کد خبر : 3670
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مجلس نیوز/بودجه ۹۲ براساس تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تنظیم شود

مجلس نیوز/بودجه ۹۲ براساس تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تنظیم شود

 رئیس مجلس با یادآوری سخنان رهبر معظم انقلاب درباره لزوم تحقق اقتصادی مقاومتی، گفت: با توجه به اینکه زمان تنظیم لایحه بودجه ۹۲ کل کشور است بنابراین این لایحه براساس تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تنظیم شود.

به گزارش مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی) ، علی لاریجانی در ششمین نشست مشترک هم‌اندیشی مسئولان کمیته پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی کشور در سخنانی افزود: همه دستگاه‌های اجرایی و مسئولان باید بپذیرند که مقوله پدافند غیرعامل یک پدیده جدی و قابل توجه است که البته پرداختن به آن در دنیای جدید نیز اجتناب‌ناپذیر است.

 


رئیس قوه مقننه در ادامه تاکید کرد: با توجه به این که در کشور ما و براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب به این موضوع توجه شده باید این مهم را مقوله قابل توجهی دانست و به آن در تمامی زمینه‌ها پرداخته شود.

 


وی تصریح کرد: برای کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران که در دنیای امروزی به دلیل رفتارهای قدرتمندانه دشمنان با چالش‌هایی  روبه‌روست از این جهت موضوع پدافند غیرعامل حایز اهمیت بوده و باید در سرلوحه امور قرار گیرد.

 


نماینده مردم قم در مجلس نهم اظهار داشت: موضوع پدافند غیرعامل برای همه کشورهاو در تمامی زمان‌ها ضروری است به طوری که در کشور ما نیز در برهه‌های مختلفی از زمان همواره با چالش‌ها و اولویت‌هایی روبه‌رو هستیم اما پدافند غیرعامل همواره باید مورد توجه قرار داشته باشد.

 


لاریجانی ادامه داد: در حال حاضر در صحنه بین‌المللی شاهد فشارهای اقتصادی به سمت جمهوری اسلامی و همین ور دیکتاتوری از سوی کشورهای غربی هستیم و چون جمهوری اسلامی با این دیکتاتور‌ی‌ها مخالفت می‌کند همیشه چالش‌ها و هجمه‌هایی علیه ما بوده است که باید از طریق پدافند غیرعامل با آنها برخورد کنیم.

 


وی تاکید کرد: دشمنان نسبت به جمهوری اسلامی ایران رفتارهای ماجراجویانه داشته‌اند به طوری که اخیرا نیز در موضوع موشکی ایراداتی به کشور ما وارد کردند البته این بهانه جویی‌ها در برهه‌های مختلف تغییر می‌کند گاهی اوقات به سمت استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و گاهی نیز از رعایت حقوق بشر در ایران بهانه‌جویی می‌کنند که راهکار مقابله با این بهانه‌جویی‌ها پدافند غیرعامل است.

 


رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: کشورهای غربی به دنبال سلطه جدیدی در منطقه هستند که همواره جمهوری اسلانی با این سطه‌گری‌ها مبارزه کرده است.

 


لاریجانی ادامه داد: وقتی که رژیم صهیونیستی با تمامی قوا به غزه حمله کرد کشورهای عربی صحنه مبارزه را خالی کردند و فقط جمهوری اسلامی ایران بود که با این حملات مقابله کرده و موجب شد تا رژیم صهیونیستی با وضع خجالت‌زده‌ای دست به دامن آمریکا شود که کشور ما نیز از این ناحیه همواره مورد تهدید دشمنان بوده است.

 


وی ادامه داد: کشورهای غربی همواره و همان طور که شاهد بودیم به دنبال رفتارهای ماجراجویانه در عراق و افغانستان بودند و قصد تغییر سرنوشت منطقه را داشتند که جمهوری اسلامی ایران توانست در این عرصه نیز سربلند شده و در جهت مقابله با آنها سرنوشت منطقه را تغییر دهد.

 


نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: وقتی که آمریکا و کشورهای غربی به عراق و افغانستان حمله کرده و این کشورها را به زعم خود به اشغال درآوردند برخی کشورها مانند روسیه، آلمان و فرانسه مخالفت‌هایی داشتند اما پس از اشغال عراق در مدت کوتاهی سلطه را پذیرفته و از این کشورها عذرخواهی کردند در صورتی که  جمهوری اسلامی ایران همواره به نتایج این جنگ‌ها آگاه بود و از تسلط کشورهای دیگر به منطقه خودداری کرد.

 


لاریجانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال ماجراجویی در منطقه نیست اما زیر بار حرف زور هم نمی‌رود و اگر کشوری بخواهد قصد غارت ثروت‌های مردم منطقه را داشته باشد به شدت با آنها برخورد می‌کند.

 


این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: کشورهای غربی همواره به دنبال مساله‌سازی برای کشور هستند که پدافند غیرعامل می‌تواند رفتارهای آنها را رصد کرده و در مقابله با این ماجراجویی‌ها اقدامات مثبتی انجام دهد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش با اشاره به تحریم‌های اقتصادی اعمال شده از سوی برخی از کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: غربی‌ها رفتارهای ناشیانه‌ای در بعد اقتصادی کشور داشتند و معتقد بودند که جمهوری اسلامی ایران با فشار تحریم‌های اقتصادی پس از مدت کوتاهی فلج خواهد شد اما پس از گذشت چند ماه متوجه این اقدامات غلط خود شده و فقط ژست تبلیغاتی از این تحریم‌ها به خود گرفتند.

 

وی ادامه داد: در آغاز تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه کشورمان دشمنان معتقد بودند که هوشمندی و ظرافت خاصی در اعمال تحریم‌ها علیه ایران به کار برده‌اند اما ما هیچ هوشمندی و ظرافتی در این زمینه نمی‌بینیم البته بخشی از مشکلات اقتصادی در کشور ناشی از تحریم‌هاست اما بخش عمده آن از نبود مدیریت صحیح اقتصادی در کشور نشات می‌گیرد.

 


لاریجانی در همین زمینه افزود: برخی از مشکلات اقتصادی که در کشور ایجاد شده ربطی به تحریم‌ها ندارد و از همین جا به دشمنان می‌گویم که در این خصوص به خودشان مغرور نشوند بلکه مشکلات اقتصادی کشور نشات گرفته از بی‌تدبیری‌هاست و در آینده با استفاده از تجربیات مدیران زبده و کارآمد برطرف خواهد شد.

 


وی تاکید کرد: مهم‌ترین راهکار در مقابله با تحریم‌ها اجرای دقیق فرامین رهبری در جهت رونق تولید، کسب و کار و واگذاری امور به بخش خصوصی است که از این طریق می‌توان بسیاری از نابسامانی‌ها را در داخل به سامان کرد که البته دشمنان همواره با ایجاد کوچکترین خللی در کشور آنها را متوجه تحریم‌ها می‌کنند و از آن خشنود می‌شوند که این خشنودی برای آنها موقتی خواهد بود.

 

رئیس قوه مقننه افزود: بودجه عمرانی کشور در سال جاری ۴۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود که با وضع نامطلوب فروش نفت به این رقم نرسیدیم به طوری که با کاهش فعالیت‌های عمرانی کشور رونق تولید و اقتصاد با چالش مواجه شده که باید با وگذاری امور عمرانی کشور به دست مردم با کاهش بودجه‌های عمرانی نیز در راستای مقابله با تحریم‌ها گام‌های اساسی برداریم.

 


نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: در استان قم شاهد ساخت فرودگاه این شهر توسط بخش خصوصی هستیم که تجربه خوبی در این زمینه است اما دولت نیز باید زیرساخت‌های لازم جهت جذب سرمایه‌های مردمی در توسعه و عمران کشور را فراهم کند.

 


رئیس مجلس شورای اسلامی با پیش‌بینی بودجه ۴۴ هزار میلیارد تومانی عمرانی در لایحه بودجه سال آینده گفت: اگر همین بودجه عمرانی را برای سال آینده در نظر بگیریم باید زمینه سرمایه‌گذاری برای مردم و بخش خصوصی در طرح‌های عمرانی کشور فراهم شود زیرا این مساله به کاهش نرخ تورم و از طرفی نیز به رشد میزان اشتغال کمک می‌کند.

 


رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصادی مقاومتی و تبیین آن به دستگاه‌های اجرایی کشور گفت: با توجه به این که زمان مناسب برای تنظیم لایحه بودجه ۹۲ کل کشور از سوی دولت فرا رسیده بنابراین لازم است فرامین رهبر انقلاب در بودجه ۹۲ مورد توجه قرار گرفته و این بودجه براساس تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تنظیم شود.

 


لاریجانی در همین زمینه تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین مولفه‌های تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی که مدنظر  مقام معظم رهبری نیز هست خودکفایی در تولید محصولات استراتژیکی نظر گندم است که باید به این موضوع در تنظیم لایحه بودجه سال آینده از سوی  دولت توجه شود.

 


رئیس مجلس در ادامه سخنانش به توجه بیش‌تر به ابتکارات و اختراعات متخصصین داخلی در تمامی زمینه‌ها اشاره کرد و افزود: در گذشته دفاتری با عنوان صنعت و دانشگاه تاسیس شده بود که باید روش‌هایی از این دست در جهت حمایت از ابتکارات و اختراعات متخصصان داخی و نیز  پیوند بیشتر بین دانشگاه و صنعت ایجاد شود که البته مجلس نیز در این زمینه کمک‌هایی خواهد داشت.

 


نماینده مردم قم در مجلس افزود: باید از ظرفیت نخبگان دانشگاهی در جهت مقابله با حملات سایبری دشمن از طریق سازمان پدافند غیرعامل انجام شود.

 


رئیس قوه مقننه در همین زمینه تاکید کرد: مساله حملا ت سایبری باید جزو اولویت‌های اجرایی کشور قرار گیرد که در این زمینه استفاده از تجربیات مدیران اجرایی و همین طور نخبگان دانشگاه‌ها ضروری است.

 


لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع ادغام وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و ارتباطات اشاره کرد و گفت: من با ایجاد حذف یک وزارتخانه مستقل و تاسیس یک وزارتخانه جدید مخالفم اما باید قانون آن در مجلس تصویب شود که البته از نمایندگان می‌خواهم تا با دقت این موضوع را بررسی کنند اما برخی از نمایندگان نیز طرح‌هایی در این خصوص دارند که  البته در مجلس به  آن پرداخته خواتهد شد و پس از بررسی‌های لازم تصمیم‌گیری می‌شود.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی