کد خبر : 3660
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/ رئیس مجلس: ساختار اقتصادی کشور تورم‌زاست

واحدمرکزی خبر/ رئیس مجلس: ساختار اقتصادی کشور تورم‌زاست

 رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اثر تحریمها ساختار اقتصادی کشور موجب افزایش نقدینگی در کشور شده است گفت: این افزایش نقدینگی موجب بالا رفتن تورم در کشور شده است که خیلی هم به تحریمها ربط ندارد.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، آقای لاریجانی  در دهمین همایش سراسری فرماندهان، مدیران و مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا افزود: حجم نقدینگی ظرف چند سال اخیر از 65 هزار میلیارد تومان به 400 هزار میلیارد تومان رسیده است که اگر صرف تولید نشود قطعاً سمت و سوی مسکن، طلا و ارز را در پیش می گیرد.
 وی با بیان اینکه بخشهایی از تولید کشور ظرفیت بالفعل پیدا نکرده یا اگر از چنین ظرفیتی برخوردار بوده اکنون کاهش یافته است گفت: آمار شهرکهای صنعتی نشان می‌دهد غیر از کارخانه‌های بزرگ دولتی، بقیه دچار مشکلات فراوانی شده‌اند.
 
رئیس مجلس با به چالش کشیدن واردات کشور اظهار داشت: در سالهای پس از انقلاب، به طور میانگین سالانه 20 تا 30 میلیارد دلار صرف واردات می شد، حال آنکه طی سالهای اخیر این میزان به 60 تا 80 میلیارد دلار رسیده که بخش درخور توجهی از آن صرف وارداتی شده که ضرورت نداشته است.
 
وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از واردات را کالاهای مصرفی دربرمی‌گیرد افزود: در مقطعی، حدود 70 تا 80 میلیون دلار صرف واردات چوب بستنی از آلمان می‌شد در حالی که امکان تولید آن در داخل وجود داشت.
 
رئیس مجلس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در توجه به رویکرد تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی گفت: وقتی می توان در صحنه بین‌المللی زیاده‌خواهان را پس زد که در مسائل اقتصادی به توانمندی برسیم.
 
وی افزود: اگر تولید رونق یابد، اشتغال‌ ایجاد می‌شود و این عامل، اقتصاد قوی را به همراه دارد که در نهایت در مذاکرات می توان غربیها را از اعمال رفتارهای سخت منصرف کرد.
 
رئیس مجلس با انتقاد از واردات گندم و اقلام خوراکی گفت: دو دهه قبل مقام معظم رهبری تأکید کردند که باید در اقلام اولیه غذایی خودکفا شویم و در دوره‌ای در زمینه گندم، گوشت سفید و گوشت قرمز و تا حدودی برنج به خودکفایی رسیدیم، اما در تلاطمهای سالهای اخیر، به ویژه امسال شاهد حجم زیادی از واردات گندم بودیم که البته اشکال در قیمت‌گذاری آن هم بود.
 
وی تأکید کرد: باید تولید در داخل به ویژه در زمینه محصولات راهبردی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که در این باره، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند ازطریق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا ایفای نقش کند.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  منابع مالی جهت تکمیل پروژه های آبرسانی تحت فشار تأمین شود/ ضرورت هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و کشاورزی برای حل معضل دریاچه ارومیه

  افزایش ایمنی خودروها پیش شرط مجلس برای حمایت از صنعت خودروسازی/تولید و صادرات رونق نیابد،اشتغالزایی افزایش نمی‌یابد

  بازدید دکتر لاریجانی از گروه صنعتی ایران‌خودرو / افتتاح خط تولید دنا پلاس توربو و پژو ۲۰۷i صندوقدار

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

  پایبندی طرفین برجام برای آینده امنیت جهانی و منطقه مفید است

  رئیس مجلس به رشت سفر می کند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی