کد خبر : 3783
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/لاریجانی:علت اصلی تورم نقدینگی است/کشور در مسیر سنگلاخی در حال حرکت است

ایسنا/لاریجانی:علت اصلی تورم نقدینگی است/کشور در مسیر سنگلاخی در حال حرکت است

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کشور ما در یک مسیر سنگلاخی که دیگران برایش ایجاد کرده‌اند در حال حرکت است و باید مسئولین بر اساس شگردهای دیگرانی که این مشکلات را ایجاد کرده‌اند در این مسیر عمل کنند.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی که در چهارمین نشست مجلس کارگری سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با پایه گذاری حکومت دموکراسی دینی بر خلاف شعارهایی که در غرب رایج است، با رفتارهای ناهنجار آمریکا همیشه مواجه بوده است که ایران را دچار مشکل کرده است.

 

وی افزود: در ابتدا با تقویت گروههای جدایی طلب به دنبال ایجاد تفرقه در ایران بودند و سپس با حمایت از صدام جنگ را بر کشورمان تحمیل کردند. اما ملت ایران با تمام وجود پای انقلاب اسلامی ایستادند و اجازه ندادند که نظام نوپای انقلاب اسلامی به ستوه آید و بعد از این اتفاق آنها درسی بزرگ گرفتند که نمی‌توانند با استفاده از توان نظامی ملت ایران را تسلیم کنند.

 

لاریجانی ادامه داد: بعد از فروپاشی شوروی، آمریکا به دنبال حکومت بر دنیا بود، و با همین دیدگاه و اندیشه به افغانستان و عراق و لبنان حمله کرد اما دریافت که ملتهای منطقه بیدار شده‌اند و همین بیداری عاملی شد که در عراق شکست خوردند و با 5 هزار کشته از این کشور خارج شدند و در لبنان نیز بعد از 60 سال مقاومت حزب‌الله توانست سیلی محکمی به رژیم صهیونیستی وابسته به آمریکا بزند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا و متحدانش که در ماجراجویی‌های نظامی نتوانستند بر ملت ایران فائق آیند به دنبال ماجراهای سیاسی رفتند، تصریح کرد:‌ آمریکا با آغاز فاز جدیدی از ماجرا جویی‌های سیاسی خود مساله هسته‌یی را بهانه‌ای قرار داد که بر ایران فشار وارد کند و همواره در مذاکرات با وجود آنکه جمهوری اسلامی ایران استفاده و ساخت سلاح اتمی را هیچ‌گاه در نظر نداشت به دنبال بهانه‌جویی بودند.

 

وی افزود:‌ منشاء این بهانه جویی‌ها طبقه بندی بود که آمریکا در صحنه بین‌المللی به دنبال آن بود و در این طبقه بندی برخی کشورها محور قرار داده و سایر کشورها را در دسته‌ی پایین‌تر قرار دادند و به دنبال آن بود که تکنولوژی‌های برتر و قدرتهای نوین به دست کشورهای درجه اول و دوم نیافتد و برای به ثمر رساندن این موضوع نیز یک روش پلیسی ایجاد کرد که هر کس هر کدام از کشورهای درجه دو و سه بخواهد به دنبال تکنولوژی‌های نوین بروند آن را تحریم کنند و در ایران هم با فشارهای اقتصادی به دنبال تحمیل

نظرهای خود بودند.

 

لاریجانی تاکید کرد: تحریم‌های یک جانبه و فشارهای اقتصادی مصافی است که باید آن را شناخت و در مقابل آن آرایش مناسب ایجاد کرد و اگر آرایش ما به نحوی باشد که تولید در کشور رونق پیدا کند، این شگرد آمریکا بی‌اثر خواهد شد.

 

وی با اشاره به نامگذاری امسال با نام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی توسط مقام معظم رهبری گفت: اینکه رهبری این سال را با این نام نامگذاری کرد به این دلیل بود که به این گونه ماجراجویی‌ها پاسخ دهد.

 

لاریجانی تصریح کرد: در شرایطی که قرار داریم این اشکال وارد است که کارگاه‌های تولیدی ما دچار مساله و سختی هستند و این موضوع نیز ربطی به تحریم‌ها ندارد و باید مهمترین مساله کشور این باشد که کارگاه‌های تولیدی کشور تقویت شود تا بتواند با ظرفیت خوب کار کند و بر همین اساس بود که ما در مجلس طرحی را برای تسهیل سرمایه‌گذاری تصویب کردیم و وزارت صنایع، وزارت کار و وزارت کشاورزی باید فعالیتهای خود را طوری برنامه‌ریزی کند که بخش صنعت و تولید تقویت شود.

 

وی خاطر نشان کرد:‌گام بعدی که باید به آن توجه نمود تقویت زمینه‌های سرمایه‌گذاری در عرصه‌ی تولید است و مجلس نیز محور کار خود را بر همین موضوع قرار داده است و من تاکید می‌کنم باید مساله اصلی کشور ما مساله رفع مشکلات صنعتی باشد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تورم موجود در جامعه گفت:‌ علت اصلی این تورم نقدینگی است که در جامعه وجود دارد و اگر زمینه‌های تولید و سرمایه‌گذاری اقتصادی در کشور فراهم باشد نقدینگی‌ها به سمت تولید و صنعت می‌رود و لازم است برای بهبود شرایط فعلی کشور برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید آماده شد.

 

وی خاطر نشان کرد:‌مجلس شورای اسلامی توجه ویژه‌ای به بخش صنعت دارد، و کمیسیون صنایع مجلس نیز موظف شده است موضوع تعطیلی کارخانجات را بررسی کرده و اگر این کارخانجات با مشکل نقدینگی و یا مدیریتی مواجه هستند با تعامل با بانکها و وزارتخانه‌های اقتصادی این مشکل را برطرف نماید و این آمادگی را دارد که پیشنهادات نمایندگان مجلس کارگری را برای بهبود فضای کسب و کار کشور دریافت کرده و اگر لازم باشد به قانون تبدیل نماید.

 

لاریجانی تاکید کرد: باید مهمترین مساله کشور مساله توجه به صنایع و تولید باشد و مجلس نیز اگر مسئولین را برای پاسخگویی دعوت می‌کند باید محور آن توجه به همین مسایل باشد و سایر اتفاقات کشور را مساله فرعی بدانند.

 

به گزارش ایسنا، پس از پایان سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از نمایندگان کارگری به بیان مشکلات این قشر به خصوص در موضوع قراردادهای موقت پرداخت و لاریجانی نیز در پاسخ اظهار کرد که کمیسیون اجتماعی موظف به رسیدگی به این موضوع شده است چرا که این مشکل یکی از مشکلات اساسی قشر کارگری ماست. همچنین برای موضوع هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان نیز مجلس در سال گذشته طرحی را به تصویب رساند که لازم است با توجه به تورم موجود بازنگری در آن صورت گیرد.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی