کد خبر : 3699
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/لاریجانی دستاورد سفر 4 روزه خود به عراق را تشریح کرد

ایسنا/لاریجانی دستاورد سفر 4 روزه خود به عراق را تشریح کرد

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: سفر به کشور دوست و برادر عراق با توجه به مناسبات و مراودات بسیار گسترده جمهوری اسلامی ایران با این کشور بسیار مهم و تاثیرگذار بود.

 

علی لاریجانی در بدو ورود به تهران با اشاره به سفر چهار روزه خود و هیات همراه به عراق، گفت: در ابتدای این سفر در نجف اشرف با تنی چند از مراجع دیدارهایی انجام شد و نظرات آنان در مورد مسائل مهم منطقه‌ای اخذ گردید همچنین مراجع عظام از پیروزی مردم غزه بر رژیم صهیونیستی بسیار خرسند بوده و از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به مقاومت فلسطین بسیار خرسند و قدردان بودند.

 

وی افزود: در دیدار با مسئولین کشور عراق موضوعات مهمی از جمله روابط دوجانبه، بررسی مشکلات کنسولی و حمل و نقل و همچنین مسائل مرتبط با انتقال برق به کشور عراق مورد بررسی قرار گرفت و علاوه بر این موضوعات در رابطه با مسائل منطقه‌ای نیز صحبت‌های مثبتی صورت گرفت.

 

لاریجانی تصریح کرد: در رابطه با موضوعات داخلی عراق نیز جمهوری اسلامی ایران همواره موافق ایجاد ثبات، امنیت و آرامش در این کشور است اما متاسفانه کشورهای منطقه نوعی ناسازگاری را در رابطه با این موضوع دارند و ما در این رابطه نیز با مسئولین بلندپایه کشور دوست و همسایه صحبت‌هایی داشتیم. همچنین موضوع همگرایی و اتحاد بین شیعه و سنی در این کشور نیز از موضوعات مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران بود که در دیدار با نمایندگان کرد، اهل تسنن و رییس مجلس اعلای شیعیان عراق مطرح شد.

 

رییس قوه مقننه افزود: همکاری‌های بین‌پارلمانی نیز یکی از مسائل مورد بررسی در سفر عراق بود و با توجه به پیشنهاداتی که در مورد برگزاری اجلاس APA و بین‌المجالس آسیایی در عراق بود از اهمیت بیشتری برخوردار شد و در این رابطه نیز قرار شد مسئولین مرتبط در کشور عراق بررسی‌های خود را در رابطه با میزبانی این اجلاس انجام دهند.

 

وی در پایان با اشاره به مساله گرد و غبار که از جانب کشورهای منطقه به سمت ایران می‌آید، گفت: در مورد این موضوع نیز صحبت‌های فراوانی شد که البته در گذشته نیز به آن اشاره شده بود و باید ما به این نکته توجه کنیم که مساله گرد و غبار تنها به کشور عراق برنمی‌گردد و برای رفع آن نیاز به یک همکاری منطقه‌ای وجود دارد.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی