کد خبر : 3851
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایلنا/ باید تنگناهای ایجاد شده توسط غرب را به یک فرصت تبدیل کنیم

ایلنا/ باید تنگناهای ایجاد شده توسط غرب را به یک فرصت تبدیل کنیم

رییس قوه مقننه گفت: متاسفانه آنطور که آمار نشان می‌دهد سهم آموزشگاه و نیروهای صنعتی و کشاورزی نسبت به بخش خدماتی بسیار کمتر است و این می‌تواند باعث عدم تعادل درون بخش فنی و حرفه‌ای کشور شود. درحالی که برای رسیدن به خودکفایی و استقلال کشور باید روی بخش‌های صنعت و کشاورزی سرمایه گذاری کرد

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در همایش مسوولین موسسات فنی و حرفه‌ای آزاد سراسر کشور با بیان اینکه پایه کار مسوولان فنی و حرفه‌ای اساس توسعه کشور است تصریح کرد: باید به آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای توجه خاص شود تا پایه‌های این نهاد در کشور شکل بگیرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سیاست‌های کلی نظام نیز بخش‌هایی را به مردم واگذار کرده است باید این نهاد برای اجرای هرچه بهتر در اختیار مردم قرار گیرد البته اگرچه اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ نیز فراز و فرودهایی داشته است اما به دلیل اینکه یک اصل کلی در کشور محسوب می‌شود امیدواریم هرچه زود‌تر شاهد تحقق آن باشیم.

لاریجانی با انتقاد از اینکه وزارتخانه‌ها بدنبال این هستند که امر آموزش را برعهده گیرند گفت: این مسله مطابق سیاست‌های کشور نیست بنابراین باید بگذاریم تا مردم کار خودشان را انجام دهند و در این زمینه فرد یا نهادی نباید خود را جایگزین مردم کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید با اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ زمینه گسترش آموزرش‌های فنی و حرفه‌ای را مهیا کنیم عنوان کرد: در وضعیت فعلی از طرفی باید بار مالی کشور را کاهش داده و از سوی دیگر در جهت تولید ملی گام‌های بلندتری برداریم واین تنها زمانی رخ می‌دهد که آموزش‌های مهارتی در کشور رشد کند.

وی افزود: البته ما آموزش‌های نظری و دانشگاهی را نفی نمی‌کنیم اما معتقدیم آموزش‌های مهارتی پایه کار هستند بنابراین چاره‌ای نیست که امروز اتکای ما روی تولید داخل باشد.

لاریجانی بیان اینکه امروز باید تنگناهای ایجاد شده توسط غرب را به یک فرصت تبدیل کنیم تصریح کرد: البته عدم توازن در هرم نیروهای انسانی را در امر آموزش در کشور داریم به گونه‌ای که قاعده هرم باید نیروهای مهارتی باشند و هر چه در راس آن نزدیک می‌شویم افراد دارای آموزش دانشگاهی کاهش یابد اما متاسفانه امروز حجم نیروهای متخصص کشور بالا رفته اما این به شرطی مفید است که به تناسب آن قاعده هرم یعنی نیروهای مهارتی نیز رشد کند.

وی با تاکید بر اینکه میان مهارتهای مختلف آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیز باید توازن وجود داشته باشد تاکید کرد: متاسفانه آنطور که آمار نشان می‌دهد سهم آموزشگاه و نیروهای صنعتی و کشاورزی نسبت به بخش خدماتی بسیار کمتر است و این می‌تواند باعث عدم تعادل درون بخش فنی و حرفه‌ای کشور شود. درحالی که برای رسیدن به خودکفایی و استقلال کشور باید روی بخش‌های صنعت و کشاورزی سرمایه گذاری کرد.

لاریجانی ضمن اعلام آمادگی مجلس شورای اسلامی برای کمک به سقف فنی و حرفه‌ای کشور عنوان کرد در مجلس شورای اسلامی آماده‌ایم تا در صورت تلاش عزیزان فنی و حرفه‌ای در بودجه ۹۲ قوانینی را تصویب کنیم که موجب جهش این سازمان و آموزشگاه مربوط به آن گردد.

وی همچنین با اشاره به مشکل تامین اجتماعی مسوولان سازمان فنی و حرفه‌ای آزاد نیز گفت: این مساله نیز باید به شکل قانون درآید البته اصلاحاتی انجام دادیم تا شکل قانونی به آن بدهیم و امیدواریم این مساله نیز به زودی به سامان برسد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص معافیت‌های مالیاتی مسوولان سازمان فنی و حرفه‌ای نیز خاطرنشان کرد: البته طبق قانون تنها آموزشگاه‌های مربوط به سازمان آموزش و پرورش از این معافیت بهره‌مند می‌شوند اما جا دارد بخش‌هایی از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور نیز به این قانون الحاق بشوند بنابراین متن این قانون نیز در مجلس ارایه می‌شود و من وعده می‌دهم که با توسعه در این خصوص این مشکل نیز هر چه زود‌تر حل شود.

وی همچنین به مشکل عوارض شهرداری و اماکن آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای اشاره کرد وگفت: باید این مساله نیز شکلی قانونی پیدا کندتا از حالت سلیقه‌ای در شهرداری‌ها پرهیز شود بنابراین از آقای طلا می‌خواهم که در کمیسیون اجتماعی این مساله را مورد رسیدگی قرار داده و من نیز متن این درخواست را تایید می‌کنم تا مورد حمایت هیت رییسه مجلس باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به مسوولان موسسات فنی و حرفه‌ای آزاد سراسر کشور یادآور شد: شرایط امروز کشور نیازمند جهشی است در کار شما است چرا که شما وظیفه دارید زیربنای افزایش تولید داخلی کشوررا ایجاد کنید بنابراین در صورتی که این ظرفیت‌ها ایجاد شود ما نیز در مجلس حمایت‌های لازم را انجام می‌دهیم تا کارهای جهادی شما با روحیه بهتری در سالهای آینده ادامه پیدا کند.

پایان پیام
 
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی