کد خبر : 3659
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/لاریجانی:قرارگاه سازندگی با ورود آگاهانه صحنه را عوض کند

فارس/لاریجانی:قرارگاه سازندگی با ورود آگاهانه صحنه را عوض کند

 رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت نقش‌آفرینی سپاه برای مقابله با تهدیدات اقتصادی دشمن تصریح کرد:لازم است که قرارگاه سازندگی با ورود آگاهانه به حل مشکلات کشور صحنه را عوض کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دهمین همایش سراسری مدیران و فرماندهان قرارگاه سازندگی خاتم‌النبیاء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: سپاه پاسداران از بدو تأسیس در شرایط سخت در کنار مردم و انقلاب بوده و در حل مشکلات نقش‌آفرینی کرده است.

وی با اشاره به حضور سپاه در دفاع مقدس گفت: قرارگاه سازندگی سپاه نقش برجسته‌ای در دوران دفاع مقدس داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عنصر مجاهدت و از خودگذشتگی موجب موفقیت سپاه شده است، تصریح کرد: از خودگذشتگی و مجاهدت در مسیر انقلاب اسلامی موجب اعتماد مردم به سپاه و موفقیت سپاه در عرصه‌های مختلف شده است.

لاریجانی با اشاره به نقش سپاه در سازندگی و تشکیل قرارگاه سازندگی سپاه، تاکید کرد: سپاه در بخش سازندگی، رقیب پیمانکاران خصوصی نبوده است، بلکه از پیمانکاران خصوصی نیز از سازندگی بیشتر استفاده کرده است که این مهم موجب موفقیت سپاه در بخش سازندگی بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل کینه‌های دشمنان انقلاب اسلامی، اکنون در شرایط خاصی هستیم، اظهار داشت:‌ در شرایط کنونی نقش سپاه برای مقابله با تهدیدات اقتصادی دشمن بسیار مهم و پررنگ باید باشد؛ نمی‌خواهیم حرف‌های شعاری و حماسی بزنیم چرا که سپاه صاحب حماسه است و باید واقع‌بینانه صحبت کنیم.

وی افزود: لازم است که قرارگاه سازندگی با ورود آگاهانه به حل مشکلات کشور صحنه را عوض کند، خاطرنشان کرد: دشمنان انقلاب اسلامی در گذشته به روی ما لبخند می‌زدند و پشت صحنه علیه ما می‌زدند اما امروز آن لبخند را هم نمی‌زنند و به طور مستقیم روبروی ملت ما ایستاده‌اند؛ دشمن برای متوقف کردن ملت ایران روی مسائل اقتصادی تمرکز کرده و تصور می‌کند که هرچقدر روی این مسئله مانور بدهد می‌تواند بیشتر مؤثر باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزایش نقدینگی در کشور و تورم را از جمله مشکلات اقتصادی دانست و گفت: تحریم‌ها مشکلاتی را برای ملت درست کرده است اما افزایش نقدینگی ربطی به تحریم‌ها ندارد چرا که در 6،7 سال گذشته میزان نقدینگی هر 65 هزار میلیارد دلار به 450 هزار میلیارد دلار رسیده است. این مقدار نقدینگی به هر سمتی برود شرایط را متلاطم خواهد کرد.

وی گفت: دشمنان انقلاب اسلامی بعد از اینکه شاهد توانمندی‌های بالای انقلاب اسلامی در عرصه بین‌المللی بوده و شکست در غزه را تحمل کرده‌اند، رفتارهایشان در مقابل ما بسیار سخت شده است لذا ما باید در شرایط سخت تدابیر لازمی را برای مقابله با تهدیدات اتخاذ کنیم.

لاریجانی با بیان اینکه برای عبور از شرایط سخت باید در محصولات استراتژیک به خودکفایی برسیم، گفت: در گذشته به خودکفایی برنج و گندم نزدیک شده بودیم اما متاسفانه اکنون گندم نیز وارد می‌کنیم که این شرایط و وضعیت با شرایط سخت منافات دارد.

لاریجانی با بیان اینکه سپاه برای ورود به مباحث سازندگی اقتصادی به دنبال سود نیست، تصریح کرد: سپاه برای مجاهدت برای انقلاب و مردم وارد صحنه می‌شود و به همین علت است که مورد اعتماد مردم است لذا انتظار می‌رود در مباحث مهم سرمایه‌گذاری بیشتری شود؛ نه تنها پروژه پارس جنوبی بلکه برخی پروژه‌های مهم دیگر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. عراق به عنوان کشور همسایه ما در میادین مشترکی سرمایه‌گذاری می‌کند که اگر ما به موقع در زمینه سرمایه‌گذاری ورود نکنیم با مشکل مواجه خواهیم شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط سخت اقتصادی باید واردات را کنترل کنیم، تصریح کرد: محصولاتی که ضروری نیستند، نباید وارد کشور شوند، مگر اینکه جزء مواد اولیه باشد چرا که با استفاده از ظرفیت تولید می‌توانیم نیاز جامعه را برطرف کنیم.

لاریجانی گفت: یک بار آقای جلیلی (سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی) به من گفت که طبق آماری که داریم 70 تا 80 میلیون دلار چوب بستنی از کشور آلمان وارد می‌شود لذا باید گفت که چنین شرایطی با شرایط سخت هماهنگی ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی راه مقابل با مشکل نقدینگی را سوق دادن نقدینگی به بخش تولید دانست و گفت: مثلا در سال گذشته 101 هزار میلیارد بودجه جاری و 42 هزار میلیارد بودجه عمرانی بود، اما به نظر نمی‌رسد این رقم از بودجه عمرانی برای سال آینده نیز در نظر گرفته شود. چرا که بودجه عمرانی شاید تا پایان سال 10 هزار میلیارد آن محقق شده باشد.

وی با اشاره به مهاجرت بی‌رویه از روستاها به شهرها گفت: مشکل روستاها نیز از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرارگاه سازندگی قرار بگیرد؛ به نظر می‌رسد قرارگاه سازندگی می‌تواند با مطالعه یک پروژه زمینه اقتصادی در روستاها را فراهم و مانع مهاجرت بی‌رویه روستاها شود.

لاریجانی گفت: اگر در روستاها شرایط اقتصادی مناسب باشد، ما شاهد مهاجرت بی‌رویه نخواهیم بود و از طرفی مشکل خودکفایی و تولید را نیز حل خواهیم کرد چرا که مشکل تولید در محصولات کشاورزی با فعال شدن روستائیان می‌تواند حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حضور بخش خصوصی در تولید، گفت: با توجه به نقدینگی موجود در کشور ما هیچ راهی جز سوق دادن نقدینگی به سوی تولید نداریم و در این بخش قرارگاه سازندگی می‌تواند از بخش خصوصی استفاده کند.

وی با اشاره به ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر فلج کننده بودن تحریم‌ها و موفقیت تحریم‌ها در حوزه دیپلماسی عمومی گفت: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که در طول چند مدت اقتصاد ایران به موجب تحریم‌ها فلج‌کننده خواهد شد اما این طور نشد، اکنون نیز تحریم‌ها را به قول خودشان در حوزه دیپلماسی عمومی بکار گرفته‌اند اما اگر ما بتوانیم تولید ملی را رونق بدهیم می‌توانیم آنها را در مذاکرات منصرف کنیم.

وی در پایان با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم مورد اعتماد رهبری و مردم است، از آمادگی مجلس برای کمک به این قرارگاه خبر داد و گفت: مجلس آماده است در امر سازندگی به قرارگاه سازندگی سپاه کمک کند.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی