کد خبر : 3694
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری خانه ملت:

آژانس اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران در کانال سیاسی افتاده است

آژانس اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران در کانال سیاسی افتاده است

نگاه آژانس درمذاکره با ایران ابزاری است/به این روش‌ مذاکره خوش‌بین نیستم

دکترعلی لاریجانی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری خانه ملت، درباره مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ و درخواست آمانو مبنی بر ادامه مذاکرات با ایران، گفت: به طور کلی به رفتار آژانس و گروه ۱+۵ با این روش گفت‌وگو چندان خوش‌بین نیستم چراکه آنها از گفت‌وگو با ایران به عنوان یک ابزار استفاده می‌کنند که این به اعتبار آژانس لطمه می‌زند.
 
نگاه آژانس درمذاکره با ایران ابزاری است/به این روش‌ مذاکره خوش‌بین نیستم

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی باید نگاهی حرفه ای به موضوع برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد، افزود: اکنون آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران در کانال سیاسی افتاده است.

روش آژانس در بررسی برنامه هسته ای ایران حرفه ای باشد نه سیاسی
رئیس مجلس تصریح کرد: روش آژانس مبنی بر اینکه هر از چند گاهی گفت‌وگویی با ایران انجام دهد و در پشت صحنه آمریکا تحریم‌های جدیدی را اعمال کند و پس از آن آژانس یک گزارشی درباره برنامه هسته‌ای ایران بدهد و در آن به برخی نکات منفی اشاره کند و پس از آن مصاحبه‌هایی در این زمینه صورت بگیرد، روش درستی نیست.
وی با بیان اینکه روش آژانس برای ایران قابل پذیرش نیست، تاکید کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گروه ۱+۵ نباید در برنامه هسته‌ای ایران بازیگری کنند.
لاریجانی یادآور شد: آژانس و گروه ۱+۵ یا می‌خواهند از طریق گفت‌وگو مسئله را حل کنند که در این صورت رفتارهای دوگانه خود را باید کنار بگذارند یا ژست مذاکره و گفت‌وگو را می‌گیرند و در عمل کار دیگری انجام می‌شود که این جور در نمی‌آید.

ایران گفت‌وگو را رد نمی‌کند اما مذاکره باید در چارچوب منظم انجام شود

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر این است که گفت‌وگو را رد نمی‌کند، گفت: ما با پیشنهاد آمانو مبنی بر ادامه گفت‌وگوها میان ایران و گروه ۱+۵ مخالف نیستیم اما گفت‌وگوها باید در چارچوب منظمی انجام شود تا راه ایران و آژانس به درستی مشخص شود و به نتایج مثبتی دست پیدا کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌هر کار و اقدام مثبتی که ایران انجام می‌دهد باز غرب یک بدهکاری و ادعای جدیدی مطرح می‌کند که این روش راهکار نادرستی است و آنها از نظر سیاسی پرونده را آن‌قدر کش‌دار می‌کنند تا همیشه مسئله‌ای برای آویزان شدن از آن داشته باشند.
یوکیا آمانو روز پنجشنبه ( ۹ آذر ماه)‌ در نشست شورای حکام در بیانیه مقدماتی خود درباره ایران گفت: دور بعدی گفت‌وگوهای ایران و آژانس در ۲۳ آذرماه (۱۳دسامبر) در تهران صورت می‌گیرد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این بیانیه بار دیگر بر نبود انحراف در برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد و افزود: ما همچنان در پی توافق با ایران در مورد رویکرد ساختاری جهت حل و فصل موضوعات باقی مانده هستیم./
 

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی