کد خبر : 3690
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: صیانت از قانون اساسی میثاق ملی قواست

ایرنا/ لاریجانی: صیانت از قانون اساسی میثاق ملی قواست

تهران - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: صیانت از قانون اساسی میثاق ملی قوا و زیرنظر ولی امر مسلمین است.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ˈ علی لاریجانی ˈ روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی و آیت الله مدرس، اظهارداشت: در موضوع سوال اخیر از رییس جمهور مجلس شورای اسلامی به تکلیف خود عمل کرد.

لاریجانی افزود: در این زمینه ملاحظه کردیم که رهبر فرزانه انقلاب مجلس را تحسین کردند اما ادامه آن را مفید ندانستند و ما نیز از هدایت های رهبری سپاسگزاریم.

وی با اشاره به این که صیانت از قانون اساسی میثاق ملی قوا زیر نظر ولی امر مسلمین است، ابراز امیدواری کرد که رعایت این مبنا و تلاش های نمایندگان در جهت رفع مشکلات اساسی مردم و حل مسائل اقتصادی در نظر گرفته شود و در این راه از تمام حقوق خود استفاده نمایند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تسلیت شهادت این دو مجاهد و مبارز در برابر استبداد و استعمار، به نمایندگان و مردم شهرستان های کاشمر، بردسکن، خلیل آباد و رشت، به ارواح این دو بزرگوار دورود فرستاد و از مردم این شهرستان ها برای برگزاری مراسم یادبود آنها قدردانی کرد.

لاریجانی گفت: در این ایام که متعلق به مجلس شورای اسلامی است یاد شهدای مجلس را گرامی می داریم که عمدتا توسط گروهک تروریستی منافقین که امروز آمریکا و غرب میزبان آنان هستند، به شهادت رسیدند.

وی با بیان این که شهید مدرس از شخصیت های استثنایی و چند بعدی بود ، گفت: مدرس ستاره درخشانی بر تارک کشوری بود که از ظلم و جور رضاشاهی در تاریکی بسر می برد و تا کسی آن زمان را درک نکرده باشد، نمی تواند شهید مدرس را درک کند.

وی با اشاره به این که در تحلیل شخصیت تاریخی مدرس چند مولفه مهم قابل توجه است، گفت: اولا نگاه مدرس به دین وسعت داشت و همه عرصه های زندگی بشر را دربرمی گرفت و این تفکر که منشا سیاست ما دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست نشان می دهد که در نظر مدرس فخر ایرانیت به اسلامیت است و دشمن دیانت دشمن استقلال ماست.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: شهید مدرس عامل عظمت کشور را در اسلام می دانست و معتقد بود باید در شئون زندگی ساری و جاری باشد و دیگر این که این قانون است که ما را نگه می دارد و نباید به آن بی اعتنا شویم.

لاریجانی با یادآوری این که شهید مدرس توجه اساسی به آبادانی و پیشرفت کشور داشت ، افزود: شهید مدرس در 17 سالی که نمایندگی مجلس را بر عهده داشت و کشور درگیر جنگ بین الملل، اشغال و دچار استبداد خشن رضاخانی بود، هیچگاه مساله مبارزه با استبداد و استعمار را فراموش نکرد و این وظیفه محوری او بود که گاهی در برخی موضوعات به تنهایی قیام می کرد.

وی گفت: شهید مدرس وظیفه اصلی دولت را تامین امنیت، رفاه، عمران و آبادانی می دانست و در این راه سیاست روشنی داشت که امروز ما از آن به عنوان سیاست های اصل 44 یاد می کنیم.

لاریجانی گفت: شهید مدرس در تدوین بودجه کشور به دو محور توجه اساسی داشت و آن این که مخارج کشور باید از داخل تامین و جلوی مخارج زائد گرفته شود و هر پولی که از مردم دریافت و هرچه خرج می شود باید به تصویب مجلس برسد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که تا سال های اولیه حکومت قاجار تولید داخلی، تمام نیازهای کشور را تامین می کرد، یادآور شد: گندم و جو دومین کالای صادراتی کشور بود و 10 درصد صادرات را تشکیل می داد و ابریشم نیز از جمله کالاهای صادراتی بود اما هجوم استکباری باعث وابستگی کشور به واردات شد.

لاریجانی یادآورد شد: مدرس در مبارزه با استعمار و استکبار غرب و شرق جدی بود و بر استقلال ملی تمرکز فکری و عملی داشت.

وی گفت: به دلیل همین روحیه شهید مدرس بود که امام (ره) فرمودند تا زمانی که مدرس در مجلس نبود مثل این بود که مجلس محتوا ندارد و ایشان با آن عبای نازک وقتی وارد مجلس می شد، مجلس به واقع مجلس می شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مدرس آزادیخواه واقعی بود که در برابر استکبار ایستادگی می کرد و جانش را در این راه فدا کرد، افزود: شهید مدرس در این رابطه فرمود استبداد و مشروطه با هم مناسبت ندارد و در این کشمکش چشم از حیات پوشیده و آرزو دارم اگر خونم بریزد فایده ای در اصول آزادی داشته باشد.

لاریجانی گفت: مدرس مجلس را مرکز اصلی تفکر ملی برای هدایت جامعه می دانست و می فرمود نماد قوی مملکت ایران مجلس است و اگر بخواهیم صفتی به آن بدهیم مجلس مقدس است.

وی افزود: مدرس معتقد بود که در مقابل قدرت مجلس هیچ چیز نمی تواند ایستادگی کند و باید ابهت و نزاکت مجلس محفوظ بماند چرا که عظمت ملت عظمت مجلس شوراست.

لاریجانی با اشاره به این که امروز روز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی است، گفت: در قانون اساسی نیز نظیر تفکر شهید مدرس، مجلس در جایگاه رفیعی قرارداده شده و بیش از 50 اصل مربوط به مجلس است .

وی افزود: به تعبیر امام راحل (ره) مجلس شورای اسالمی در راس امور قرارداده شده تا مسیر حرکت دیگر قوا و نظارت بر آنها را برعهده بگیرد و حتی سوال و استیضاح جزو حقوق ذاتی آن است.

سیام(3)**1053**9132**

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی