کد خبر : 3841
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/ توضیحات لاریجانی درباره «رابین هودی» خواندن سیاست های اقتصادی کشور

مهر/ توضیحات لاریجانی درباره «رابین هودی» خواندن سیاست های اقتصادی کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گفتگوی اخیرش با یکی از رسانه ها گفت: از بنده سئوال شد راه حل مشکلات اقتصادی کشور چیست که بنده گفتم با روش های رابین هودی نمی توان مشکل کشور را حل کرد به این معنا که یک راه حل فوری در این زمینه چاره ساز نیست و باید به صورت ریشه ای مشکلات را حل کنیم. معتقدم اگر تمهیدات به درستی اندیشیده نشود به حال کشور مضر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز دوشنبه در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه علم و صنعت شرکت کرد.

یکی از دانشجویان که از رئیس مجلس پرسید در حالیکه قیمت کالا در بازار دچار نوسان است و نرخ اقلام هر روز بالا می رود راهکار مجلس چیست، این دانشجو همچنین پرسید چرا در حالیکه کشور زیر بار  فشار اقتصادی است نمایندگان سئوال از رئیس جمهور، اصلاح قانون انتخابات و استیضاح وزیران را در دستور کار قرار داده اند.

این دانشجو همچنین پرسید : رهبر معظم انقلاب مسئله نکشاندن اختلافات قوا به جامعه را مطرح کردند چرا شما در شرایط فعلی کشور علیه رئیس جمهور مصاحبه جنجالی می کنید و به فضای اختلافی دامن می زنید؟

همچنین سئوال دیگر این دانشجو این بود چرا وقتی برخی نمایندگان در مجلس صحبت می کنند عده ای با اصوات عجیب و دو دو کردن در صحبت ها اخلال می کنند آقای لاریجانی برای حل این مشکل چه کردید؟

به گزارش خبرنگار مهر رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش های متعدد این دانشجو گفت: در مورد گرانی معتقدم مقداری از مشکلات مربوط به بیرون و مقداری هم مشکلات مدیریتی است .

وی ادامه داد: راهی جز توقف رشد نقدینگی و ایجاد فضای کسب و کار در کشور نداریم.

وی افزود: البته ممکن است دولت هم نظرات کارشناسی در خصوص مسائل مطرح شده در مجلس داشته باشد که باید مباحثه علمی صورت بگیرد.

لاریجانی با اشاره به فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت: نظر مجلس این بود که گام دوم هدفمندی به مصلحت مردم نیست و اجزای دولت هم همین نظر را داشتند چرا که راه حل های وصله پینه ای جواب نمی دهد و باید به صورت یک بسته سیاستگذاری عمل کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سئوال این دانشجو در خصوص مطرح شدن استیضاح وزیران گفت: البته تاکنون استیضاحی در مجلس انجام نشده است اما این موضوع حق قانونی نمایندگان است که وقتی اشکالی می بینم و قابل علاج نیست وزیری را استیضاح کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گاهی مصلحت اندیشی هایی درخصوص استیضاح وزرا انجام می شود گفت: در خصوص وزیر ورزش هم شاهد بودیم با وجود اینکه اعتراض نمایندگان به عرصه ورزش قانونی بود و اشکالاتی مشاهده می شد اما نمایندگان با توجه به شرایط کشور استیضاح خود را پس گرفتند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه مجلس شورای اسلامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی مجلس کمیسیون خاصی را برای تحقق این موضوع و تسهیل فضای کسب و کار و سوق دادن نقدینگی به سمت تولید تعیین کرد.

وی افزود: همچنین طرحی در مجلس شورای اسلامی برای مشوق دادن به شرکت های تولیدی آماده است که ظرف دو هفته آینده در مجلس مطرح و به تصویب خواهد رسید.

لاریجانی تصریح کرد: مهمتر از تصویب این گونه طرح ها این است که همفکری در مسئولان اجرایی بوجود بیاید تا طرح ها را محقق کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در زمان دوم خرداد که هنوز بحث اقتصاد مقاومتی هم مطرح نبود بحثی در زمان ریاست من در صدا و سیما در خصوص تولید فرستنده های داخلی بوجود آمد و بنده تاکید کردم باید فرستنده ها در داخل کشور ساخته شود چراکه می دانستم تکنولوژی ساخت آن در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: معاون فنی من در آن زمان در جلسه ای به من گفت ریسک تولیدات داخلی را انجام نده، چراکه اگر یک ثانیه سکوت در تلویزیون پخش شود مردم فکر می کنند که اتفاق خاصی افتاده لذا من به دلیل اطمینان به تولیدات داخلی مجبور شدم آن معاون را برکنار کنم، اما معاون دیگری آوردند و وی هم نتوانست آن موضوع را محقق کند بعدها فهمیدم مشکل از 20 نفر از کارکنان بخش فنی است که آنها به عنوان عوامل اجرایی اعتقادی به تولید داخل ندارند لذا آنها را هم بازنشست کردیم و افراد دانشگاهی را به صدا و سیما آوردیم بهر حال توانستم ظرف سه سال فرستنده پرقدرت هزار کیلوواتی ساخت داخل را بسازم.

لاریجانی با بیان اینکه اراده ما باید معطوف به ساخت و تولیدات داخلی باشد، گفت: این موضوع خیلی هم نیاز به قانون ندارد بلکه همفکری در کشور نیاز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر اراده ها قوی باشد می توانیم جلوی گستاخی ها علیه جمهوری اسلامی را بگیریم و کمربندها را محکم ببندیم.
 
وی تاکید کرد: هر چه مسائل حاشیه ای در کشور کمتر باشد می تواند به پیشرفت کشور کمک کند و معتقدم بداخلاقی ها و تند مزاجی هیچ کمکی به کشور نمی کند.
 
لاریجانی گفت: برخی به مجلس ایراد می گیرند که چرا وزرا را استیضاح می کنند در حالیکه استیضاح حق نمایندگان است و نمایندگان وظیفه دارند با کم کاری ها برخورد کنند. البته گاهی اوقات به عنوان جایگزین وزرای استیضاح شده هم علامه دهری نیامده و به صدمه بیشنر هم منجر شده است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه میان اختلاف نظر و سایش سیاسی در کشور فرق زیادی وجود دارد، گفت: در مجلس میان اقتصاددانان اختلاف نظرهایی وجود دارد اگر حتی گاهی میان مجلس و دولت و یا قوه قضائیه اختلاف نظری پیش می آید اما هیچ بن بستی نیست.
 
وی در همین زمینه به هدفمندی یارانه ها در کشور اشاره کرد و گفت: در بحث هدفمندی مجلس معتقد بود که باید هدفمندی ظرف 5 سال اجرا شود اما دولت معتقد بود که باید طی دو بار اجرایی شود. نمایندگان معتقد بودند که باید 30 درصد از منابع هدفمندی به بخش تولید و 50 درصد به حامل های انرژی اختصاص پیدا کند اما دولت به این درخواست نمایندگان گوش نکرد و آن را اجرا نکرد. ما معتقدیم یکی از دلایل رکود صنعت در شرایط فعلی همین است.
 
لاریجانی خاطر نشان کرد: اعتقاد دارم اگر اختلاف و کشمکش ها در کشور به دعوای حیدری، نعمتی تبدیل نشود، مفید هم خواهد بود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اقتصاددانان مجلس در خصوص وضع اداره کشور اختلاف نظرهایی دارند اما مهم این است که این اختلاف ها به دعوای سیاسی منجر نشود.
 
وی در خصوص چشم انداز وضع فعلی جهان از نظر بین المللی گفت: پروسه ای که توسط غربی ها دنبال شد، مقطعی نیست و با توجه به اینکه با موجودات ماجراجوی بین المللی کار کرده ام باید آمادگی های بلندمدت را داشته باشیم.
 
لاریجانی با اشاره به گفتگوی اخیرش با یکی از خبرگزاری ها گفت: در گفتگویی از بنده سئوال شد راه حل مشکلات اقتصادی کشور چیست که بنده گفتم با روش های رابین هودی نمی توان مشکل کشور را حل کرد به این معنا که یک راه حل فوری در این زمینه چاره ساز نیست و باید به صورت ریشه ای مشکلات را حل کنیم. معتقدم اگر تمهیدات به درستی اندیشیده نشود به حال کشور مضر خواهد بود.
 
رئیس مجلس با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی کشور رشد نقدینگی است گفت: با توجه به اینکه ظرفیت ارزی کشور کم شده رشد نقدینگی خود را نشان داده لذا باید زمینه های تولید را فراهم کنیم تا نقدینگی به سمت آن برود.
 
وی ادامه داد: برای کاهش تورم و بیکاری باید بسترهای راحت سرمایه گذاری، ثبات در تصمیم گیری ها، قانونمداری و اصل داشتن برنامه در کشور رعایت شود.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی