کد خبر : 3699
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/لاریجانی دستاورد سفر 4 روزه خود به عراق را تشریح کرد

ایسنا/لاریجانی دستاورد سفر 4 روزه خود به عراق را تشریح کرد

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: سفر به کشور دوست و برادر عراق با توجه به مناسبات و مراودات بسیار گسترده جمهوری اسلامی ایران با این کشور بسیار مهم و تاثیرگذار بود.

 

علی لاریجانی در بدو ورود به تهران با اشاره به سفر چهار روزه خود و هیات همراه به عراق، گفت: در ابتدای این سفر در نجف اشرف با تنی چند از مراجع دیدارهایی انجام شد و نظرات آنان در مورد مسائل مهم منطقه‌ای اخذ گردید همچنین مراجع عظام از پیروزی مردم غزه بر رژیم صهیونیستی بسیار خرسند بوده و از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به مقاومت فلسطین بسیار خرسند و قدردان بودند.

 

وی افزود: در دیدار با مسئولین کشور عراق موضوعات مهمی از جمله روابط دوجانبه، بررسی مشکلات کنسولی و حمل و نقل و همچنین مسائل مرتبط با انتقال برق به کشور عراق مورد بررسی قرار گرفت و علاوه بر این موضوعات در رابطه با مسائل منطقه‌ای نیز صحبت‌های مثبتی صورت گرفت.

 

لاریجانی تصریح کرد: در رابطه با موضوعات داخلی عراق نیز جمهوری اسلامی ایران همواره موافق ایجاد ثبات، امنیت و آرامش در این کشور است اما متاسفانه کشورهای منطقه نوعی ناسازگاری را در رابطه با این موضوع دارند و ما در این رابطه نیز با مسئولین بلندپایه کشور دوست و همسایه صحبت‌هایی داشتیم. همچنین موضوع همگرایی و اتحاد بین شیعه و سنی در این کشور نیز از موضوعات مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران بود که در دیدار با نمایندگان کرد، اهل تسنن و رییس مجلس اعلای شیعیان عراق مطرح شد.

 

رییس قوه مقننه افزود: همکاری‌های بین‌پارلمانی نیز یکی از مسائل مورد بررسی در سفر عراق بود و با توجه به پیشنهاداتی که در مورد برگزاری اجلاس APA و بین‌المجالس آسیایی در عراق بود از اهمیت بیشتری برخوردار شد و در این رابطه نیز قرار شد مسئولین مرتبط در کشور عراق بررسی‌های خود را در رابطه با میزبانی این اجلاس انجام دهند.

 

وی در پایان با اشاره به مساله گرد و غبار که از جانب کشورهای منطقه به سمت ایران می‌آید، گفت: در مورد این موضوع نیز صحبت‌های فراوانی شد که البته در گذشته نیز به آن اشاره شده بود و باید ما به این نکته توجه کنیم که مساله گرد و غبار تنها به کشور عراق برنمی‌گردد و برای رفع آن نیاز به یک همکاری منطقه‌ای وجود دارد.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  طراحی مجمع مجالس آسیایی در راستای صلح و توسعه بود/ افزایش هوشیاری و صراحت کشورهای منطقه در بیان شیطنت‌های آمریکا

  تعیین ساز و کارهایی جهت پیشبرد ثبات و امنیت در مجمع مجالس آسیایی/ نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم

  دکتر لاریجانی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد

  بدرقه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسط معاون استاندار استانبول

  ائتلاف ضد داعش آمریکایی ها در حد شعار بود/ ضرورت استفاده از نیروهای مردمی با انگیزه برای مقابله با تروریسم در افغانستان

  باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند/ ضرورت تقویت همکار‌ی‌های امنیتی میان ایران و روسیه

  ضرورت افزایش روابط اقتصادی به‌دنبال گسترش روابط سیاسی میان ایران و کامبوج

  ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

  ایجاد هراس تصنعی ازسوی قدرت‌های بزرگ برای رونق‌بخشی به بازار فروش سلاح/ تروریسم به توسعه و حیثیت آسیا لطمه زد

  ضرورت استفاده از ظرفیت انتقال گاز و آب میان ایران و تاجیکستان

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی