کد خبر : 3691
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/مشکلات اقتصادی اخیر ناشی از اجرای نادرست هدفمندی یارانه ها است

مهر/مشکلات اقتصادی اخیر ناشی از اجرای نادرست هدفمندی یارانه ها است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که مجلس نهم توجه بسیاری به مسائل اقتصادی دارد بیان داشت اگر دولت در اجرای طرح هدفمندی یارانه ها بر اساس قانون عمل می کرد، دیگر مشکلات اقتصادی اخیر بوجود نمی آمد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه زنده تلوزیونی در شبکه اول سیما به سوالات مختلف مجری این برنامه درخصوص مسائل داخلی و مرتبط با مجلس شورای اسلامی پاسخ داد.

لاریجانی در ابتدای این گفتگو با اشاره به شخصیت مدرس و اینکه چرا شهادت ایشان به عنوان نماد و روز مجلس مطرح شده است، گفت: مدرس در ابعاد مختلف شخصیتی ممتاز بود و در نجف در میان انسان های بزرگ تحصیل کرده بود و فقیهی بزرگ و عالم بود . مدرس اهل سیاست بود و معتقد بود که سیاست عین دیانت است. از طرفی اعتقاد به نظام پارلمانی داشت؛ چرا که در صدر مشروطه پارلمان را تنها تکیه گاه ملت می دانست.

وی افزود: یکی از جملات شهید مدرس این بود که "قانون اساسی رساله عملی ماست" و دولت نیز باید عملش را بر اساس قانون اساسی تطبیق دهد. در واقع از نظر ایشان قانون اساسی مرکز ثقل و نقطه اتکاء قدرت مجلس است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مسائلی که مدرس بر آن تاکید داشت این بود که قانون اساسی باید بر اساس اسلام باشد و لذا می گوید که عظمت ما قانون اسلام است و قانون است که ما را نگه می دارد . اگر قانون نباشد ملت ضربه می خوردو مملکت نابود می شود.

رئیس خانه ملت در پاسخ به این سئوال که چقدر نمایندگان پس از انقلاب اسلامی به افکار و اندیشه های مدرس نزدیک بوده اند، اظهار داشت: افرادی که دوره اول مجلس بودند افکار نزدیکی به مدرس داشتند، بخصوص اینکه آیت الله خامنه ای و شهید چمران در آن دوره نماینده مجلس بودند، همچنین آنها گرچه شاگردان مکتب امام راحل بودند اما تفکرات مدرس را در مجلس پیگیری می کردند.

وی تصریح کرد: در زمان مدرس مبارزه با استبداد و استعمار موضوع مهمی است و ایشان در چند جبهه با این موضوع می جنگید. پس از مدرس امام آمد و تئوری دموکراسی و مردم سالاری رابا حکومت اسلامی تکمیل کرد و مفهوم ولایت را در قانون اساسی  و اصول آن تعبیه کرد.

لاریجانی با بیان این مطلب که مباحث مجلس جزو پرحجم ترین اصول مربوط به قانون اساسی است، اظهار داشت: 38 اصل در یک جا و 12 اصل دیگر در جای دیگر در قانون اساسی به امور مجلس مربوط می شود. در کل 50 اصل قانون اساسی به قوه مقننه اختصاص دارد. مجلس همیشه در راس امور است هر بودجه ای که دولت می خواهد بدهد باید به تایید نمایندگان برسد. وزرا نیز باید از نمایندگان تاییدیه بگیرند و مجلس حق سئوال و استیضاح از وزرا دارد.

بیشتر وقت مجلس نهم صرف امور اقتصادی شده است

 به گفته نماینده قم بیشتر وقت مجلس نهم چه در صحن علنی مجلس و چه در جلسات غیر علنی صرف مسائل اقتصادی شده است و مجلس توجه ویژه ای به مسائل اقتصادی دارد.

وی با اشاره به تورم و گرانی هایی اخیر اضافه کرد: اگر به تولید داخل توجه کنیم می توانیم به طور معقول بر این مشکلات غلبه پیدا کنیم.

لاریجانی با بیان این مطلب که قوانین تصویبی مجلس تاثیر زیادی بر قیمت ها گذاشت، بیان داشت: به عنوان مثال مجلس به مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها ورود پیدا کرد و جلوی  اجرایی شده آن را گرفت زیرا با توجه به شرایطی که اقتصاد کشور داشت دیگر ظرفیتی برای گرانی مجدد حامل های انرژی نبود و یکی دیگر از این موارد درآمدهای حاصل از فروش ارز بود که این باید صرف تکمیل بودجه و در صنعت خرج شود که مجلس روی آن نظر داشت.

لاریجانی با بیان اینکه سرمایه گذاری بدون ثبات امکانپذیر نیست، بیان داشت: تجار هم حتما ثبات اقتصادی می خواهند اما در طول این یک سال سیاست های بودجه نوسانات و تغییرات زیادی داشت و سبب ایجاد نابسامانی در بازار شده بود . کاری که مجلس کرد این بود که اتاق تبادل ارز در کشور بوجود آورد تا نرخی را برای ارز داشته باشیم و آن را به بازار نزدیک کنیم. این موضوع به آرامش بازار کمک کرد. البته واردات برای مواد اولیه و دارو باید با نرخ 1226 تومان باشد. این موضوع خود آفتی است و به دو نرخی شدن ارز می انجامد و مشکلاتی را بوجود می آورد اما در برخی از موارد باید اقدام اورژانسی صورت گیرد.

وی افزود: یکی از کارهایی که مجلس بدنبال آن است تلاش برای برقراری آرامش معقول در کشور است تا تمرکز ما هرچه بیشتر بر روی اقتصاد باشد.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش در خصوص مسائل و حواشی طرح سئوال از رئیس جمهور ، بیان داشت: مجلس حق دارد که از وزرا و رئیس جمهور سئوال کند. اما در مورد بحث سئوال از رئیس جمهور در میان نمایندگان مجلس اختلاف وجود داشت . یک عده معتقد بودند که نباید این کار انجام شود زیرا برخلاف نظر رهبر معظم انقلاب است و رهبری طرح سئوال را به صلاح نمی دانند.برخی دیگر سئوال از رئیس جمهور را وظیفه ذاتی خود می دانستند که باید به آن عمل کنند.

لاریجانی افزود: من از رهبری  در این خصوص سئوال کردم و ایشان نظری ندادند. بنابراین با توجه به عدم اظهار نظر رهبری استناد کردن به نظر رهبری خیلی وجهی نداشت و خود رهبر هم بعد از آنکه فرمودند که این طرح سئوال به صلاح نیست بیان داشتند که نمایندگان به خوبی عمل کردند اما بعد از مدتی طرح این مساله به صلاح نبود.

دولت عدالت را در چارچوب قانون اجرایی کند

وی بیان داشت: وظیفه دیگر مجلس نظارت است و توقع مجلس این است که دولت و قوه قضائیه بر اساس قانون عمل کنند و عدالت هم همان یکی از مولفه های پر رنگ عدالت قانون است و دولت اگر می خواهد که عدالت را عملیاتی کند باید آن را در چارچوب قانون اجرا کند.

رئیس خانه ملت در پاسخ به این سئوال که بیان می شود گاهی مجلس بر کار دیگر قوا دخالت می کند، گفت: ما در امر نظارت و استیضاح و سئوال از وزرا به وظیفه خود عمل می کنیم و این موضوع حق مجلس است اما در امور دیگر خوب اگر نماینده ای دخالتی کرده است این را به مجلس گزارش دهند.

اجرای طرح نظارت بر نمایندگان در مجلس نهم

لاریجانی در خصوص طرح نظارت بر مجلس گفت: طرح نظارت بر نمایندگان در مجلس هشتم تایید شد و در مجلس نهم هم به اجرا درآمد در کمیسیون ها برخی نواب هستند که به کار نظارت بر نمایندگان می پردازند و درواقع بنا بر خواسته رهبری مجلس که بر دیگر قوا نظارت دارد، مجلس باید بر کار خود هم نظارت کند.

وی در خصوص میزان تخلفان نمایندگان مجلس نهم افزود: تخلفات جدی در کار نمایندگان وجود ندارد، نمایندگان مجلس نهم بسیار فرزانه هستند و شوق و علاقه زیادی به کارشان دارند و هیچ تخلف خاصی از نمایندگان به جز برخی تخلفات جزئی که مربوط به تاخیر در حضور در جلسات کمیسیون ها بوده است، تخلف خاصی دیده نشده است.

نماینده مردم قم درباره اختلافاتی که میان قوه مقننه و دیگر قوا صورت می گیرد و اینکه چگونه می توان این اختلافات را به تعامل بدل کرد، بیان داشت: ما بر سر مسائل شخصی و جزئی با کسی اختلافی نداریم اما در مسائل کلان به مانند نوسانات قیمت ارز که مشکلاتی را برای کشور بوجود آورد وارد شدیم و در واقع معتقدیم که اگر اختلاف برای منافع باشد و با آداب خودش گفته شود، به نفع کشور است؛ و گرنه این سکوتی که نگفته شود بیشتر ضرر و خطر دارد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی