کد خبر : 3665
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی از اداره ترابری مجلس بازدید کرد؛

رئیس مجلس:قانون جدید انتخابات به ریاست جمهوری ۹۲ می رسد

رئیس مجلس:قانون جدید انتخابات به ریاست جمهوری ۹۲ می رسد

 دکتر علی لاریجانی در بازدید از بخش ترابری مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران با یادآوری تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه ۱۳۹۲ کل کشور گفت: هیات رئیسه نامه ای را در این رابطه به دولت فرستاده، از طرف دیگر کمیسیون مربوطه هم نامه ای را نوشته و علت تاخیر در ارائه لایحه بودجه را خواستار شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس قانون دولت باید لایحه بودجه را به مجلس ارائه کند، افزود: براساس قانون اساسی مجلس نمی تواند به صورت مستقل بودجه را مانند طرح تدوین و بررسی کند که اگر این اختیار را داشتیم به طور حتم این کار را می کردیم.

وی ادامه داد: این از مقولاتی است که در قانون اساسی دولت باید بودجه را به صورت لایحه به مجلس ارائه کند، از این رو دولت باید جوابگوی دیرکرد تاخیر در ارائه بودجه باشد.

لاریجانی در پاسخ به سوالی در رابطه با نظر شورای نگهبان در رابطه با طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: در رایزنی هایی که ما با آیت الله جنتی، کدخدایی و دوستان حقوقدان در جلسه داشتیم، ظاهرا شورای نگهبان به جز ماده ۳۵ در بقیه مواد مشکل دیگری را ندیده بودند، البته شاید مشکلات ریز و کوچکی در این طرح وجود داشته باشد، اما مشکل اساسی همان ماده ۳۵ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: چون در قانون اساسی در موضوع شرایط انتخاب آمده و تفسیر قانون اساسی این است که این شرایط حصر دارد، لذا شرایط جدیدی باید به آن اضافه کرد. بنده خود به این موضوع تردید داشتم و فکر می کردم که شورای نگهبان حصر آن را انتخاب کرده و برای سواد شرطی را قائل شود، اما آقایان می گفتند که تمام شرایط را خوب می دانند ولی نمی توانند از نظر قانون آن را تایید کنند، فقط زمانی این موضوع ممکن است که به صورت آیین نامه در داخل شورای نگهبان ارائه شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: مقصود ما از تدوین ماده ۳۵ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری این بود که روال تایید نامزدها منطقی باشد و یک مرتبه ۲ هزار نفر به عنوان کاندیدا ثبت نام نکنند و شورای نگهبان از این مقدار حدود ۵ نفر را انتخاب کند که این موضوع به طور حتم سوءتفاهماتی را در داخل و خارج کشور ایجاد می کند.

وی ادامه داد: به طور حتم اگر شورای نگهبان خود اقدام به اصلاح این موارد بکند، ما مشکلی نداریم، مقصود ما از این ماده این بود که مقداری کار را از دوش شورای نگهبان برداریم، از طرفی دیگر قبول داریم که مقام تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان بوده و اگر خلافی را اعلام کند ما قبول می کنیم.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اقدام عربستان برای انتقال زندانیان خطرناک خود به سوریه گفت: البته من این سند را ندیده ام اما در اطلاعاتی که به ما رسیده برخی از کشورها افراد ماجراجو و بدکاره خود را که سابقه کارهای خشن داشته اند را به سوریه منتقل کرده اند به طوری که این افراد در چند وقت اخیر اقدام به سربریدن ۱۵۰۰ نفر کرده اند که به طور حتم این کار از عهده افراد عادی برنمی آید، پس معلوم است که گروه خاصی در آنجا فعالیت می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا قانون انتخابات جدید برای این دوره انتخابات ریاست جمهوری عملی می شود یا خیر؟ افزود: بله. شما ملاحظه کردید که امروز حدود ۵ ماده از این طرح بررسی و به تصویب رسید و هم اکنون حدود ۴ یا ۵ ماده دیگر برای بررسی و تصویب مانده است لذا تا زمان انتخابات بررسی این قانون به اتمام خواهد رسید، اما باید دید که شورای نگهبان نظری دارد یا خیر. از این رو اگر مشکلی را اعلام کند باید طرح به مجلس برگردانده و بررسی های دیگری انجام شود.

 نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه ادامه جلسات سران قوا در چه مرحله ای است، یادآور شد: جلسه سران قوا همیشه و هر هفته انجام نمی شده است، اخیراً هم جلسه ای در محضر مقام معظم رهبری تشکیل شد، لذا این جلسات چیزی نیست که در گذشته نبوده باشد.

 

دکتر علی لاریجانی امروز از اداره ترابری مجلس بازدید کرد
در جریان این بازدید دکتر لاریجانی با بیان اینکه آقای افراشته برای روز مجلس برنامه ریزی کرده بود که از کل مجلس بازدید کنیم گفت: ولی ما گفتیم که نخست باید از آنهایی که زحمت بیشتری می کشند، بازدید را آغاز کنیم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه من در چهار سال گذشته با سختی و ظرافت کار شما رانندگان مجلس آشنا هستم افزود: مجموعه ترابری و رانندگان در پارلمان کارهای خود را به ویژه در زمان های بررسی بودجه و قانون برنامه بی سر و صدا انجام می دهند همچنین در مأموریت ها بسیار تلاش می کنند که نمایندگان را به موقع به محل و جلسات برسانند که این موضوع از سختی های کار رانندگان است.
لاریجانی با تأکید بر اینکه سطح معیشتی رانندگان گاهی اوقات کار را به ما سخت می کند یادآور شد: با توجه به اوضاع اقتصادی کنونی کشور باید بیشتر به این افراد توجه شود از این رو من در جریان خدمات شما هستم و تشکر می کنم.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه نمایندگان نسبت به خدمات رانندگان و اداره ترابری بسیار راضی هستند گفت: خوشبختانه شما رانندگان با رعایت دقت و احترام کار می کنید از این رو من باید از شما به خاطر حسن انجام کار تشکر کنم همچنین در چند سال اخیر ما برای رفاه حال کارکنان مجلس به ویژه کارکنان اداره ترابری تلاش کرده ایم و تلاش خواهیم کرد.
لاریجانی ادامه داد: همچنین من از آقای افراشته می خواهم که در جهت بهبود شرایط اقتصادی کارکنان مجلس اصلاحاتی را انجام دهد تا دوستان با آرامش مشغول به کار خود شوند که از این دست موضوعات می توان به استفاده کارکنان به ویژه کارکنان اداره ترابری از امکانات رفاهی و ورزشی اشاره کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مشکلات اقتصادی کشور منابع مالی مجلس را محدود کرده است یادآور شد: با وجود محدود شدن منابع مالی، مجلس باید در جهت رفع محرومیت های کارکنان قدم بردارد از این رو شما به عنوان کارکنان باید پیشنهادات خود را برای کاهش مشکلات ارائه دهید.
وی با اعلام اینکه مسئله مسکن کارکنان مجلس یکی از دغدغه های ما در چند سال اخیر بوده است گفت: با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و به تبع آن مجلس، باید از راه های مختلف تلاش کنیم تا این مشکلات حل شود از طرف دیگر تلاش هایی شده است که به کارکنان مجلس برای افزایش سطح رفاه، زمین و وام داده شود.
لاریجانی با بیان اینکه برای کارکنان به ویژه رانندگان مجلس باید ظرفیت های جدیدی ایجاد شود گفت: اگر کاستی هایی وجود دارد باید شما پیشنهاد دهید تا انشاءالله آنها رفع شود از طرفی دیگر اگر مشکلی هم وجود دارد رانندگان باید با آداب و احترام به نمایندگان کارها را انجام دهند از این رو همه کارکنان مجلس وظیفه دارند که با فرهیختگی وظایف خود را انجام دهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه نمایندگان برای اجرای وظایف نظارتی و تقنینی خود نیاز به آرامش روحی دارند گفت: به طور حتم اجرای صحیح وظایف شما به آرامش نمایندگان کمک می کند از طرف دیگر وظایف شما رانندگان مجلس بهره وری را بالا می برد از این رو بخشی از توفیق مجلس مدیون کار شما رانندگان است.
 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی