کد خبر : 3801
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در فریدون شهر:

مهر/مجلس مسئولان را در صورت تعلل بازخواست می کند

مهر/مجلس مسئولان را در صورت تعلل بازخواست می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان قوا باید وظایف خود را بدون دعوا و کشمکش انجام دهند، گفت: مجلس شورای اسلامی در چارچوب رهنمودهای رهبری به قوای دیگر کمک می کند، اما اگر مسئول یا وزیری در این مسیر تعلل کند، مجلس بازخواست می کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به اصفهان، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر روز جمعه در یادواره شهدای فریدون شهر شرکت کرد.

وی در این مراسم که در جمع آزادگان و خانواده های شهدا برگزار شد، طی سخنانی به سخنان رهبر انقلاب و تاکید ایشان بر حمایت از تولید داخلی اشاره کرد و گفت: ما استعدادهای زیادی داریم و باید به سمت تولید داخلی برویم، کشور ما از واردات زیاد ضرر کرده است.

لاریجانی افزود: در صورتیکه به سمت تولید داخلی برویم، اشتغال ایجاد شده و جلوی تورم گرفته می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همه جای دنیا با ایجاد ظرفیت های صنعتی در کنار کشاورزی ارزش افزوده را بالا می برند اگر کارخانجاتی که چرخه کشاورزی را تکمیل می کنند، ایجاد شود به کشاورزی کمک خواهد شد همانطور که فروش نفت خام خوب نیست، در محصولات کشاورزی نیز چنین است.

نماینده قم گفت: اگر رهبری فرمودند که باید اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم یکی از مفاهیم آن این است که ما در کشاورزی و محصولات دامی که از نیازهای مردم است، خودکفا باشیم.

وی تصریح کرد: احیای امکانات، توان ملی کشور را بالا می برد و ما را مقاوم می کند وقتی می توانیم از این گردنه عبور کنیم که استعدادها شکوفا شود.

لاریجانی با توجه به نابسامانی های اخیر در بازار ارز گفت: در چند ماه اخیر نابسامانی هایی در بازار ارز شاهد بودیم که دولت تلاش می کند به آن نظم دهد ما هم در مجلس کمک می کنیم تا جلوی شتاب گرانی را بگیریم یکی از کارهایی که در مجلس انجام دادیم این بود که کاری کنیم نقدینگی افزایش داده نشود بنابراین مصوبه ای گذراندیم که نقدینگی را کنترل می کند و آن را به سمت تولید سوق می دهد، همچنین مقرر شد 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صورت ریالی به کشاورزان اختصاص داده شود این یک موضوع استثنا است چون منابع صندوق توسعه ملی باید ارزی هزینه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در مورد صنایع نیز چنین تصمیماتی گرفته شد تا نقدینگی به سمت تولید سوق داده شود، یکی از مشکلات کشور ما نقدینگی زیاد است که اگر این نقدینگی به سمت تولید برود اشتغال ایجاد می کند و جلوی تورم را می گیرد.

وی اضافه کرد: در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز تصمیم بر این شد تا زمان داده شود و اجرای مرحله دوم آن از امسال به سال آینده موکول شود. استدلال ما این است که گران کردن گاز و برق و آب بنزین در شرایط فعلی در حد تحمل مردم نیست و باید کمک شود تا فضا آرام گردد سپس گام های بعدی برداشته شود.

نماینده مردم قم افزود: راهی که هم اکنون می رویم به دنبال آخرین شگرد آمریکایی ها است و مقاومت در این بخش به معنی این است که با تدبیر و برنامه ریزی در اقتصاد عمل شود و منابع به تولید و کشاورزی سوق داده شود و کشاورزان به کشت علاقمند شوند.

لاریجانی ادامه داد: می دانم که گندم کاران امسال مشکل داشتند ما باید ظرفیت ها را برایشان فراهم کنیم البته ما در مجلس 850 میلیارد تومان بیمه صندوق کشاورزان را افزایش دادیم. در بودجه آینده نیز خودکفایی کشاورزان و دامداران را باید مورد توجه قرار دهیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه دولت در کارهای تولیدی نمی تواند خیلی موفق باشد، گفت: به کشاورزان و دامداران توصیه می کنم از بنیه های تعاونی استفاده کنند و ما هم برای این بخش ها حتما تسهیلات ویژه قائل می شویم. این حرکات باعث پایداری کشور خواهد شد و می تواند شگرد دشمن را خنثی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره لزوم وحدت بین مردم و مسئولان که از سوی مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفت، گفت: ما در سختی ها بیشتر به وحدت نیاز داریم و این وحدت هم باید بین مردم و هم مسئولان باشد.

لاریجانی ادامه داد: نکاتی که رهبر انقلاب درباره وحدت گفتند یک حقیقت مسلم است. اگر دشمن وضعیتی را ایجاد می کند که بدنبال آن سختی ایجاد شود، همه اقوام مختلف و مسئولان باید همبستگی شان بیشتر شود و انرژی شان صرف سایش نشود.

نماینده مردم قم خاطر نشان کرد: هر قوه ای در چارچوب قانون باید وظایفه خود را انجام دهد. وظیفه قوه مجریه این است که خدمات را در اختیار مردم قرار دهد و قوه مقننه مراقبت کند که مسئولان اجرایی کارشان را درست انجام دهند. قوه قضائیه نیز نظارت می کند بنابراین همه قوا باید کار خود را انجام دهند اما نه با دعوا و کشمکش کردن.

لاریجانی گفت: ما حتما به قوای دیگر کمک می کنیم که در کارشان موفق باشند اگر قانونی می خواهند برایشان تصویب می کنیم اما این اقدام ما در چارچوب رهنمودهای رهبری خواهد بود. اگر امسال، سال اقتصاد مقاومتی است، باید مردم را وارد اقتصاد کرد بنابراین هر طرح و لایحه ای که این موضوع را دنبال کند، مجلس برای تصویب آن کمک می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اما اگر مسئول یا وزیری در این مسیر تعلل کند، مجلس حتما بازخواست می کند ممکن است استیضاح کند سوال و استیضاح راهی است که باعث اقتدار ملی می شود اگر درست از آن استفاده شود مناسب است من نمی گویم حتما باید استیضاح کرد، اما اگر نیاز باشد باید حتما از این ابزار استفاده شود.

وی تاکید کرد: پیمودن این راه نیازمند برنامه و وحدت نظر و پیروی از رهبری و همگرایی ملی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به راهی که بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران پیمودند، اشاره کرد و گفت: داشتن وحدت کلمه حول شعارهای انقلاب اسلامی، اهل مجاهدت بودن و سازش نداشتن با استکبارمخصوصا با آمریکا سه رکن مد نظر امام راحل بود حال اگر کسی فکر کند که راه امام را طی می کند اما در یکی از این سه مقوله مهم دچار لغزش است به حقیقت ولایت فقیه چنگ نزده است ولایتی که امام به عنوان نظریه اصلی حکومت پایه گذاری کردند و ولایت فقیه ضلعی از آن است.

لاریجانی با اشاره به فشارهای غرب و آمریکا به ایران در چند ماه گذشته گفت: سخت گیری هایی که آمریکایی ها در چند ماه اخیر نسبت به ملت ایران دنبال کردند و اروپایی ها از آن تبعیت کردند بخاطر عظمت جایگاه ملت ایران است اگر ملت ایران یک ملت معمولی بود اصلا راجع به شما صحبت نمی کردند.

وی خطاب به مردم گفت: راهی که شما رفتید راه اسلام است ما می خواهیم راه رسول الله و علی بن ابی طالب را برویم به همین دلیل آنها تحمل نکردند و جنگ راه انداختند.آنها همواره فشار وارد کردند اما ما تسلیم نشدیم و آنها این را درک کردند که با ملتی مواجه هستند که زیر بار زور نمی رود غرب این را درک کرد بنابراین در پایان جنگ مجبور شدند به نوعی از حرف های درشت خود دست بردارند.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه در صحنه بین الملل جمهوری اسلامی مقابل رفتارهای مضر برای صحنه بین المللی ایستادگی کرد، خاطر نشان کرد: فکر می کنم تنها کشوری که مقابل دیکتاتوری بین المللی، استراتژی درست و رفتار مسئولانه ای داشت، جمهوری اسلامی ایران بود باقی کشورها مانند کشورهای عربی خود را به خواب زدند و تسلیم شدند برخی کشورهای دیگر مانند روسیه، آلمان و فرانسه نیز که در هنگام اشغال عراق سر و صدایی به پا کردند فوری تسلیم شدند و ترسیدند و عملا نظام یکه جهانی را پذیرفتند اما ما نپذیرفتیم.

لاریجانی اضافه کرد: ما گفتیم آمریکایی ها شکست می خورند و چنین شد آنها پس از اینکه یک میلیون عراقی را کشتند و زخمی کردند مجبور شدند عراق را ترک کنند البته خودشان را بزک کردند و خارج شدند که به پرستیژشان خیلی برنخورد.

وی ادامه داد: آنها در افغانستان هم گفتند تا یکسال دیگر نیروهایمان را خارج می کنیم سوال این است که در این 11 سال چه کردید؟، قرار بود با تروریسم مبارزه کنید. در چند سال اخیر که با تروریست ها فالوده می خوردید چون از پسشان برنیامدید تصمیم به خروج گرفتید.

لاریجانی تاکید کرد: بنابراین ایران خدمت بزرگی به ملل جهان کرد که زیر بار یک دیکتاتوری بین المللی نروند.

رئیس مجلس ادامه داد: ما شرایط دنیا را تغییر دادیم و علت بغض امروز آمریکایی ها از ملت ایران به همین دلیل است اما ما از این مرحله هم عبور می کنیم در صورتیکه همت ها مثل گذشته و روحیه ها مجاهدانه و ولایت پذیر باشد و تدابیر رهبری را به درستی اجرا کنیم. باید وحدت کلمه داشته باشیم تا از سنگلاخی که راه انداختند عبور کنیم.

نماینده مردم قم افزود: آمریکایی ها در مسائل نظامی و سیاسی توفیق نداشتند بنابراین به سراغ مسائل اقتصادی آمدند. البته مسئله حساسی است و باید کاملا آماده بود و از صاحبان نظر مشورت گرفت، همچنین باید از همه استعدادها استفاده کرد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرارسیدن عید غدیرخم یادآور شد: حیثیت انسان ها در گرو ولایت است انسانی که ولی نداشته باشد، گمراه است و هدایت برای او رخ نمی دهد. غدیر فقط برای این نبود که پیامبر(ص) جانشین خود را برای استمرار حکومت اسلام معرفی کند، حقیقت کار این بود که مفهوم ولایت باید در این روز زنده می شد تا صراط برای مسلمانان مشخص باشد.

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی