کد خبر : 3770
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/ صنعت فرش دستبافت، میدان وسیع نمایش قدرت هنری ایران است

مهر/ صنعت فرش دستبافت، میدان وسیع نمایش قدرت هنری ایران است

قم - خبرگزاری مهر: رئیس مجلس شورای اسلامی صنعت فرش دستبافت را یکی از میدان‌های مهم نمایش قدرت هنری ایران در سطح بین‌الملل دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاح نمایشگاه فرش دستبافت قم که پیش از ظهر پنج شنبه در فرهنگسرای جوان قم برگزار شد، اظهار داشت: یکی از نقاط مثبت و برجسته توان اقتصادی کشور ما مربوط به صنعت فرش است، در واقع با تمام فرازو نشیب های سال های گذشته این عرصه از نقاط کانونی اقتصاد کشور ما محسوب می شود.

وی ادامه داد: این عرصه یکی از میدان های وسیع نمایش قدرت هنری ایران است و ما نمونه ای نظیر این الگو را در سطح بین المللی نداریم، لذا باید هم به این هنر ارج نهاد و هم آن را به اندازه ظرفیت وسعی که دارد گسترش داد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از نکات مورد توجه این است که بین فعالان این عرصه به خصوص در استان قم روابط حسنه و خوبی وجود دارد که باید تلاش کرد این روابط حفظ شود تا بتوان مشکلات مختلف این صنعت و هنر را مرتفع کرد.

برای حل مشکلات فرش باید جلسات متعدد رسیدگی تشکیل شود

وی با بیان اینکه حفظ میراثی که با مجاهدت به دست ما رسیده از نکات بسیار مهم است، گفت: همه دست اندرکاران این عرصه در سال های گذشته با مشکلات زیادی روبه رو شده اند اما تمام تلاششان را کرده اند تا با مشقت های فراوان این صنعت را حفظ کنند.

لاریجانی در این زمینه تاکید کرد: امروز باید در این مسیر طاقتمان را افزایش دهیم، در واقع به دلیل مشکلات خارجی و بعضی معضلات داخلی، باید جلسات مختلفی گذاشت و پیرامون حل این معضلات تفکر کرد.

وی ضمن اشاره به اینکه از فرش دستبافت یکی از مهمترین امتیازات شهر قم است، گفت: باید تسهیلات بانکی کافی به این عرصه تعلق گیرد و نقاط هدف برای کسب بازارهای جدید شناسایی شود.

رئیس قوه مقننه ضمن تأکید بر اینکه فرش ایران بسیار ممتاز است و در بعد صادرات باید بیشتر مورد توجه باشد، ادامه داد: کشور چین یکی از بازارهای اصلی ایران است که و قشر متوسطی در این کشور رو به رشد است که که می تواند بازار بسیار مناسبی برای فرش دستبافت ایران باشد.

باید بازارهای هدف فرش ایران را شناسایی کرد

وی گفت: در حال حاضر رقبایی برای فرش ایران ظهور کردند که البته با شیوه های بدلی سعی در رقابت دارند و بازارها را گرفته اند، البته به همین میزان بازارهای  جدید خلق شده و باید آن ها را کشف کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: از دیگر بازارهای فرش ایران کشورهای اروپایی، ترکیه و روسیه هستند، همچنین بخشی از کشورهای عربی نیز خریدار فرش ایران هستند و می توان از این ظرفیت ها بهره برد.

وی با بیان اینکه فعالان این عرصه نیاز به شناسایی بازارهای هدف و سلایق مصرف کنندگان دارند، گفت: باید در این زمینه یک استراتژی روشن داشت و از تمام ظرفیت ها استفاده کرد.

لاریجانی با ا شاره به مشکلات بافندگان فرش و قالی دستبافت گفت: امروز شرایط اقتصادی فشار زیادی را ببر بافندگان تحمیل می کند و تولید کنندگان و فعالان این عرصه می توانند با داشتن نگاهی برادرانه به این هنرمندان شرایط را برای آن ها بهتر کنند.

وی تاکید کرد: در زمینه بازارهای داخلی باید مختصات اقتصادی و نیاز جامعه به فرشهایی که جنبه تابلویی دارند شناسایی شود، لذا شکل کار باید به نحوه دیگری آراسته شود و می توان رویکردهای متفاوت دیگری در نظر گرفت.

به دلیل هزینه های بالای مواد اولیه باید به تولید کنندگان تسهیلات تعلق گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید به تولید کنندگان به دلیل هزینه ها و گرانی مواد اولیه تسهیلاتی تعلق گیرد و در این زمینه اگر سازو کاری فراهم شود بتوان با بانک ها هماهنگ کرد.

وی ادامه داد: اگر در حوزه اقتصاد مقاومتی چند نکته دارای اهمیت زیادی باشد یکی از آن ها تولیدات و اشتغال مردمی است و فرش جایگاه بسیار مهمی در این زمینه دارد.

لاریجانی با بیان اینکه مسئله تبلیغات از دیگر مسائل مهم در این عرصه است، گفت: تبلیغات داخلی بنا شده است تا با همکاری صدا و سیما انجام گیرد و اما برای تبلیغات خارج از کشور باید برنامه های جدی طراحی شود و خوب است که در بودجه سال آینده نیز بسته ای برای این زمینه در نظر گرفته شود.

وی در پایان گفت: در کمیسیون مربوط به این مسئله در مجلس شورای اسلامی نیز  دستوراتی در این زمینه داده شده تا هرچه زودتر این مسائل مورد بررسی قرار گیرد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی