کد خبر : 3780
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در افتتاحیه مجلس کارگری:

فارس/محور فراخوانی مسئولان به مجلس مسائل اقتصادی باشد

فارس/محور فراخوانی مسئولان به مجلس مسائل اقتصادی باشد

 رئیس مجلس مهمترین وظیفه مسئولان در شرایط فعلی را آرام کردن فضای کار در کشور دانست و گفت که محور فراخوانی مسئولان به مجلس برای پاسخگویی باید مسائل اقتصادی و آبادانی کشور باشد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس در افتتاحیه چهارمین دوره مجلس کارگری که صبح امروز در مجلس قدیم برگزار شد، مشکلات جامعه کارگری را فراگیر و پر اهمیت دانست و بر لزوم توجه و حل آنها تأکید کرد.

وی تصریح کرد: کشور ما در مسیر پرسنگلاخی که دیگران ایجاد کردند قرار گرفته و دشمنی‌های آمریکا و متحدانش در مقطعی است که باید به دقت آن را رصد و متناسب با شگردهای دشمن عمل کرد.

رئیس مجلس گفت:‌ از بدو پیروزی انقلاب اسلامی با رفتار ناهنجار آمریکا مواجه بودیم و هنگامی که ملت ما 34 سال قبل نظام دیکتاتوری وابسته به آمریکا را سرنگون و نظام دموکراسی دینی برپا کرد، آمریکا درمقابل این حرکت، علیه ملت ما وارد عمل شد.

لاریجانی افزود: آنها برخلاف شعارهای دموکراتیک به توطئه‌ و دسیسه‌چینی علیه ملت ما پرداختند تا از طریق تحریک گروه‌های تجزیه‌طلب و برپایی جنگ هشت ساله تحمیلی نظام نوپای انقلابی را از پای در آورد.

وی با بیان اینکه همبستگی ملت و ایستادگی بر آرمان‌ها همه توطئه‌های دشمنان را ناکام گذاشت تصریح کرد: مقاومت ملت ایران درسی بود که دشمنان فهمیدند از راه نظامی نمی‌توانند با این ملت برخورد کنند.

رئیس مجلس گفت: بعد از فروپاشی شوروی و تغییر شرایط جهان آنها با تصور اینکه می‌توانند نظام تک‌قطبی را حاکم کنند به رجز‌خوانی پرداختند و با تصوری نادرست به عراق و افغانستان و لبنان حمله کردند اما مشکل دیگر آنان این بود که ملت‌ها بیدار شده بودند.

«آنها تصور خامی داشتند که می‌توانند از فرصت فروپاشی شوروی استفاده کرده و سلطه خود را بر جهان تثبیت کنند اما از عراق با سرافکندگی بیرون آمدند و در افغانستان هم شکست خورده‌اند و گفته‌اند که تا سال آینده این کشور را ترک می‌کنند».

رئیس مجلس گفت‌: آمریکا و متحدانش در لبنان هم به خاطر مقاومت ملت شکست مفتضحانه‌ای خوردند و اسرائیل بعد از 60 سال اشغال فلسطین، سیلی محکمی از لبنان خورد که هنوز نمی‌تواند سر خود را بلند کند.

لاریجانی افزود: آنها پس ازشکست‌های پی‌درپی شگرد خود را تغییر داده و به دنبال ماجراجویی سیاسی با ایران افتادند و برای اینکار موضوع هسته‌ای را بهانه قرار دادند.

وی افزود: در حالیکه ما بارها اعلام کردیم دنبال سلاح اتمی نیستیم و آژانس بر فعالیت‌های ما نظارت دارد آنها با ماجراجویی در مذاکرات همیشه بهانه‌جویی کردند و هنوز هم در این مسیر دنبال مسئله‌سازی هستند.

رئیس مجلس گفت: غربی‌ها تلاش کردند در صحنه بین‌الملل کشورها را به «محور تصمیم‌گیری» و «کشورهای تابع و پیرو» طبقه‌بندی و تقسیم کنند.

لاریجانی افزود: قصد آنها این بود که بگویند قدرتمندان می‌توانند صاحب تکنولوژی‌های پیشرفته شوند اما کشورهای دیگر در حدی تکنولوژی داشته باشند که بتوانند آب معدنی تولید کرده یا رب گوجه‌فرنگی درست کنند.

وی اضافه کرد: آنها برای این دیکتاتوری اقتصادی در دنیا روش‌هایی را نیز پیگیری‌ کردند که تحریم یکی از آنها بود که وقتی دیدند در ایران اقدام نظامی نتیجه نمی‌دهد سعی کردند با فشار اقتصادی نظرات خود را تحمیل کنند و در چند سال اخیر تحریم‌های یک‌جانبه را علیه ملت ما ساری و جاری کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید مصاف با دشمن را شناخت و آرایش لازم در برابر آن گرفت، اظهار داشت: اگر آرایش ایران با منابع سرشار و نیروی انسانی ورزیده به نحوی باشد که تولید رونق یابد شگردهای دشمن شکست می‌خورد و این نیازمند عزم همگانی است.

لاریجانی افزود:‌اینکه رهبر معظم انقلاب امسال را سال تولید ملی و حمایت از سرمایه و کار ایرانی نامیدند پاسخی به ماجراجویی‌های دشمن بود و دستگاه‌ها باید به درستی این موضوع را پیگیری کنند.

وی تصریح کرد: این اشکال بزرگی است که در این شرایط برخی کارگاه‌ها تعطیل شده‌اند که البته خیلی هم به تحریم‌ها مرتبط نیست و سازوکار ما باید زمینه‌ساز تولید و فعالیت کارخانجات باشد.

رئیس مجلس با اشاره به طرح‌های حمایتی نهاد قانونگذاری برای کمک به بخش تولید کشور و تسهیل سرمایه‌گذاری و ساماندهی وضع تولید،‌ گفت که گام بعدی مجلس این است که زمینه تولید و سرمایه‌گذاری را افزایش دهد.

لاریجانی افزود: اینجا میدانی است که فضای تولید باید محور اصلی باشد و مجلس تلاش می‌کند حل مشکل محیط‌های کاری و رونق یافتن تولید، بحث اصلی و بحث‌های حاشیه‌ای فرعی شوند.

وی ادامه داد: تورم موجود ناشی از نقدینگی است که اگر شرایط تولید و سرمایه‌گذاری فراهم شود تورم کاهش یافته و اشتغال به وجود می‌آید و همه مجموعه‌ها باید در این مسیر حرکت کنند.

رئیس مجلس از مهمترین مسائل مربوط به بخش کارگری کشور را تعطیلی کارخانه‌ها دانست و با تأکید بر اینکه کمیسیون صنایع مجلس مأمور بررسی و رفع این مشکل شده از اعضای مجلس کارگری خواست که پیشنهادات خود را در این زمینه و در جهت رونق فضای کسب و کار در کشور ارائه دهند.

لاریجانی گفت: مهمترین وظیفه مسئولان در شرایط فعلی این است که فضای کار در کشور را آرام کنند و شرایط سیاسی هم باید کمک‌کننده به این امر باشد و اگر در مجلس مسئولان برای سؤال و پاسخگویی فراخوانده می‌شوند محور باید مسائل اقتصادی و آبادانی کشور باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد که ملت ایران همان‌گونه که با سرافرازی در آزمون‌های گذشته پیروز شده‌اند با سربلندی از شرایط فعلی نیز عبور خواهند کرد.

پیش از سخنان رئیس مجلس یک نفر به نمایندگی از اعضای مجلس کارگری و همچنین رئیس اتحادیه جهانی کارگران به ایراد سخن پرداختند. رئیس یونانی اتحادیه جهانی کارگران در خلال سخنان خود از تحریم به عنوان جنگ با مردم عادی تعبیر کرد و ضمن محکوم کردن تصمیم‌های یکجانبه اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران خواستار توقف فوری این تحریم‌ها شد.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی