کد خبر : 3835
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ نشان‌دادن چراغ سبز به آمریکا اشتباه است

خانه ملت/ نشان‌دادن چراغ سبز به آمریکا اشتباه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح پیشنهاداتی برای برون رفت از وضعیت اقتصاد فعلی تأکید کرد که افزایش قدرت مانور بین المللی ایران در گرو اصلاح وضعیت اقتصادی فعلی است و گفت: چراغ سبز آمریکا با نیت بهبود شرایط فعلی کشور تلقی اشتباه است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز دوشنبه (یکم آبان) با حضور در دانشگاه علم و صنعت ایران به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از این که در این دانشگاه حضور دارد گفت: ریاست محترم دانشگاه به من اعلام کرد که رتبه علمی دانشگاه علم و صنعت افزایش پیدا کرده که مایه خوشبختی است و امیدوارم حرکت این دانشگاه برای رسیدن به قله های علمی سرعت بیشتری بگیرد.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان این که وضعیت فعلی کشور هم برای مسئولان و هم برای شما نخبگان دارای اهمیت ویژه ای است، گفت: شاید در طی سال‌های بعد از انقلاب از نظر رفتار ماجراجویی که غرب با ایران دارد در این شرایط قرار نداشتیم.

وی با بیان این که شرایط فعلی کشور از مختصات خاصی برخوردار است، گفت: در گذشته نیز از این جنس رفتارها حتی در حد جنگ با ایران داشتیم.

وی با یادآوری دوران هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران گفت: در جنگ تحمیلی که صدام مسئولیت آن را بر عهده گرفته بود همان زمان اخباری وجود داشت که پشت صحنه جنگ ایران با عراق آمریکاست اما اطلاعات قوی در این باره نداشتیم تا این که در اواسط جنگ کدهای اطلاعاتی قوی کشف شد.

وی ادامه داد: اخیرا یکی از شخصیت‌های مسئول عراقی که در آن زمان مسئولیت کل اطلاعات عراق را بر عهده داشت  و مقامی نزدیک به صدام بود کل ماجرای جنگ ایران و عراق از قبل از شروع تا پایان جنگ را در کتابی نقل کرده است.

لاریجانی ادامه داد: یکی از نکاتی که در کتاب این فرد قابل تامل است این است که آمریکا صدام را مطمئن می کند که در صورت حمله به ایران کمک های اطلاعاتی و نظامی به عراق خواهد داد.

لاریجانی با بیان این که کمک اطلاعاتی آمریکا به صدام تاکتیکی و مختصر نبود گفت: اطلاعاتی که آمریکا به صدام می داد رفته رفته به یک جریان وسیع اطلاعاتی تبدیل شد تا جایی که فرانسه هم به کمک عراق آمد و در این جنگ هواپیما به عراق اجاره داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به نقش شوروی اشاره کرد و با بیان این که شوروی سابق هم آن زمان دارای امکانات نظامی بود، گفت: آمریکا در پشت صحنه جنگ ایران و عراق  حضور داشت.

لاریجانی با بیان این که ماجراجویی آمریکا نسبت به ایران از ابتدای انقلاب وجود داشت ادامه داد: آمریکا در جریان های تجزیه طلبی داخلی و حتی در کمک به بنی صدر برای مساله سازی داخلی و در جریان هشت سال جنگ و حتی در دوران بعد از جنگ حرکت ضد ایران را دنبال کرد تا زمانی که شرایط بین المللی تغییر و شوروی سقوط کرد و آمریکا خود را یکه تاز جهان دید.

وی ادامه داد: در آن زمان ۶ تن از دانشمندان آمریکایی بیانیه دادند که آمریکا برترین جهان است و بقیه باید از واشنگتن تبعیت کنند.

رئیس قوه قانونگذاری با بیان این که آمریکا با توجیه عقلانی می خواست بر دنیا مدیریت کند گفت: از آن زمان هر از گاهی برای ایران مساله سازی کردند.

وی ادامه داد: پس از اشتباهات آمریکا بعد از ماجرای یازده سپتامبر در عراق، لبنان و افغانستان و نوع استراتژی ایران که جزء دقیق ترین ها در آن حیطه بود آمریکا رفتار ظاهری خود را با ایران تغییر داد اما به دشمنی ها در لاک دیگری ادامه داد.

لاریجانی به مساله هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: یک دهه از ماجرای هسته ای ایران می گذرد ؛ رهبر ایران از ابتدا موضوع هسته ای را به عنوان یک فناوری جدید قابل پیگیری دانستند و بر رسیدن به حق هسته ای ایرانیان تاکید داشتند. این تصمیم داهیانه بود. البته دولت ها در همکاری با این تصمیم فراز و فرودهایی داشته اند اما رهبری انقلاب همیشه تاکید داشتند که به این حق برسیم.

لاریجانی با بیان این که مساله هسته ای ایران چالش های زیادی را پشت سر گذاشته گفت: وعده وعیدهای زیادی  از طرف غرب در این باره به ایران داده شد اما هیچ وقت به آن عمل نکردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از آن که آمریکا عراق را به تصرف خود درآورد، تصور کرد دارای پایگاه حمله به ایران شده است. در آثاری هم که امروز درباره جنگ آمریکا در عراق به چاپ رسیده آمده است که قصد آمریکا، از جنگ با عراق چیز دیگری بوده است

لاریجانی ادامه داد: خاطرم است که آمریکا هنگام تسخیر عراق اعلام کرد که می خواهیم نظام دموکراتیکی ایجاد کنیم تا به موضوع ایران سایه اندازیم.

لاریجانی به مذاکره ایران با سه وزیر اروپایی در رابطه با برنامه هسته ای ایران در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: در آن زمان آنها وعده دادند که اگر چند هفته برنامه هسته ای ایران تامین شود مسائل را عادی می کنند و اجازه پیشرفت هسته ای را به ایران می دهند.

لاریجانی گفت: سه هفته شد چندین ماه اما غرب به تعهدات خود عمل نکرد.

وی ادامه داد: نخست وزیر انگلیس در آن زمان اعلام کرد که ما میوه حمله به عراق را در تهران چیدیم. در واقع منظورش این بود که ایرانیان با دیدن هیبت وزرای اروپایی تن به تعلیق دادند در حالی که غرب در آن زمان دچار اشتباه محاسباتی شده بود.

لاریجانی ادامه داد: آمریکایی‌ها حتی در بعد از مذاکرات پاریس باز هم گفتند که تضمین عینی باید به وجود آید که ایران به سمت سلاح هسته ای نمی رود اما رفته رفته ایران متوجه شد که غرب به دنبال محروم سازی ایران از برنامه هسته ای اش است و بنایی برای حل مساله ندارد.

 

غرب معتقد است مجهز شدن ایران به فناوری هسته ای توازن منطقه را بر هم می زند

لاریجانی با طرح این سوال که چرا غرب به دنبال حل مساله هسته ای ایران نیست گفت: آنها معتقدند که مجهز شدن ایران به فناوری هسته ای توازن منطقه را بر هم می زند.

نماینده مردم قم در مجلس به گزارش اخیر احمد شهید اشاره کرد و گفت: گزارشگر حقوق بشر چه حرف هایی که درباره ایران در این گزارش نزده است.

 

دلیلی برای تبعیت از غرب نداریم/ در کشور اسلامی مجازات ها نیز باید براساس اسلام باشد 

وی با بیان این که فرازی از گزارش احمد شهید درباره چرایی تصویب قانون مجازات اسلامی در مجلس است گفت: آیا مقررات ما باید از اروپا بیاید این مشخص است که در کشوری اسلامی مجازات ها نیز باید براساس اسلام نوشته شود و ما دلیلی برای تبعیت از غرب نداریم.

 

مساله هسته‌ای هم نباشد غرب موضوع دیگری را ضدایران طرح می‌کند

لاریجانی ادامه داد: اگر مساله هسته ای هم نباشد آنها چیز دیگری را علم می کنند چرا در عربستان سعودی که زن ها حتی اجازه رانندگی ندارند چنین گزارش هایی نوشته نمی شود.

وی با بیان این که ۳۲ سال است که انقلاب اسلامی ایران فرایندی دموکراتیک در منطقه به وجود آورده و دیکتاتوری را در کشورش از بین برده، گفت: موضوع هسته ای بهانه تحریم های غرب است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که آمریکا می خواهد به زور موضوعات دلخواهش را به ملت ایران تحمیل کند، گفت: باید از نظر اقتصادی استراتژی مناسبی در شرایط فعلی داشته باشیم.

وی با بیان این که قبل تر رویکرد ما این بود که در طی برنامه پنج ساله شرایط اقتصادی را بهبود ببخشیم گفت: در حال حاضر باید توجه کنیم که چه مختصاتی ما را از شرایط فعلی نجات می دهد.

چراغ سبز نشان‌دادن به آمریکا اشتباه است

وی تاکید کرد: نکته مهم این است که چراغ سبز به آمریکا نشان دادن با نیت تغییر شرایط تلقی اشتباهی است آنها دنبال لبخند ما نیستند. سیستم آنها این اجازه را نمی دهد چه اوباما رئیس جمهور باشد و چه شخص دیگری است.

 

اقتصاد قوی، شرط موفقیت ایران در مذاکره با ۱+۵

وی تاکید کرد: بنابراین ایران زمانی در مذاکرات آینده با ۱+۵ موفق است که از درون اقتصادی قوی داشته باشد و راهکار جدیدی در بُعد اقتصادی برای اداره کشور بچیند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که اقتصاد مقاومتی در این شرایط یک راه حل قوی است گفت: دو هدف گیری در اقتصاد مقاومتی مهم است اول پاسخ هایی است که قدرت مانور ما را از نظر بین المللی قوی کند و متناسب با شرایط قدرت مانور ایران در منطقه بالا رود.

لاریجانی ادامه داد: ظرفیت های خوبی در داخل ایران از جمله منابع نفتی و گازی و استعدادهای بالقوه و جوانان تحصیلکرده وجود دارد مهم بالفعل شدن این استعدادهاست.

وی با بیان این که در حال حاضر زمینه بالفعل شدن این استعدادها در کشور وجود ندارد گفت: باید سازوکاری درونی چیده شود تا به سمت بالفعل شدن استعدادها برویم.

 

با معضلی به نام اتلاف منابع روبه روییم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که با در نظر گرفتن هشت مختصات می توان قدرت مانور بین المللی ایران را افزایش دهیم گفت: باید سازوکارهای رونق بخشی به تولید داخلی فراهم شود. در حال حاضر در بخش صنعت دچار رکود هستیم. کارخانه داریم اما کارآیی کارخانه ها پایین است و با معضلی به نام اتلاف منابع روبه روییم.

رونق در بخش تولید دشمن را مایوس می کند

لاریجانی با بیان این که رونق در بخش تولید دشمن را مایوس می کند و امکان رونق  بخشی در مذاکرات را افزایش می دهد، گفت: دومین مختصاد برون رفت از وضع فعلی آن است که اقتصاد را مردمی کنیم و همه در صحنه حضور داشته باشند.

وی توضیح داد: در دفاع مقدس تا وقتی که شرایط مردمی نشد و بسیج در صحنه حضور نداشت نتوانستیم گام استواری برداریم؛ وقتی فرمانده کل قوا از بنی صدر گرفته شد و نیروهای حزب اللهی و مردم وارد جنگ شدند سرنوشت جنگ تغییر کرد.

اقتصاد دولتی نمی تواند باعث بهره‌وری در تولید شود/ سیاست‌های اصل۴۴ به درستی اجرا نشد

وی ادامه داد: اگر اقتصاد دولتی باشد نمی تواند باعث بهره وری شود و به همین دلیل بود که رهبری انقلاب سیاست های اصل ۴۴ را انتخاب کردند که متاسفانه به درستی اجرا نشد.

سهم نقش مردم در صنعت باید همانند کشاورزی افزایش پیدا کند

لاریجانی با طرح این سوال که آیا تولید در حال حاضر در دست مردم است گفت: در بخش دامداری و کشاورزی تولید در دست مردم است اما در بخش صنعت که باید حضور مردم در اقتصاد بالا رود تا سطح بهره وری ها افزایش پیدا کند.

موفقیت در مذاکرات، مشروط به خودکفایی در محصولات استراتژیک است

لاریجانی سومین مورد را خودکفایی در محصولات استراتژیک دانست و گفت: نمی شود گندم، گوشت و برنج را به کشور وارد کنیم و بعد در صحنه مذاکرات موفق باشیم. موفقیت در مذاکرات وقتی امکانپذیر است که در محصولات استراتژیک خودکفا شویم.

 رئیس مجلس تقویت کارآفرینی را به عنوان چهارمین موضوع مطرح کرد و گفت: باید زمینه کارآفرینی در کشور فراهم گردد البته قانونش نوشته و تثبیت شده و تنها باید آیین نامه های اجرایی اش فراهم شود. باید ارتباط صنعت و دانشگاه را افزایش داد که تئوری های فراوانی بعد از انقلاب در این باره وجود داشته اما موفق نبوده است.

کارآفرینی با دستورات موردی و موقتی ایجاد نمی شود/باید حرکت اقتصادی قابل پیش بینی داشته باشیم

وی با بیان اینکه کارآفرینی با دستورات موردی و موقتی ایجاد نمی شود ادامه داد: نکته پنجم حرکت اقتصادی بر اساس برنامه و قانون است اگر می خواهیم رشد کنیم باید حرکت اقتصادی قابل پیش بینی داشته باشیم.

لاریجانی ادامه داد: تصمیمات لحظه ای لطمات زیادی به اقتصاد کشور وارد می کند در حال حاضر سرمایه گذاران اطمینانی به سرمایه گذاری در کشور ندارند و به همین دلیل سرمایه خود را در بخش دلالی وارد می کنند.

وی با بیان اینکه ششمین مورد ارائه طرح برای مدیریت مصرف در کشور است، گفت: میزان مصرف انرژی در ایران بسیار بالاست.

باید اتکای بودجه به درآمدهای نفتی را کاهش یابد

لاریجانی به کاهش وابستگی به نفت در بودجه به عنوان هفتمین مورد اشاره کرد و گفت: باید اتکای بودجه به درآمدهای نفتی را کاهش دهیم تا از این طریق فشار به بودجه عمرانی کشور که موتور محرک تولید است کمتر وارد شود.

داشتن بودجه بدون اتکا به نفت مجاهدت می خواهد

رئیس مجلس شورای اسلامی موفقیت در بخش صادرات غیر نفتی را حائز اهمیت دانست و گفت: داشتن بودجه بدون اتکا به نفت مجاهدت می خواهد.

وی به هشتمین راه حل پیشنهادی خود اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای مهم ما بسترسازی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی است باید سرمایه های شناور روی زمین به سمت سرمایه گذاری ثابت حرکت کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی این هشت مورد را راه های برون رفت از وضعیت فعلی و داشتن اقتصاد غربی خواند و گفت: در این صورت به کشوری قابل مانور در عرصه بین المللی تبدیل خواهیم شد./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی