کد خبر : 3692
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/ لاریجانی:مجلس در سوال از رییس‌جمهور به تکلیف خود عمل کرد/مدرس نماد نمایندگی مجلس است

ایسنا/ لاریجانی:مجلس در سوال از رییس‌جمهور به تکلیف خود عمل کرد/مدرس نماد نمایندگی مجلس است

رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری سالروز تصویب قانون اساسی و اقداماتی که مدرس برای مجلس انجام داده، به موضوع سوال از رییس‌جمهور اشاره کرد و گفت:‌ در این زمینه مجلس به تکلیف خود عمل کرد و این جزو حقوق ذاتی مجلس است.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی لاریجانی امروز در نطق خود در جلسه علنی مجلس با اشاره به سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت:‌ مدرس فرمود قانون اساسی رساله عملی دولت ایران است و در قانون اساسی نیز نظیر تفکر مدرس جایگاه مجلس رفیع است و بیش از 50 اصل از قانون اساسی مربوط به مجلس است.

 

وی تصریح کرد:‌ به تعبیر امام(ره) مجلس در راس امور قرار داده شده که سیر حرکت سایر قوا و نظارت بر آنها را بر عهده دارد و در این راه حق سوال و استیضاح دارد و این امر جز حقوق ذاتی مجلس است.

 

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد:‌ در سوال اخیر برخی از نمایندگان از رییس‌جمهور نیز مجلس به تکلیف خود عمل کرد و همانطور که ملاحظه کردید رهبر معظم انقلاب اقدام مجلس را تحسین کردند که به وظیفه خود عمل نمود اما ادامه آن را مفید ندانستند. ما از هدایت‌های آن رهبر فرزانه سپاسگزاریم.

 

لاریجانی افزود: قانون اساسی، که میثاق ملی ماست، بر رعایت تفکیک قوا زیر نظر ولی امر مسلمین تاکید می‌کند که امیدواریم با رعایت این مبنا تمام تلاش‌های نمایندگان در جهت حل مشکلات ملت و حل مسائل اقتصادی کشور قرار گیرد و در این راه از همه حقوق خود استفاده نمایند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز شهادت آیت‌الله مدرس گفت: در این ایام که تعلق به مجلس دارد یاد شهدای مجلس را گرامی می‌داریم که این عزیزان عمدتا توسط گروهک تروریستی منافقین به شهادت رسیدند و امروز آمریکا و غرب میزبان این تروریست‌های بی‌آبرو هستند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی افزود:‌ شهید مدرس که نماد نمایندگی مجلس در کشور ماست از شخصیت‌های استثنایی و چندبعدی است که امام(ره) درباره ایشان فرمود" شهید بزرگ ما مرحوم مدرس که القاب درباره او کوتاه و کوچک است ستاره درخشانی بود بر تارک کشوری که از جور و ظلم رضاشاهی تاریک می‌نمود و تا کسی آن زمان را درک نکرده باشد ارزش این شخصیت عالی‌مقام را نمی‌تواند درک کند، ملت ما مرهون خدمات و فداکاری‌های اوست".

 

لاریجانی ادامه داد: مرحوم میرزای شیرازی درباره مدرس فرمود:‌"این اولاد رسول‌الله (ص) پاکدامنی اجدادش را دارا است در هوش و فراست گاهی مرا به تعجب می‌افکند. در مدتی کوتاه از تمامی هم‌درس‌هایش گذشته و در منطق، فقه و اصول سرآمد یارانش می‌باشد و قضاوت او در حد کمال و نهایت درست‌کاری و تقوا است."

 

وی در ادامه ابراز داشت:‌در تحلیل این شخصیت بی‌نظیر تاریخ مجلس می‌توان به چند مولفه مهم دست یافت که عامل تعالی‌بخش برای ملت بزرگوار می‌باشد. نخست اینکه نگاه مدرس به دین وسعت داشت و همه عرصه‌های زندگی بشر را در بر می‌گرفت. این سخن مشهور وی که منشاء سیاست ما دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست، این تفکر را نشان می‌دهد که در نظر مدرس فخر ایرانیت به اسلامیت است؛ که می‌فرماید :"ایرانی مسلمان باید، باید مسلمان ایرانی باشد. دشمن دیانت دشمن استقلال ماست" در واقع عامل عظمت و سرافرازی ما را در اسلام می‌دانست که باید در همه شوونات زندگی ساری و جاری باشد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی بیان داشت : همچنین می‌فرمود" عظمت ما در دنیا به قانون اسلام است بدانید که این قانون است که ما را نگاه می‌دارد وای بر ما اگر روزی نسبت به این قانون بی‌اعتنا شویم آن روز نه مملکت برای ما می‌ماند و نه شرافت".

 

لاریجانی افزود: نکته دوم توجه اساسی مدرس به آبادانی و پیشرفت کشور بود گرچه در زمانه مدرس در شش دوره مجلس و 17 سالی که او عهده‌دار نمایندگی مجلس بود یعنی از 1289 تا 1307 هجری شمسی کشور ما در جنگ بین‌الملل و اشغال دچار استبداد خشن رضاخانی شد و مساله مبارزه با استعمار و استبداد برای شهید مدرس وظیفه‌ای‌ محوری بود که گاه مجبور می‌شد به تنهایی قیام کند اما هیچ گاه مساله اساسی کشور را که آبادانی و پیشرفت است، فراموش نمی‌کرد. می‌فرمود اصل ملک‌داری این است که تامین العباد و تعمیرالبلاد، وظیفه اصلی دولت امنیت و رفاه و عمران و آبادانی است ویا فرمود امروز احتیاج ما به اقتصادیات و توسعه زندگانی از برای امور فوق‌العاده است و این در واقع از اهم امور است یعنی شب و روز اگر دولت بخواهد کار کند باید در این موضوع کار کند باید کاری کنیم که این مردم در رفاه باشند.

 

وی تصریح کرد: مرحوم مدرس در این راه سیاست روشنی برای آبادانی کشور داشت حالا امروز ما از آن به سیاست اصل 44 یاد می‌کردیم. فرمود تجربیات به ما نشان می‌دهد که دولت نه ملاک خوبی است، نه تاجر خوب و نه مدیرحمل و نقل خوب و هرچه به این کارها دست زند موجبات خسارت و ضرر دولت است.

 

رییس قوه مقننه ادامه داد: سیاست او در تدوین بودجه کشور توجه به دو محور است در دوره سوم مجلس فرمود امروز که برنامه هیات دولت را آورد بنده دو اصل را تصدیق کردم یکی اینکه مخارج مملکت باید حتما باید از داخل مملکت تهیه شود و یکی اینکه جلو مخارج زائد گرفته شود و از طرفی فرمود هر پولی که از مردم می خواهند بگیرند باید به تصویب مجلس شورای ملی برسد و هرچه هم خرج شود آن هم باید به تصویب مجلس برسد.

 

لاریجانی خاطرنشان کرد:‌ باید توجه داشت که تا سالهای اولیه حکومت قاجار تولید داخلی تمام نیازهای غذای جمعیت کشور را تامین می‌کرد. در سال 1237 شمسی گندم و جو دومین کالای بزرگ صادراتی کشاورزی ایران بود و 10 درصد از کل صادرات ایران را تشکیل می‌داد. ابریشم خام عمده‌ترین کالای صادراتی بود در سال 1230 ، 31 تا 38 درصد کل صادرات کشور را ابریشم خام تشکیل می‌داد.

 

وی ادامه داد:‌ اما هجوم اقتصاد استعماری باعث وابستگی هرچه بیشتر اقتصاد شد به طوری که واردات بر صادرات پیشی گرفت و در سال 1292 شمسی کسری تراز بودجه به 3 میلیون پوند استرلینگ رسید و باعث تقاضای وام ایران از کشورهای دیگر شد و ارزش پول سقوط کرد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد:‌ در چنین وضعی مدرس می‌گفت که می‌ترسم روزی برسد که گوشت و پنیر از خارج وارد کنیم. سال 1306مدرس گفت ما باید صنعت هواپیماسازی در کشور داشته باشیم این سیاست‌های او در تنظیم بودجه و اقتصاد کشور بود.

 

لاریجانی اضافه کرد:‌ مدرس در مبارزه با استعمار غرب و شرق جدی بود و بر استقلال ملی در ابعاد ملی تمرکز جدی داشت. در قرارداد 1919 وثوق‌الدوله گفت قرارداد منحوس وثوق‌الدوله یک سیاست مضر به دیانت اسلام و به ضرر سیاست بی‌طرفی ما بود. کابینه وثوق‌الدوله می‌خواست ایران را رنگ بدهد اظهار تمایل به سمت انگلیس کرد. بر ضد او ملت ایران قیام نمود هر کس تمایل به سیاستی بنماید ما، یعنی ملت ایران، با او موافقت نخواهیم کرد. چه رنگ شمال ، چه رنگ جنوب و چه رنگ آخر دنیا باشد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: در سال 1333 هجری قمری روس‌ها تا منجیل پیش آمدند و به سمت قزوین حرکت کردند و دولت مرکزی صمصام‌السلطنه را تحت فشار قرار دادند و اولتیماتوم دادند که دولت ایران باید هزینه نگهداری مناطق اشغالی را قبول و به دولت تزار بپردازد و اگر نپذیرد پایتخت را اشغال نظامی می‌کند و 48 ساعت وقت برای جواب مشخص کردند. لذا وحشت و اضطراب عجیبی در مردم ایجاد شد و یک عده از قشون روس از قزوین به سمت تهران حرکت کردند . احمد شاه تصمیم گرفت از تهران به اصفهان برود.

 

لاریجانی خاطرنشان کرد: در این شرایط رجال دولت و حکومت بلاتکلیف بودند کابینه از مجلس اختیار تام می‌خواست که تسلیم خواست دولت روسیه شود و هزینه‌های متجاوزین را قبول کند مجلس تشکیل شد نمایندگان بلاتکلیف مدرس در میان بهت و حیرت حاضران از جای بر می‌خیزد با نطق کوتاهی شرایط را عوض می‌کند می‌فرماید آقایان اگر معیشت امور بر این قرار گرفته باشد که آزادی و استقلال ما به زورسلب شود سزاوار نیست ما خودمان به دست خود آن را امضا کنیم. آن گاه با فریاد می‌گوید نه، ما هرگز تسلیم نمی‌شویم ما مقاومت می‌کنیم و از این تهدیدات نمی‌هراسیم. سپس دست‌های لرزان خود را به سوی تماشاچیان و مردم به دادخواهی دراز می‌کند و مردم با شعار زنده باد ملت مرگ بر بیگانگان و زنده باد مدرس، به خیابان‌ها می‌ریزند و در نتیجه کابینه صمصام سقوط می‌کند و کابینه بعدی نیز اولتیماتوم روس را مردود اعلام می‌کند.

 

رییس قوه مقننه تصریح کرد:‌ این روحیه استوار مدرس است که امام(ره) می‌فرمود در مجلس تا وقتی مدرس نبود مثل اینکه چیزی در آن نیست مثل اینکه محتوا ندارد. مدرس با آن ابای نازک و قبای کرباسی وقتی وارد می‌شد مجلس می‌شد یک مجلس.

 

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدرس یک آزادی‌خواه واقعی ضد استبداد بود که جانش را در همین راه تقدیم ملت نمود. می‌فرمود استبداد و مشروطه هم اصلا با هم مناسبت ندارند که بگویند آن بهتر است یا آن. این یک تباین است و تباین ضد با ضد است و فرمود من در این کشمکش چشم از حیات پوشیده از مرگ باک ندارم و آرزو دارم اگر خونم بریزد فایده‌ای در حصول آزادی داشته باشد. من به تنهایی از دستگاه سردار سپه نمی‌ترسم اما او با تمام قدرت و جلال سلطنتش از من می‌ترسد.

 

لاریجانی یادآور شد: مکی می‌گوید "سردا سپه از انتقاد و استیضاح در مجلس سخت هراسناک بود با آنکه طرفدارانش در مجلس اکثریت بودند و در صورت استیضاح می‌توانست رای اعتماد بگیرد اما می‌ترسید وحشت سردار سپه بدون دلیل نبود."

 

لاریجانی گفت: چراکه یکی از استیضاح‌کنندگان مدرس بود،‌ مدرس مرد شجاع، سیاسی و متعبدی بود که بدون هیچ پروایی اگر استیضاح صورت می‌گرفت تمام اعمال و رفتار غیرقانونی سردار سپه را از پشت تریبون به گوش مردم ایران می‌رساند. حتی پس از دو سال که از تبعید مدرس به خواف گذشته بود رضاشاه پیام محرمانه‌ای به مدرس داد که اگر وارد سیاست نمی‌شود و در گوشه‌ای از تهران می‌نشیند آزاد است و کسی را با وی کاری نیست.

 

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مدرس در جواب گفت، این فرض محالی است هرگز دست از افکار خود بر نخواهم داشت اگر مرا بکشید بزرگترین ننگ را برای خود به جای گذاشته‌اید و اگر زنده بمانم و فرصت یابم انتقام خواهم گرفت.

 

رییس قوه مقننه در بخشی دیگری از سخنان خود اظهار کرد: مدرس مجلس را مرکز اصلی تفکر ملی برای هدایت جامعه می‌دانست و فرمود: مرکز ثقل و نقطه قضا و قدر مملکت ایران اینجا مجلس است و نیز می‌گفت اگر صفتی به مجلس بخواهیم بدهیم، مقدس است.

 

لاریجانی تصریح کرد: همچنین مدرس می‌گفت در مقابل قدرتی که مجلس شورای ملی دارد هیچ چیز نمی‌تواند ایستادگی و مقاومت کند و باید ابهت و جلالت و نزاکت مجلس شورا محفوظ باشد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بخشهایی از سخنان شهید مدرس، خاطر نشان کرد: عظمت ملت همان عظمت مجلس شورا است و هر ملتی بزرگواری و عظمتش بسته به عظمت مجلس و شورا است و هر کسی ملت را بزرگ و با عظمت بخواهد باید مجلس را نیز بزرگ و با عظمت بخواهد. از طرفی مدرس به کار مجلس بسیار اهمیت می‌داد که فرمود البته آقایان وکلای تصدیق می‌فرمایند که این کاری که ما قبول کرده‌ایم بهترین کارهای ماست و اهم امور است پس باید بهترین اوقاتمان را برای این کار معین کنیم در واقع اداره‌کننده مملکت آقایان وکلا هستند.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی