کد خبر : 3660
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/ رئیس مجلس: ساختار اقتصادی کشور تورم‌زاست

واحدمرکزی خبر/ رئیس مجلس: ساختار اقتصادی کشور تورم‌زاست

 رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اثر تحریمها ساختار اقتصادی کشور موجب افزایش نقدینگی در کشور شده است گفت: این افزایش نقدینگی موجب بالا رفتن تورم در کشور شده است که خیلی هم به تحریمها ربط ندارد.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، آقای لاریجانی  در دهمین همایش سراسری فرماندهان، مدیران و مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا افزود: حجم نقدینگی ظرف چند سال اخیر از 65 هزار میلیارد تومان به 400 هزار میلیارد تومان رسیده است که اگر صرف تولید نشود قطعاً سمت و سوی مسکن، طلا و ارز را در پیش می گیرد.
 وی با بیان اینکه بخشهایی از تولید کشور ظرفیت بالفعل پیدا نکرده یا اگر از چنین ظرفیتی برخوردار بوده اکنون کاهش یافته است گفت: آمار شهرکهای صنعتی نشان می‌دهد غیر از کارخانه‌های بزرگ دولتی، بقیه دچار مشکلات فراوانی شده‌اند.
 
رئیس مجلس با به چالش کشیدن واردات کشور اظهار داشت: در سالهای پس از انقلاب، به طور میانگین سالانه 20 تا 30 میلیارد دلار صرف واردات می شد، حال آنکه طی سالهای اخیر این میزان به 60 تا 80 میلیارد دلار رسیده که بخش درخور توجهی از آن صرف وارداتی شده که ضرورت نداشته است.
 
وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از واردات را کالاهای مصرفی دربرمی‌گیرد افزود: در مقطعی، حدود 70 تا 80 میلیون دلار صرف واردات چوب بستنی از آلمان می‌شد در حالی که امکان تولید آن در داخل وجود داشت.
 
رئیس مجلس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در توجه به رویکرد تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی گفت: وقتی می توان در صحنه بین‌المللی زیاده‌خواهان را پس زد که در مسائل اقتصادی به توانمندی برسیم.
 
وی افزود: اگر تولید رونق یابد، اشتغال‌ ایجاد می‌شود و این عامل، اقتصاد قوی را به همراه دارد که در نهایت در مذاکرات می توان غربیها را از اعمال رفتارهای سخت منصرف کرد.
 
رئیس مجلس با انتقاد از واردات گندم و اقلام خوراکی گفت: دو دهه قبل مقام معظم رهبری تأکید کردند که باید در اقلام اولیه غذایی خودکفا شویم و در دوره‌ای در زمینه گندم، گوشت سفید و گوشت قرمز و تا حدودی برنج به خودکفایی رسیدیم، اما در تلاطمهای سالهای اخیر، به ویژه امسال شاهد حجم زیادی از واردات گندم بودیم که البته اشکال در قیمت‌گذاری آن هم بود.
 
وی تأکید کرد: باید تولید در داخل به ویژه در زمینه محصولات راهبردی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که در این باره، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند ازطریق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا ایفای نقش کند.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی