کد خبر : 3660
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/ رئیس مجلس: ساختار اقتصادی کشور تورم‌زاست

واحدمرکزی خبر/ رئیس مجلس: ساختار اقتصادی کشور تورم‌زاست

 رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اثر تحریمها ساختار اقتصادی کشور موجب افزایش نقدینگی در کشور شده است گفت: این افزایش نقدینگی موجب بالا رفتن تورم در کشور شده است که خیلی هم به تحریمها ربط ندارد.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، آقای لاریجانی  در دهمین همایش سراسری فرماندهان، مدیران و مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا افزود: حجم نقدینگی ظرف چند سال اخیر از 65 هزار میلیارد تومان به 400 هزار میلیارد تومان رسیده است که اگر صرف تولید نشود قطعاً سمت و سوی مسکن، طلا و ارز را در پیش می گیرد.
 وی با بیان اینکه بخشهایی از تولید کشور ظرفیت بالفعل پیدا نکرده یا اگر از چنین ظرفیتی برخوردار بوده اکنون کاهش یافته است گفت: آمار شهرکهای صنعتی نشان می‌دهد غیر از کارخانه‌های بزرگ دولتی، بقیه دچار مشکلات فراوانی شده‌اند.
 
رئیس مجلس با به چالش کشیدن واردات کشور اظهار داشت: در سالهای پس از انقلاب، به طور میانگین سالانه 20 تا 30 میلیارد دلار صرف واردات می شد، حال آنکه طی سالهای اخیر این میزان به 60 تا 80 میلیارد دلار رسیده که بخش درخور توجهی از آن صرف وارداتی شده که ضرورت نداشته است.
 
وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از واردات را کالاهای مصرفی دربرمی‌گیرد افزود: در مقطعی، حدود 70 تا 80 میلیون دلار صرف واردات چوب بستنی از آلمان می‌شد در حالی که امکان تولید آن در داخل وجود داشت.
 
رئیس مجلس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در توجه به رویکرد تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی گفت: وقتی می توان در صحنه بین‌المللی زیاده‌خواهان را پس زد که در مسائل اقتصادی به توانمندی برسیم.
 
وی افزود: اگر تولید رونق یابد، اشتغال‌ ایجاد می‌شود و این عامل، اقتصاد قوی را به همراه دارد که در نهایت در مذاکرات می توان غربیها را از اعمال رفتارهای سخت منصرف کرد.
 
رئیس مجلس با انتقاد از واردات گندم و اقلام خوراکی گفت: دو دهه قبل مقام معظم رهبری تأکید کردند که باید در اقلام اولیه غذایی خودکفا شویم و در دوره‌ای در زمینه گندم، گوشت سفید و گوشت قرمز و تا حدودی برنج به خودکفایی رسیدیم، اما در تلاطمهای سالهای اخیر، به ویژه امسال شاهد حجم زیادی از واردات گندم بودیم که البته اشکال در قیمت‌گذاری آن هم بود.
 
وی تأکید کرد: باید تولید در داخل به ویژه در زمینه محصولات راهبردی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که در این باره، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند ازطریق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا ایفای نقش کند.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی