کد خبر : 3837
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/ رهبر انقلاب هیچ گاه به مجلس هشتم و نهم دستوری ندادند

فارس/ رهبر انقلاب هیچ گاه به مجلس هشتم و نهم دستوری ندادند

 

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که رهبر انقلاب در جریان کار مجلس هشتم و نهم دستوری به مجلس ندادند.


 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهاراتش در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه علم و صنعت تهران در پاسخ به سؤالی در مورد اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: باید برای تسهیل فضای کسب و کار تفکری اندیشیده شود و البته فعالیت‌هایی هم در این خصوص در مجلس انجام شده؛ البته خیلی از امور است که قانون دارد و باید اراده برای اجرای آن وجود داشته باشد.

وی افزود: از زمان 2 خرداد که من رئیس صدا و سیما بودم همه تجهیزات از خارج آورده می‌شد که این مسئله برایم عجیب بود؛ من مصمم شدم که امکانات را از داخل تهیه کنیم و برای این منظور یک معاون فنی را عوض کردیم و جای دیگری هم معاون دیگر را گذاشتیم و بعد هم تعدادی از کارمندان آن بخش را کنار گذاشتیم و آدم‌های متدین را روی کار آوردیم و ظرف 3 سال توانستیم فرستنده‌های کم قدرت و متوسط قوی بسازیم که از آنها هنوز هم استفاده می‌کنیم.

لاریجانی با بیان اینکه ما می‌توانیم از نظر گندم هم خود کفا باشیم گفت: ما حدود 3 میلیون تن برنج لازم داریم که 2.5 میلیون تن آن را خودمان تولید می‌کنیم. بر همین اساس اگر اراده وجود داشته باشد خیلی کارها را خودمان انجام می‌دهیم.

وی با تاکید بر همدلی میان مسئولان گفت: هر چه مسائل حاشیه‌‌ای کمتر باشد بیشتر می‌توانیم به کشور کمک کنیم؛ ممکن است استیضاح یک وزیر که حق مجلس هم هست، با نظر نمایندگان منتفی شود.

وی اضافه کرد: نمایندگان در یک استیضاح می‌بییند که شاید تغییر مدیریت در ماه‌های باقی مانده دولت به کشور صدمه بزند بر همین اساس با سبک و سنگین کردن مسائل را دنبال می‌کنم.

بن بستی در کشور نداریم

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: باید بین اختلاف نظر و  سایش‌‌های سیاسی فرق قائل بود، ممکن است بین قوای مختلف اختلاف نظر وجود داشته باشد ولی بن بستی در کشور نداریم.

لاریجانی گفت: اگر اختلاف نظر‌ها تبدیل به کشمکش‌های حیدری، نعمتی نشود برای کشور مفید است. چنانکه در حال حاضر هم حتی بین اقتصاد‌ دان‌های مجلس اختلاف نظر وجود دارد که این مشکلی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیرا خبرگزاری فارس، در مصاحبه‌ای از من پرسید که شما برای مسائل اقتصادی چه راه حلی دارید و من هم گفتم که نباید از روش‌های رابین‌هودی استفاده کنیم؛ به اعتقاد من اگر می‌خواهیم تورم کاهش پیدا کند باید زمینه برای سرمایه گذاری فراهم شود تا نقدینگی به این سمت سوق پیدا کند. باید وضعیت فعلی را به یک شرایط مستعد برای سرمایه گذاری تبدیل کنیم.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره گرانی‌های موجود در جامعه گفت: یک مقدار از گرانی‌ها، به دلیل مشکلات بیرونی است و یک مقدار هم مشکل داخلی است؛ البته اگر من که این را می‌گویم ممکن است شما بگویید با این حرف به اختلافات دامن می‌زنم، ولی به اعتقاد من نباید نقدینگی را گسترش داد.

لاریجانی در خصوص استیضاح وزراء در مجلس هم گفت: استیضاح حق قانونی مجلس است و نمی‌توان این حق را از مجلس گرفت.

وی با بیان اینکه ما از نظر آئین‌نامه نمی‌توانیم جلوی استیضاح را بگیریم اظهار داشت: در روز استیضاح وزیر ورزش خیلی دوستان قبول کردند که استیضاح را به خاطر مسائل اقتصادی منتفی کنند. امروز هم برای استیضاح وزیر کشاورزی نمایندگان و وزیر را خواستیم تا موضوع را حل کنیم و دوستان توافق کردند که این استیضاح  مرتفع شود.

به خاطر دامن نزدن به اختلافاتی جواب احمدی نژاد را ندادم

وی اضافه کرد: آقای احمدی نژاد در مصاحبه‌اش از من نام برد و من هم به خاطر دامن نزند به اختلاف چیزی نگفتم.

لاریجانی در خصوص دو دو کردن نمایندگان در مجلس هم گفت: این انتقاد واردی است و رهبری هم در مورد آن تذکر دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به یکی از دانشجویانی که مقایسه‌ای بین اسلام در زمان پیامبر(ص) و اسلام در جمهوری اسلامی انجام داد، گفت: اسلام صدر اسلام را نباید به سادگی با اسلام امروز مقایسه کرد. در آن زمان پیامبر (ص) و امام علی (ع) و صحابه نزدیک به معصوم حضور داشتند و امروز هم ما باید تلاش کنیم که به اسلام پیامبر نزدیک شویم؛ البته هیچ یک از مسئولین ما حتی رهبری نیز ادعایی در این مورد ندارد.

وی افزود: عنصر جهاد در تفکر اسلامی یک اصل است که باید به آن توجه کرد.

لاریجانی با بیان اینکه در ادبیات امام و رهبری مجاهدان جایگاه ویژه‌ای دارند اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی در منطقه سرافراز است و من صادقانه می‌گویم که ما وضعیت خوبی داریم.

وی با بیان اینکه در جنگ 33 روزه یک عزت به وجود آمد اظهار داشت: اسرائیلی‌ها از یک گروه کوچک مجاهد حزب الله سیلی محکمی خوردند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ما مشکلات درونی در کشور داریم که باید آنها را اصلاح کرد گفت: هم مسئولین فرهنگی و هم اجرایی باید بیشتر کار کنند، جوانان ما فطرت پاکی دارند ولی باید سبک و سنگین کرد تا شرایط به سمت تربیت صحیح پیش رود.

لاریجانی با بیان اینکه ما در انقلاب رویش‌های زیادی داشتیم گفت: هم در حوزه دین و هم در سایر حوزه‌ها ما پیشرفت‌های داشتیم. مثلا شهید شهریاری نیرویی بود که در تکنولوژی‌ هسته‌ای کارهای بزرگی انجام داد. آیت الله حسن زاده آملی و جوادی آملی و سایر بزرگان همه از شخصیت‌های بزرگ کشور هستند.

لاریجانی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان که در خصوص ایستادگی برخی افراد در مقابل رهبری مسئله‌ای را عنوان کرد: اظهار داشت: ما کسانی را که در مقابل رهبری ایستاده‌اند داشتیم، ولی آنها کار غلطی را انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه  رهبری با بزرگان انقلاب رابطه نزدیکی داشته و دارند گفت: جمهوری اسلامی ایران فراز و فرودهای فراوانی داشته تا امروز به اینجا رسیده است. از جمله کسانی که جلوی امام ایستاد بنی صدر بود در حالی که امام همه امکانات را برای وی فراهم کرد. ولی بنی صدر هر روز در کشور دعوا به راه می‌انداخت حتی وقتی خرمشهر داشت سقوط می‌کرد بنی صدر به بچه‌های سپاه سلاح نمی‌داد که در آن زمان شهید چمران و آیت الله خامنه‌ای با نیروهای مردمی مقاومت کردند.

وی با بیان اینکه بنده با رهبری بیش از 30 سال است که آشنایی دارم گفت: ایشان در سخت‌ترین شرایط کشور را از گردنه‌ها عبور داده‌اند مثلا در مسئله هسته‌ای رهبری نظرشان را می‌گفتند ولی به نظر جمع هم احترام می‌گذاشتند.

وی اضافه کرد: من ندیدم که رهبری در مجلس هشتم و نهم دستوری به مجلس دهند؛ البته ممکن است ایشان نظرشان را به من گفته باشند و نظر ایشان هم برای من و سایر نمایندگان خیلی محترم است ولی ایشان معتقدند که مجلس باید کارش را انجام دهد بر همین اساس در  استیضاح‌ها هم حتی ایشان دستوری به مجلس ندادند.

لاریجانی گفت: در حوزه قوه مجریه هم همین طور است و رهبری تاکید دارند که قوا کارشان را انجام دهند، ولایت فقیه عامل پایداری برای کشور است.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی