بر وضعیت گرانی ندارد گفت: اقتصاد مسئله روز کشور است اما همه باید بدانند که گرانی به دلیل مشکل و خلاء قانونی نیست ایرادی به مجلس در بحث گرانی وجود ندارد مجلس حتی در بودجه سال ۹۱ دست دولت را باز گذاشت تا با انعطافی که در بودجه وجود دارد برای مشکلات چاره اندیشی کند.

لاریجانی با بیان اینکه مشکل اقتصادی به دو دلیل فشار تحریم‌ها و مشکل کادر اجرایی کشور بر می‌گردد گفت: باید تلاش شود تا مشکل درونی حل و فصل شود

وی تأکید کرد: منهای تحریم‌های بین المللی حجم نقدینگی و رکود در تولید، تورم و گرانی را به وجود آورده است.

لاریجانی با بیان اینکه بسیاری از شهرک‌های صنعتی که دارای کارخانجات بزرگی بودند با مشکل مواجه شده و کارکنان خود را اخراج کرده‌اند گفت: مشکل گرانی را باید به دلیل سوء مدیریت داخلی دانست اگر بخش تولید فعال شود؛ تورم ایجاد نمی‌شود.

نماینده مردم قم در خانه ملت ادامه داد: مشکل نقدینگی به سال‌های اخیر بر می‌گردد هرچند که در دوره اصلاحات کمی حجم نقدینگی بالا رفت اما افزایش حجم نقدینگی بیشتر به این دولت بر می‌گردد و تا زمانی که تولید را راه نیندازیم این تورم باقی می‌ماند.

سوق دادن نقدینگی به سمت تولید وظیفه دولت است

لاریجانی با بیان اینکه تأکید رهبری بر تولید مبنای علمی دارد ادامه داد: باید تلاش شود که این نقدینگی را به سمت تولید ببریم که این کار وظیفه قوه مجریه است.

مجلس از ابتدا با خرید گندم تضمینی به قیمت ۴۲۰ تومان مشکل داشت اما موفق به تغییرنظر دولت نشد

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی، صنعت و دامداری رکود وجود دارد به وضعیت گندم کاران کشور اشاره کرد و گفت: ما از ابتدا با خرید گندم تضمینی به قیمت ۴۲۰ تومان مشکل داشتیم و هر چقدر تلاش کردیم نظر دولت را تغییر دهیم موفق نشدیم؛ کشاورزان به دلیل قیمت پایین این محصول آن را نمی‌فروشند و ما مجبوریم گندم را به کشور با قیمتی بیشتر وارد کنیم.

لاریجانی تأکید کرد: ایران باید در محصولات استراتژیک خودکفا باشد و این سیاست کلی رهبری که عقل هم آن را تأیید می‌کند.
وی با تأکید بر آنکه قوه مجریه باید برای رفع گرانی تلاش کند وظیفه اصلی را بر دوش نهاد اجرایی کشور دانست و گفت: ما در بعد نظارت همکاری نخواهیم داشت.

لاریجانی در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان که معتقد بود او لقب رابین هود را به رئیس جمهور داده است گفت: من به شخصی این حرف را نزدم سؤال خبرگزاری فارس این بود که تا کی مشکلات اقتصادی کشور ادامه دارد و من در پاسخ گفتم نمی‌شود مشکلات را رابین هودی حل کرد بلکه باید علل و مبانی آن را دید.

وی با تأکید به اینکه من در آن مصاحبه موضوع را مورد بررسی قرار دادم و به کسی لقب رابین هود را ندادم تأکید کرد: این اتهامات باید از فضای کشور دور شود.

لاریجانی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که معتقد بود اظهارات لاریجانی درباره تحریم‌ها موافق نظر خانم کلینتون و دولتمردان آمریکایی است گفت: من به حوزه خارجی و اقتصادی کشور تسلط کامل دارم کلینتون بعد از اظهارات من مبنی بر اینکه تحریم‌ها نتوانسته به خوبی عمل کند و دلیل اصلی گرانی‌ها ناکارآمدی مدیریت داخلی است گفته بود تحریم‌های خارجی اثر کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کار آمریکا بزرگ نمایی تحریم‌ها و تأکید بر اثر گذار بودن آن‌ها است گفت: اگر می‌گفتم تحریم‌های خارجی اثر کرده است به معنای همصدایی با آمریکا بود این در حالی که من مشکل اقتصادی را ناشی از مشکلات داخلی دانستم.

وزیر ناتوان را باید استیضاح کرد

لاریجانی در بخش دیگری از پاسخگویی به دانشجویان در انتقاد به استیضاح و سؤال وزرا و سوال از رئیس جمهور گفت: بالاخره ما ندانستیم که شما با نظارت مجلس موافق هستید یا مخالف، وزیر ناتوان را باید استیضاح کرد یا خیر. خودتان را جای مجلس بگذارید آیا می‌توان از کنار وزیر ناتوان به راحتی عبور کرد.

وی با بیان اینکه استیضاح تنها توضیح خواستن از وزیر است و معنای بدی ندارد گفت: این ابزاری است که قانون اساسی به مجلس داده است و ما برای کنترل اوضاع از این قانون استفاده می‌کنیم.

لاریجانی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه آیا قطع بودجه‌های فرهنگی و نهادهای مذهبی منطقی است گفت: کاهش بودجه فرهنگی و نهادهای مذهبی مشکل دار است و اقدامی اشتباه تلقی می‌شود چرا که هر چه فرهنگ دینی کشور عمیق‌تر باشد فرهنگ اسلامی پایدار‌تر خواهد بود و معقول است که در این زمینه با مسئولان مربوطه صحبت کنیم.

وی درباره اینکه آیا استیضاح وزیران در شرایط فعلی کشور زیانبار و هشداردهنده نیست، تصریح کرد: مجلس نهم تاکنون استیضاحی انجام نداده است و استیضاح وزیر ورزش نیز با توجه به اولویت شرایط اقتصادی و نه ورزش لغو شد و استیضاح کنندگان مصلحت را بر این دیدند که با توجه به شرایط اقتصادی کشور امضاهای خود را برای استیضاح وزیر ورزش پس گیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نامه قدردانی ۱۶۰ نماینده از مرتضوی یادآور شد: این نمایندگان درباره شخص مرتضوی اظهارنظر نکرده بودند و تنها ۶ الی ۷ نفر از نمایندگان در ذیل امضای خود حمایت شخصی از مرتضوی داشتند و بقیه نمایندگان در مورد یکی از اقدامات وی حمایت کردند.

اختلاف مجلس با دولت مسئله شخصی نیست

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که دلایل اختلاف مجلس با دولت چیست یادآور شد: اختلاف با دولت مسئله شخصی نیست و با توجه به اینکه همه مسئولان معتقدند مشکل کنونی کشور زیاد بودن نقدینگی است همه مسئولان در تلاش هستند تا زمینه‌های تولید و اشتغال را فراهم کنند.

نمایندگان به دنبال جنجال آفرینی سیاسی نیستند

وی افزود: از آنجایی که مجلس بر این امر اصرار دارد طبیعی است که اختلاف نظری میان مجلس و دولت بروز کند که البته لازم به ذکر است که نمایندگان به دنبال جنجال آفرینی سیاسی نیستند.

لاریجانی با بیان اینکه نباید مجلس را با قوه مجریه مقایسه کرد یادآور شد: مجلس متشکل از ۲۹۰ نفرنخبگان کشوری است که در مورد موضوعات مختلف خود تصمیم می‌گیرند و هیأت رئیسه مجلس نمی‌تواند به آن‌ها دستور دهد که چه کاری را انجام دهند، ما فقط می‌توانیم بنا به خواست نمایندگان به آن‌ها مشاوره ارائه دهیم.
لاریجانی در پاسخ به ادعای یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه در بحث ساکتین فتنه شما در برابر فتنه ۸۸ سکوت کردید، گفت: ما از روز اول موضع خود را اعلام کردیم و در سایت‌ها نیز اسناد آن موجود است و کسانی که در این مورد شک دارند به سخنرانی‌های موجود و اسناد مراجعه کنند، چرا که این اظهارات نشان‌دهنده این است که عده‌ای تلاش دارند ما را تخریب کنند.

اصحاب فتنه و تاجران سیاسی به فتنه ۸۸ دامن می‌زدند

وی ادامه داد: در جریان فتنه سال ۸۸ دو گروه به آتش فتنه دامن می‌زدند که یکی اصحاب فتنه و دیگری افرادی بودند که به دنبال تجارت سیاسی بوده و با بزرگنمایی مسئله هیزم در آتش فتنه می‌ریختند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: این در حالی است که ما در ابتدا به دنبال حل مسئله و بحران بودیم چرا که براساس منویات رهبر معظم انقلاب در شرایط کشمکش سیاسی و بی‌ثباتی، توسعه سیاسی و اقتصادی امکانپذیر نیست و ما از ابتدا به دنبال تجارت سیاسی نبوده و تنها به دنبال حل بحران بودیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره مدیریت وی در مجلس با بیان اینکه آیا در مجلس جایز است که از تریبون توهین و افترا به کسی شود، گفت: از تریبون مجلس نباید توهینی علیه دیگران صورت گیرد.

وی تصریح کرد: همه افراد حق دارند نظرات خود را بیان کنند و ما جلوی آن‌ها را نمی‌گیریم. اگر گاهی حرف کسی را قطع می‌کنیم به این دلیل است که اظهارات آن‌ها مطابق با تذکر و موضوع مجلس نیست و هیچ دلیل شخصی برای قطع صحبت نمایندگان وجود ندارد.

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید معظم له به حضور مسئولان در دانشگاه‌ها، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از رئیس قوه قضاییه دومین مقام عالی رتبه کشور بود که در دانشگاه حضور یافت و به سوالات دانشجویان پاسخ گفت

پایان پیام
 
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی