کد خبر : 3818
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/لاریجانی در اردبیل: حضور مردم در اقتصاد باید فراگیر شود

ایسنا/لاریجانی در اردبیل: حضور مردم در اقتصاد باید فراگیر شود

رییس مجلس شورای اسلامی گفت که باید تولید و حضور مردم در اقتصاد را باید فراگیر کنیم.

 

 

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به اردبیل، علی لاریجانی در جلسه شورای اداری استان اظهار داشت: شرایط امروز ما به نحوی است که باید سهم مشترکی داشته باشیم و همه قوا بر این اساس تلاش کنند.

 

 

لاریجانی با بیان اینکه پس از انقلاب وضعیت‌های مختلفی را از نظر بین‌المللی تجربه کرده‌ایم، گفت: یک دوره رفتارهای تندروانه منطقه‌ای داشته‌ایم که از پشتیبانی کشورهای بزرگ برخوردار بود، یک دوره نیز آمریکایی‌ها می‌خواستند نقش قدرت برتر را بازی کنند که ما این دو دوره را سپری کردیم و روی هم رفته نظام جمهوری اسلامی ایران داهیانه عمل کرد، به ویژه در دوره دوم که می‌خواستند به اسم مدیریت یکپارچه، سلطه‌ی خود را اعمال کنند.

 

 

وی اشغال افغانستان و عراق را از جمله اقدامات آمریکا در دوره دوم عنوان کرد و گفت: چون ایران استراتژی درستی در این مرحله داشت طرح آنها عقیم ماند؛ جمهوری اسلامی ایران جلوی این دیکتاتوری را گرفت و در این زمینه نقش بزرگی ایفا کرد به طوری که این کار جمهوری اسلامی در منطقه بیداری ایجاد کرد.

 

 

به گفته لاریجانی، همه‌ی این شرایط باعث شد که در حال حاضر شاهد باشیم آمریکایی‌ها دیگر از آن حرف‌های قبلی زمان بوش نمی‌زنند و در حال حاضر به جای "یکجانبه‌گرایی"، حرف از "چندجانبه‌گرایی" می‌زنند و سهم ایران برای مهر باطل زدن بر این یکجانبه‌گرایی نقش پررنگی بود.

 

 

به گفته وی، در حال حاضر در مرحله‌ای هستیم که آمریکا می‌خواهد نقش پلیس اقتصادی را در دنیا بازی کند، ما باید این مقوله را درست بشناسیم و در این مرحله درست عمل کنیم.

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی با حساس خواند این مرحله گفت:‌ اگر آنها یک مقدار پیش روند، نسق کشورهای دیگر را سخت می‌ کشند لذا باید به آنها تعیین تکلیف شود تا متوجه شوند روزگار امپراطوری‌های دروغین به سر آمده است.

 

 

لاریجانی با بیان اینکه این مرحله یک آزمونی است که ایران در آن می‌تواند ظرفیت‌های درونی خود را بارور کند، بحث هسته‌یی را بهانه‌گیری غرب و آمریکا دانست و اظهار کرد: ما باید همه‌جانبه کار کنیم،‌ طراحی دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی داشته باشیم.

 

 

وی نظریه مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی را کلید رستگاری از این مرحله دانست و گفت: اگر از این راه وارد شویم تهدیدات به فرصت‌ها تبدیل می‌شود و آمریکایی‌ها موفق نمی‌شوند نظام پلیس اقتصادی را جا بیندازند.

 

رییس قوه مقننه افزود: بسیاری از کارهای آنها تحت پوشش شورای امنیت نیست، بلکه می‌گویند ما دزد سر گردنده هستیم، قلدریم و ایادی داریم و می‌خواهیم فشار بیاوریم.

 

 

لاریجانی با تاکید بر لزوم تعیین مختصات اقتصاد مقاومتی در کشور، به ایجاد کمیسیونی در مجلس جهت طراحی طرحی در این زمینه اشاره کرد و گفت: بعید می‌دانم در دالانی که الان هستیم موجودات بداخلاق بین‌المللی شرایط‌شان به این زودی‌ها تغییر کند لذا باید در داخل استحکامی ایجاد کرد تا بعد بتوان بلایی سر این موجودات آورد، باید قبول کنیم اگر اقتصاد‌مان مردمی نشود، در این راه توفیقی نداریم.

 

 

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در اجرای درست اصل 44، گفت: باید تلاش کنیم ظرفیت‌های مردمی را برای حضور در عرصه‌ی اقتصاد فعال کنیم، نظام بودجه‌ریزی نیز باید قدری تغییر کند.

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امسال حدود 144 هزار میلیارد تومان مبلغ کل بودجه بود، به مبلغ بودجه 43 هزار میلیاردی بخش عمران اشاره کرد و گفت: حالا که این فشارها به وجود آمده این میزان بودجه محقق نمی‌شود و به بخش عمرانی فشار می‌آید، این در حالی است که در استان‌ها کلید فعالیت‌های اقتصادی، بودجه بخش عمرانی است.

 

 

به گفته لاریجانی، وقتی بودجه عمرانی فروکش می‌کند، کارهای عمرانی نیز فروکش می‌کند چرا که ساختار اقتصاد ما تا حد زیادی دولتی است لذا باید این معادله به لحاظ نظام بودجه‌ریزی نیز تغییر کند.

 

 

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بر این اساس بودجه 92 را بنویسیم باید به جای اینکه به عنوان مثال دولت دو هزار میلیارد برای ساخت نیروگاه سرمایه‌گذاری کند، باید تسهیلاتی ارائه دهد که بخش خصوصی این نیروگاه را بسازد.

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید اقتصاد، تولید و حضور مردم در اقتصاد را فراگیر کنیم، گفت: مسکن مهر را کار خوبی می‌دانم اما اینکه یک مرتبه تسهیلات بانکی به این سمت برود و بقیه‌ی تولید ناتمام بماند را محل اشکال می‌دانم چرا که در تولید، شغل 30 ساله ایجاد می‌کنیم ولی در مسکن شغل دو ساله ایجاد می‌شود.

 

 

به گفته لاریجانی، باید در ارائه تسهیلات بانکی در این زمینه توجه بیشتری داشته باشیم.

 

 

وی با انتقاد از اینکه به چرخه اقتصاد در روستاها توجه نشده است، این امر را موجب افزایش مهاجرت از روستاها دانست و گفت: به عنوان مثال در روستاها برق‌رسانی، آبرسانی و گازرسانی انجام شده و آنتن‌دهی موبایل نیز خوب است، اما چون به چرخه اقتصاد روستا توجه نشده، مهاجرت از آن زیاد است لذا باید توجه اصلی به بخش‌های صنعت، کشاورزی و دامداری باشد.

 

 

به گفته وی، در اجرای قانون هدفمندی سهمی که بنا بود از این بخش‌ها صیانت کند به درستی پرداخت نشد، علاوه بر آن مشکلاتی که به لحاظ بین‌المللی ایجاد شده نیز بر این مشکلات افزود.

 

 

لاریجانی با اشاره به مواد 28 و 29 قانون هدفمندی گفت: این مواد برای این تصویب شد که واحدهای تولیدی دچار افت نشوند، البته شنیدم که بانک‌ها در این زمینه به دقت عمل نکردند که این موضوع را در مجلس پیگیری خواهیم کرد.

 

 

رییس قوه مقننه، با تاکید بر لزوم پرداخت تسهیلات بانکی مناسب به بخش‌های کشاورزی، صنعت و دامداری گفت: ما حتی در مجلس مقرر کردیم که از صندوق توسعه ملی به صنعت و کشاورزی به طور جداگانه 10 درصد ریالی پرداخت شود.

 

 

به گفته وی، این در حالی است که بسیاری از استعدادهای کشور به خاطر واردات زیاد شکوفا نشده، ‌در حالی که اگر به تولید توجه شود نقدینگی به سمت تولید می‌رود، اشتغال افزایش پیدا می‌کند و تورم کاهش می‌یابد.

 

 

لاریجانی با بیان اینکه این کار احتیاج به تدبیر ملی دارد، اظهار کرد: باید در محصولات استراتژیک به خودکفایی دست یابیم، کشوری که در شرایط اقتصاد مقاومتی است باید قدرت مانور زیادی داشته باشد.

 

 

وی افزود: ‌باید قبول کنیم که غربی‌ها به ما کمک نمی‌کنند، ضمن اینکه ما در این امور به ویژه با اروپایی‌ها سر دعوا نداریم، آنها دنبال ماجرای دیگری می‌گردند لذا در امر تولید و در شرایط اقتصاد مقاومتی، موسسات آر. اند. دی باید واحدهایی را که می‌توانند ایجاد کنند، موسسات دانش‌بنیان نیز باید به درستی رشد کنند، این طراحی‌ها در میان‌مدت می‌تواند به وضعیت تولید کمک کند.

 

 

لاریجانی، داستان مرز مشترک با کشورهای همسایه را یک مزیت دانست و گفت:‌استان اردبیل حتما می‌تواند از این ظرفیت به خوبی استفاده کند.

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سبقه تاریخی اردبیل به این امر به عنوان مزیت گردشگری استان اشاره کرد و گفت: در عین حال اینها حواشی کار است.

 

 

وی با بیان اینکه در اردبیل ظرفیت خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، از اعلام آمادگی مجلس جهت تصویب موادی در قانون بودجه 92 برای استان اردبیل خبر داد و گفت: راه‌آهن اردبیل پروژه‌ای استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران است که برای اردبیل نیز فضای تنفس خوبی ایجاد می‌کند لذا باید راه‌هایی اندیشید که با وجود کمبود منابع چطور می‌توان این پروژه را سریعتر به انجام رساند.

 

 

لاریجانی افزود: فکر می‌کنم در بودجه 91 از راه تهاتر با شرکت‌هایی که در آستانه فروش هستند توانستیم بخشی از این مشکلات را حل کنیم، بخش دیگر را نیز می‌توان از بودجه 92 برای آن چاره‌اندیشی کرد.

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی در عین حال بر ضرورت توجه به بخش فرهنگ دینی در استان اردبیل اشاره کرد و در خصوص خودکفایی در محصولات کشاورزی اظهار داشت: در مجلس برای استان‌هایی که از مرزهای طولانی برخوردارند مصوباتی داشتیم و در آینده نیز برای کلان این استان‌ها بودجه خاص می‌گذاریم.

 

 

گفتنی است پیش از سخنان لاریجانی، نمایندگان این استان به بیان بخشی از مشکلات این استان اشاره کردند و رییس اتاق بازرگانی استان نیز مشکلات تولید و صنعت استان را یادآور شد.

 

 

همچنین نیکزاد استاندار اردبیل پیش از سخنان رییس مجلس با اشاره به مختصات و امکانات و مواهب اردبیل، کشاورزی و گردشگری را دو پتانسیل اصلی استان برشمرد و گفت: اجرای راه‌آهن اردبیل برای جامعه مهندسین ما یک افتخار است و امیدواریم از اوایل دی ماه کار ریل‌گذاری در یکی از قطعه‌ها آغاز شود.

 

 

وی افزود: موضوع کشت و صنعت مغان باید با کمک دولت و حمایت مجلس حل شود، باید اجازه دهیم که کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی فروخته شود چرا که با فروش آن می‌توانیم چندین کشت و صنعت دیگر در استان ایجاد کنیم.

 

 

نیکزاد در بحث تولید، پیشنهاد کرد که به پروسه قبل و بعد از تولید به لحاظ نرخ تثبیت فکر کنیم تا در تولید توفیقاتی حاصل شود.

 

 

استاندار اردبیل با اشاره به موضوع بازار گفت: تا زمانی که نتوانسته‌ایم گردش مالی را در حساب اشخاص حقیقی و حقوقی ببینیم آنچنان تسلطی بر بازار نخواهیم داشت لذا مجلس باید به دولت اجازه دهد که به گردش مالی نظارت داشته باشد.

 

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی