کد خبر : 3831
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با اعضای شورای مرکزی اتاق تعاون:

تعاونی‌ها مرکز ثقل اقتصاد مقاومتی هستند

تعاونی‌ها مرکز ثقل اقتصاد مقاومتی هستند

رئیس مجلس با اشاره به اینکه قوانین مناسبی در زمینه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مجلس تصویب شده گفت: در حال حاضر موانع و مشکلات بسیاری بر سر راه خصوصی سازی و همینطور بخش تعاون کشور وجود دارد و مسئولان اجرایی نیز قوانین را به درستی اجرا نمی‌کنند که این روند باید تغییر کند.

دکتر علی لاریجانی در دیدار با اعضای شورای مرکزی اتاق تعاون جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اهداف اقتصاد مقاومتی را در راستای مقابله با تحریم‌ها بیان و به مسئولان کشور ابلاغ کرده اند توجه به بخش تعاون کشور یکی از مؤلفه هایی است که می تواند ما را در دور زدن تحریم ها و همینطور رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی یاری کند.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضع موجود بخش تعاون کشور، افزود: در حال حاضر بخش تعاون کشور که در ذیل اصل ۴۴ قانون اساسی قرار دارد مغفول مانده و با توجه به تصویب قوانین جامع در مجلس همچنان شاهد بی توجهی به این بخش از سوی دولت هستیم.

لاریجانی تأکید کرد: براساس علم اقتصاد، تعاون یک عنصر تعدیل کننده در اقتصاد کشور محسوب می شود که باید با توجه به شرایط ویژه اقتصادی که در آن قرار داریم به این بخش بیش از گذشته توجه شود.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود اقتصادی کشور در عرصه بین المللی بعید می دانم که در کوتاه مدت این شرایط برطرف شود بنابراین باید برنامه ای میان مدت و یا بلند مدت در جهت مقابله با تحریم ها در نظر گرفته شود که یکی از این راه‌ها توسعه فعالیت‌های بخش تعاون کشور در تمامی زمینه هاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید در این شرایط موجود تأمین نیازهای اولیه مردم را در سرلوحه تصمیم گیری های اقتصادی قرار دهیم گفت: امروزه شرایط اقتصادی کشور در بحران قرار ندارد اما باید تمهیدات لازم را نسبت به برون رفت از مشکلاتی که غربی ها برای ما ایجاد کرده اند در نظر بگیریم که بخش تعاون کشور می تواند با فراهم کردن زمینه های لازم برای تولید محصولات استراتژیک، استقلال را برایمان در این حوزه به ارمغان بیاورد.

دکتر لاریجانی یادآور شد: یکی از مهمترین کارکردهای تعاونی ها در کشور در بخش روستایی است به نحوی که تعاونی های روستایی می‌توانند در تأمین مایحتاج عمومی مردم و تعدیل قیمت ها نقش مؤثری ایفا کنند به طوری که از این طریق قیمت ها با نرخ خرید به دست مصرف کننده برسد البته رسیدن به این مهم نیز نیازمند فراهم کردن بسترهای لازم برای فعالیت بخش تعاون کشور است.

 

دبیر اتاق تعاون: ۷ درصد اقتصاد کشور توسط بخش تعاون اداره می شود

در ابتدای این دیدار پاک بین دبیر اتاق تعاون مرکزی کشور در سخنانی، عملکرد این اتاق در یک سال گذشته را تشریح کرد و گفت: در حال حاضر ۳۱ اتاق تعاون در کشور فعالیت می کنند که این بخش بیش از ۳۳ میلیون نفر از افراد جامعه را به طور مستقیم و غیر مستقیم در برمی گیرد.

وی افزود: در سال گذشته ۳۲۰ هزار ساعت کلاس آموزشی برای تعاونی ها برگزار شد ضمن آنکه اتاق تعاون نیز توانسته ۶۵ نمایشگاه را در این مدت برگزار کند.

دبیر اتاق تعاون یادآور شد: در حال حاضر مشکلات متعددی در بخش تعاون کشور وجود دارد که عمده مشکل آن اجرای ناقص قانون در این بخش است به طوری که تنها ۷ درصد از اقتصاد کشور توسط بخش تعاونی اداره می شود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی