کد خبر : 3852
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ماموریت لاریجانی به کمیسیون اجتماعی برای رفع مشکلات آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور

ایسنا/ماموریت لاریجانی به کمیسیون اجتماعی برای رفع مشکلات آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور

رییس مجلس شورای اسلامی از اعضای کمیسیون اجتماعی خواست تا مسائل و مشکلات آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد از طریق ارائه پیشنهادات و پیش‌نویس‌های اولیه به کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته و زمینه تبدیل پیشنهادات به قانون در کمیسیون اجتماعی به وجود آید.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی در همایش‌ سورای انجمن‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای گفت: پایه کار برای توسعه کشور در آموزشکده‌های آزاد فنی و حرفه‌ای گذاشته شده است و توسعه دانایی محور باید با توجه به آموزش‌های ارائه شده در این آموزشکده‌ها محقر شود تا پایایه های مهارتی در کشور شکل گیرد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی مهارت آموزی را جزو سیاست‌های کلی نظام دانسته و افزود: سیاست‌های کلی نظام در جهت واگذاری بخش‌های از کشور به مردم متمرکز است سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی که مهمترین این سیاست‌ها امروز با فراز و فرودهای در حال انجام است و برخی از وزارتخانه‌ها در پی به دست گرفتن مسئولیت آموز‌ش هستند که این اقدام آنان مطابق اصل 44 نیست.

 

وی افزود: فناوری آی تی و بسیاری از آموزش‌ها باید توسط آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آموزش داده شود و دستگاه‌های دولتی نباید وارد این عرصه شود و به تدبیر دیگر زمینه‌های گسترش آموزش فنی و حرفه‌ای باید به وجود آید.

 

نماینده مردم قم خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی با مختصاتی که با لحاظ اقتصادی با آن مواجه هستیم باید از باری مالی در امور جاری کاسته شود و دستگاه‌ها وظایف خود را به مردم واگذار کند. در زمینه تولید ملی نیز باید گام‌های بلندتری برداشت و این کار با توسعه آموزش‌های مهارتی قابل دستیابی است.

 

وی خاطر نشان کرد: رونق تولید جز ضرورت‌ها و ناچارهای امروز اقتصاد کشور است و اگر به درستی رخ دهد شرایط تحریم به فرصت مبدل می‌شود از این رو اهتمام مضاعفی به آموزشهای مهارتی شود.

 

لاریجانی افزود: عدم توازن از نظر هرم نیروی انسانی در آموزش‌های آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای وجود دارد قاعده هرم باید تکنسین‌های بیشتر باشند و هر چه به سمت هرم نیز بالا ببریم باید متخصصان و دانشگاهیان کمتر شوند ولی به دلیل افزایش دانشگاه‌ها و افزایش پذیرش دانشجویان حجم نیروی متخصص افزایش قابل توجهی یابد. این موضوع خوب است ولی به شرط آنکه در قاعده هرم مهارت آموزی نیز به همان تناسب رشد کند.

 

لاریجانی با بیان اینکه هم اکنون 10 هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای فعال در کشور وجود دارد گفت: براساس آمار مسئولان سازمان فنی و حرفه‌ای از 10 هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای فعال کمی بیش از 900 آموزشگاه‌ در حوزه صنعت به متقاضیان آموزش می‌دهند و بیشتر آموزشگاه‌ها در بخش خدمات متمرکزند باید روش‌هایی جستجو شود که آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای در بخش صنعت افزایش یابد و البته بخش دولتی باید تجهیزات و امکانات در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای توسعه دهد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر بخواهیم در کشور جهش پیدا کنید باید در صنعت، دامداری و کشاورزی مبتنی بر روش‌های نوین فعال‌تر شوید گفت: روش‌های جدیدی وجود دارد که به طور مثال از منابع آبی کشور استفاده بهینه‌تر شود در حال حاضر 92 درصد از آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود در کشورهای همسایه با استفاده از روشهای نوین کشاورزی و آبیاری با استفاده از آب کمتر بهر‌ه‌وری بیشتری را ایجاد کرده‌اند ما باید از آبیاری تحت فشار و گلخانه‌ای استفاده بیشتری کنیم.

 

نماینده مردم قم تاکید کرد: اگر آموزشکده‌های در بخش کشاورزی راه‌های را برای به صرفه کردن کار تدبیر کنند و به متقاضیان آموزش دهند اقبال مردم به بخش کشاورزی افزایش پیدا خواهد کرد و به این ترتیب خودکفایی در محصولات استراتژیک از طریق آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای انجام می‌شود.

 

وی خطاب به دولت تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی باید از طریق تسهیلات‌دهی به آموزشکده های فنی و حرفه‌ای نیازهای این بخش به تجهیزات گران‌قیمت و امکانات مورد نیاز را تامین کنند از مسئولان سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای و همچنین کانون انجمن‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای می‌خواهم طرحی را تدوین کنند تا تجهیزات گران‌قیمت از طریق تسیهلات و یارانه‌های که مجلس به این طرح اختصاص خواهد داد بتوانند قانونا استفاده کنند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی خواستار توسعه آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشاورزی و صنعتی شد و افزود: اگر زودتر بجنبیم می‌ توانید پیشنهادات خود را در قالب بودجه سال آینده به مجلس ارائه دهید.

 

نماینده مردم قم بیمه موسسان آموزشگاه‌ها و معافیت از عوارض شهرداری‌ها را از مهمترین نیازها آموزشگاه‌ها فنی و حرفه‌ای برشمرد و افزود: بیمه موسسان و مدیران آموزشگاه‌ها باید به صورت قانونی انجام شود و البته متن پیشنویش توسط سازمان آموزش فنی وحرفه ای آماده شده است تا در کمسیسیون تخصصی مجلس مورد بررسی قرار گیرد. در حال حاضر موسسات آموزش فنی و حرفه‌ای در شمول معافیتهای قانونی مشمول آموزشکده‌های آموزش و پرروش نمی‌شوند ولی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای باید به این قانون الحاق شوند از این رو متن نهایی این پیشنهاد را باید به مجلس ارسال کنیم.

 

وی با اشاره به خواسته‌ی آموزشکده‌های فنی و حرفه ای برای معافیت از عوارض شهرداری گفت: در عوارض شهرداری باید تخفیف قائل شد کارهای صنعتی سنگین نباید در مناطق مسکونی انجام شود ولی آموزشهای نظیر آن که به آرامش محیط مسکونی آسیب نمی‌رساند می تواند مناطق مسکونی انجام شود البته این موضوع به قانون درآید تا در شهرداری ها با آن برخورد سلیقه ای نشود.

 

وی متذکر شد: قانون مشاغل خانگی نیز به این موضوع مرتبط است و ما در مجلس باید بین این قوانین و پیشنهادات تعادل برقرار کنیم.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در ماموریتی به اعضای کمیسیون اجتماعی خواستار برخورد فعالانه این کمیسیون با پیشنهادات و مشکلات آموزشکده‌های فنی و حرفه ای کشور شد و افزود: از کمیسیون اجتماعی می‌خواهم در خصوص مشکلات و پیشنهادات آموزشکده‌های فنی و حرفه ای فعالانه برخورد کند علاوه بر این متن ارائه شده از سوی این آموزشکده‌ها در هیات رییسه مجلس را نیز مطرح خواهم کرد تا پیشتبانی هیات رییسه مجلس نیز زمینه کار باشد. بار مالی طرح‌ها و پیشنهادات آقایان نیز باید کمیسیون های مجلس نیز باید بررسی وتامین شود.

 

لاریجانی شرایط امروز کشور را به صورتی دانست که نیاز به جهش در حوزه مهارت آموزی به شدت قابل احساس است.

 

وی افزود: شرایط امروز کشور به نحوی است که نیاز به جهش در حوزه مهارت آموزی و گسترش کار به ویژه فعالیتهای مربوط به آموزشکده‌های فنی و حرفه ای بسیار زیاد است و اصلا زیربنای اتکای تولید باید توسط آموزشکده های فنی و حرفه‌ای تولید شود. چرخه اقتصاد کشور باید صرف و صلاح بنیانگذاری شود.

 

وی تاکید کرد: خودکفایی در محصولات کشاورزی باید با بهره‌وری در بخش‌های آب، خاک و سموم انجام شود و این کار ممکن نیست مگر با گسترش همه جانبه مهارت آموزی در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ی.

 

لاریجانی در پایان تاکید کرد: در حالی که 40 درصد مردم کشور در شهرها و روستاها کشاورزی می‌کنند فقط کمی بیش از 200 آموزشگاه فنی و حرفه ای در حوزه کشاورزی آموزش می‌دهند از این رو باید روشهای نوین در آموزشها گسترش یابد تا آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای کشاورزی رشد جهشی داشته باشند.

 

وی تاکید کرد: با حرکت جهادی در حوزه آموزشکده‌های فنی و حرفه ای باید اهداف اقتصادی را محقق کرد.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی