کد خبر : 3772
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

پیام به اولین بزرگداشت عبدالرحمن جامی

پیام به اولین بزرگداشت عبدالرحمن جامی

رییس مجلس شورای اسلامی به اولین بزرگداشت خاتم‌الشعرا نورالدین عبدالرحمن جامی پیام داد .

 

 

متن این پیام به شرح ذیل است:

                                                                          بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

نورالدین عبدالرحمن بن‌احمد ملقب و متخلص به جامی از اندیشمندان و مشاهیر و شاعران بزرگ قرن نهم هجری می‌باشند که در مسلک او علم و معرفت وسلوک معنوی در هم آمیخته است.

 

وی از دوران کودکی در فراگیری علوم متنوع دینی، تاریخی و ادبی شوق فراوان داشت و در دوران جوانی توفیق درک محضر اساتید مجرب علوم اسلامی را پیدا کرد که نقش آنان در سیره علمی و عملی وی بسیار مشهود است.

 

 

جامی درمنطق و حکمت مشاء و حکمت طبیعی و حکمت ریاضی و علم فقه و اصول فقه و علم حدیث و تفسیر قرآن تبحر داشت و پای در وادی عرفان و تصوف گذاشت و با این وجود از بزرگان این طریق گشت. هیچگاه این امر سبب نشد تا از موقعیت علمی و دانش‌افزایی خود پای عقب بگذارد لذا همزمان یکی از نام‌آوران علم و ادب نیز بود. از طرفی تواضع و عدم توجه به دنیا، شخصیتی جذاب و وارسته از وی ساخته بود.

 

 

شعر و ادب نماد دیگری از زندگی جامی است که وی آن را در سرشت خود بصورت استعدادی نهفته می‌دانست. تعلق خاطر جامی به اهل بیت(ع) و دفاع از سنت دینی از محورهای مهم حیات فکری اوست.

 

جامی در طول زندگی خویش آثار و تالیفات فراوانی بر جای گذاشت که احتمالاً بیش از پنجاه می‌باشد و آثاری نظیر سلسله‌الذهب، هفت اورنگ و بهارستان از مهمترین آثار وی و از منابع مهم فرهنگ دوران قدیم ایران به حساب می‌آیند.

 

 

برگزاری همایش و نکوداشت نورالدین عبدالرحمن جامی ملقب به خاتم‌الشعرا فرصت ارزشمندی است که در آن می‌توان به بازخوانی ابعاد متعدد زندگی و آثار این اندیشمند وارسته و فرهیخته پرداخت و زمینه مطالعه افکار و اندیشه‌های وی را برای نسل کنونی جامعه فراهم ساخت.

 

از همت بلند دست‌اندرکاران برگزاری این بزرگداشت در شهرستان تربت‌جام سپاسگزارم و آرزوی توفیق برای آنان دارم.

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی