کد خبر : 3796
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: تغییر سیاستها مشکل ایجاد می کند/ولایت فقیه سایه‌ای از ولایت امیرالمومنین است

لاریجانی: تغییر سیاستها مشکل ایجاد می کند/ولایت فقیه سایه‌ای از ولایت امیرالمومنین است

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعمال فشارهای مختلف به کشورمان از زمان انقلاب اسلامی گفت: غربی‌ها به دنبال این بودند که خاورمیانه را کاملا تحت کنترل داشته باشند اما شرایط عوض شده و فکر و مقاومت ایران بین ملت‌های منطقه رسوخ کرده است، در نتیجه هر روز برای وارد کردن فشار به ملت به مساله‌ای تمسک می‌جویند.

 

علی لاریجانی در مراسم بزرگداشت عید غدیر خم در شهرستان ورامین با اشاره به توطئه‌های دشمن علیه ملت از آغاز انقلاب اسلامی اظهار کرد: آنها زمانی جنگ را به ما تحمیل کردند و مشکلاتی را برای ملت ایجاد کردند. صدام را به جان ملت انداختند و شرق و غرب پشت سر صدام جمع شدند. تصور آنها این بود که شرایط ایران تغییر می‌کند اما ملت ایران نشان داد که یک ملت شجاع و انقلابی است و با ایستادگی، کیان اسلام را حفظ می‌کند.

 

وی افزود: این‌که امروز غربی‌ها تنها غرش می‌کردند و اقدامی انجام نمی‌دهند به خاطر ایستادگی ملت در زمان جنگ است. اگر ما آن زمان عزت نفسمان را حفظ نمی‌کردیم باید امروز باج می‌دادیم اما حالا آنها می‌دانند که اگر کاری کنند چنان گیر می‌افتند که به سادگی راه در رو ندارند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دفاع مقدس 250 هزار شهید و تعداد زیادی جانباز و آزاده را در پی داشته است، تصریح کرد: با این وجود ملت در برابر رفتار آمریکا و غرب بیمه شدند؛ البته بعدها حوادث دیگری اتفاق افتاد. آنها زمانی بر سر مساله هسته‌یی ما مشکل ایجاد کردند و به هر چیزی برای فشار به ملت تمسک کردند اما حوادث منطقه به آنها نشان داد که فکر و مقاومت ایران بین ملت‌های منطقه رسوخ کرده و این برای آنها سخت است که ما فکر و مجاهدتی را پایه‌گذاری کردیم که موجب شده دیگران به این راه تأسی کنند و این شرایط را برای آمریکایی‌ها سخت‌تر کرده است.

 

لاریجانی با اشاره به تحولات سال‌های اخیر در کشورهای اسلامی خاطرنشان کرد: بعد از این‌که بیداری اسلامی در کشورهای مختلف موجب شد نوکرهای آمریکا کنار زده شوند آنها بیشتر نگران شدند. فشارهایی که امروز به ملت ایران و همچنین به سوریه وارد می‌کنند هم به خاطر این است که نقشه‌ای داشتند اما این نقشه به هم ریخته است. آنها می‌خواستند خاورمیانه کاملا تحت کنترل آنها باشد اما شرایط عوض شود. در واقع اصل ماجرا این است اما آنها روزی مساله هسته‌یی، روزی حقوق بشر و روزی بر موضوع اقتصادی تمرکز می‌کنند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور در یک سال اخیر اظهار کرد: در فشار اقتصادی امید آنها این است که با این فشارها شرایط را بر ملت سخت‌تر کنند. در این فضا باید با دقت و تدبیر عمل کرد. این‌که مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند احتیاج به اقتصاد مقاومتی داریم پاسخگوی همین شرایط است.

 

وی ادامه داد: در چند ماه اخیر تلاطماتی در وضعیت اقتصادی بویژه در قیمت ارز و طلا وجود داشته است. ما اولا باید تحلیل درستی از شرایط داشته باشیم و بعد سیاستی را مستمرا دنبال کنیم؛ چراکه تغییر سیاست‌ها ایجاد مشکل می‌کند.

 

لاریجانی با تاکید بر لزوم حل دو مساله تورم و اشتغال در شرایط فعلی، این امر را موجب ناامیدی غرب دانست و افزود: راه حل این مساله این است که زمینه‌های سرمایه‌گذاری را فراهم کنیم. در واقع تا اقتصاد مردمی نشود مشکل تورم و اشتغال هم حل نخواهد شد.

 

وی ادامه داد: بهره‌وری کار دولتی پایین است و شکوفا شدن اقتصاد نیاز به این دارد که مردم صاحب اقتصاد شوند. در سایر شئون هم همین‌طور است. مثلا تا زمانی که جنگ به شکل کلاسیک اداره می‌شد ما رشدی نداشتیم اما وقتی امام (ره) فرماندهی کل قوا را بر عهده گرفتند و مردم و بسیج به جبهه آمدند شرایط تغییر کرد.

 

رییس مجلس با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر اجرای قانون اصل 44 و مردمی شدن اقتصاد گفت: معنای این امر دادن اقتصاد به دست مردم است. دولت باید به نحوی زمینه‌سازی کند که مردم در اقتصاد سرمایه‌گذاری کنند.

 

لاریجانی با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام سال حمایت از تولید ملی اظهار کرد: معنای این نامگذاری این است که همین تولید موجود از بین نرود و زمینه برای سرمایه‌گذاری بیشتر هم پیش بیاید. متاسفانه ما این‌جا قدری مشکل داریم. بانک‌ها باید تسهیلات لازم را به مردم ارایه کنند. ما در مجلس مصوب کردیم که 10 درصد از پول صندوق توسعه ملی به صورت ریالی به بخش کشاورزی تزریق شود؛ زیرا اگر کشور بخواهد در برابر بیگانگان مقاومت کند باید کالاهای اساسی خود را خودش تامین کند.

 

وی در ادامه با تاکید بر لزوم تقویت تولید در بخش کشاورزی، دامداری و صنعتی، گفت: اگر زمینه تولید فراهم شود نقدینگی به سمت تولید خواهد رفت. همه بخش‌ها باید در این جهت همگرا شوند. ما نیز در مجلس جلساتی را با همین هدف برگزار کردیم که بخش‌های دولتی، زمینه را برای تولید روان کنند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس نهم خاطرنشان کرد: در این کمیسیون طرح‌هایی دنبال می‌شود که چطور می‌توانیم شرایط تولید را سهل کنیم و چه کمک‌هایی می‌توانیم انجام دهیم که تولیدگران سر پا بمانند و کارگرانشان را بیرون نکنند. البته که شرایط سخت است اما راه حلی وجود دارد و آن این است که زمینه سرمایه‌گذاری و تولید فراهم شود و اراده مردمی نیز به وجود بیاید.

 

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم منتقل کردن واقعیت‌ها به مردم تاکید کرد: مردم نباید در دالان سیستم‌های اداری خسته شوند. امروز در دنیا کشورهایی وضع بهتری دارند که زمینه‌های سرمایه‌گذاری را سهل کرده‌اند اما اگر در سیستم اداری مشکلی ایجاد شد سرمایه‌گذار مجبور است به جایی برود که سرمایه‌گذاری در آن سهل‌تر است.

 

وی همچنین، ولایت‌مداری را از افتخارات ملت ایران دانست و گفت: در بین ملت‌های اسلامی، ایرانیان کانون عشق به ولی هستند و روز غدیر که عید ولایت است را بزرگ می‌شمارند. در واقع تلاش می‌کنند راه و رسم ولایت را در زندگی خود متجلی کنند.

 

رییس مجلس با اشاره به سیر تاریخی انتخاب حضرت علی (ع) به عنوان جانشین پیامبر گرامی اسلام خاطرنشان کرد: در آن زمان شرایط متلاطمی در دنیای اسلام وجود داشت و اگرچه آیین مقدس اسلام فراگیر شده بود و اقوام و قبال مختلف به اسلام پیوسته بودند، اما فکر اسلامی عمیق نشده بود و این نگرانی وجود داشت که بعد از رحلت پیامبر (ص) مناسباتی دیگری بر حرکت اصیل اسلام سایه بیندازد. در این شرایط دو خطر بیرونی، امپراطوری ساسانی و رم بودند که زیر بار اسلام نمی‌رفتند و می‌خواستند شرایط را تغییر دهند. این‌جا بود که پیامبر (ص) بحث و لایت و جانشینی را مطرح کردند و این‌که کسی باید سکان اداره حکومت اسلامی را بر عهده بگیرد که دانایی، شجاعت و عدالت لازم را برای اداره جامعه داشته باشد.

 

وی اضافه کرد: پیامبر (ص) علی (ع) را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد تا خیال امت اسلامی از حرکت آینده راحت باشد. ایشان گفتند که ولی مردم کسی است که اهل مجاهدت است، تدبیر لازم را دارد و دانای زمان است. این موضوعی است که اکثر بزرگان اهل سنت به آن اعتراف دارند.

 

لاریجانی یادآور شد: آن‌چه به عنوان اکمال دین در موضوع غدیر از آن یاد می‌شود تنها برای آن دوران تاریخی نبود که چه کسی جایگزین پیامبر شود بلکه موضوع مهم‌تر این بود که مفهوم ولایت به درستی بین مردم تبیین شود و این موضوع درک شود که بدون تمسک به ولایت، حقیقت اسلام و توحید درک نمی‌شود.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه تاریخی مردم ورامین خاطرنشان کرد: اگر مردم ورامین افتخار می‌کنند که پیشرو و پیشگام مبارزات ملت ایران بوده‌اند به خاطر اتکای به ولایت است. آن زمان آنها حرکت امام (ره) را حرکت نایب امام و نایب ولی می‌دانستند، لذا از ایشان حمایت کردند و این درک درستی بود که آنها از ولایت داشتند.

 

وی افزود: امروز هم ما این نگاه را پاس می‌داریم که با توجه به مفهوم ولایت هم در زندگی فردی می‌توانیم راه سعادت را بیابیم و هم در اداره کشور. ما بعد از پیروزی انقلاب نوسانات و فراز و نشیب‌های زیادی را شاهد بودیم.

 

لاریجانی خاطرنشان کرد: ولایت فقیه سایه‌ای از ولایت امیرالمومنین است. ولایت علی (ع) جایگاه بزرگی است که عصمت در آن وجود داشت و ولایت فقیه با آن فاصله دارد و تنها سایه‌ای از آن است. ما با توجه به این امر این راه را پیموده‌ایم و ایرانیان از پیمودن این راه سرفرازند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به سخنان سیدحسن نقوی حسینی نماینده ورامین درباره مطالبات مردم این شهرستان، گفت: ما بحث استان شدن ورامین را پی‌گیری خواهیم کرد و با دولت در این‌باره صحبت می‌کنیم. همچنین نیاز است که با توجه به ارتباط نزدیک ورامین با تهران مشکل رفت و آمد به این شهرستان از طریق راه‌اندازی مترو رفع شود. امیدواریم با توجه به زمینه‌های خوب این شهرستان برای تولید، زیرساخت‌ها فراهم شود و تولید گسترش یابد تا اشتغال جوانان به ثمر برسد.

 

به گزارش ایسنا، سیدحسین نقوی حسینی نماینده ورامین نیز پیش از سخنان علی لاریجانی رییس مجلس، با اشاره به نامه‌نگاری‌های اخیر روسای قوای مجریه و قضاییه و هشدار رهبری در این رابطه خطاب به لاریجانی اظهار کرد: من از شما تشکر می‌کنم که در نامه‌نگاری قوا نامه‌ای ننوشتید و موضوعی را به تریبون نکشاندید. هم‌چنین از این‌که اولین رییس قوه‌ای بودید که بعد از بیانات رهبری نامه نوشتید و توصیه‌های ایشان را واجب‌الاطاعه دانستید تقدیر می‌کنم و امیدوارم روسای قوا و مدیران ارشد کشور دست به دست هم و پشت سر رهبری، کشور را از این پیچ تاریخی عبور دهند.

 

وی با اشاره به استقبال مردم خراسان شمالی از مقام معظم رهبری از سفر ایشان به این استان اظهار کرد: بعد از چند ماه تبلیغات تمام رسانه‌های غربی علیه ملت، مردم نشان دادند عاشق ولایتند و با هیچ گروه و حزب و شخصی عهد اخوت نبسته‌اند. در واقع هرکس در مدار ولایت حرکت کند مردم حامی‌اش هستند اما هرکس قدری از ولایت زاویه پیدا کند مردم دیگر با او کاری ندارند.

 

نماینده مردم ورامین در مجلس در ادامه، تجمیع شهرستان‌های ورامین، پیشوا، قرچک، جوادآباد و گرمسار و استان شدن آنها را به عنوان مطالبه مردم عنوان کرد و گفت: جمعیت و سرزمین ما در حد استان است اما خدمات در حد شهرستان به ما ارایه می‌شود.

 

نقوی حسینی در پایان خواستار تکمیل و تامین اعتبار پروژه مترو شهرستان ورامین شد که به گفته وی 40 درصد آن انجام شده است.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی