کد خبر : 3651
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/عاشورا قلب تاریخ است/هنر دینی به دنبال ایجاد سرگرمی و یا غم و شادی نیست

فارس/عاشورا قلب تاریخ است/هنر دینی به دنبال ایجاد سرگرمی و یا غم و شادی نیست

 

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس شورای اسلامی قیام عاشورا را به دلیل اثر بیدارگری که در ملت‌ها دارد، قلب تاریخ توصیف کرد.


علی لاریجانی پیش از ظهر امروز در همایش شبیه‌پژوهی در سالن همایش‌های اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم اظهار داشت: قیام عاشورا چنان تاثیری بر اعصار گذاشته است که آن را به حق قلب تاریخ می‌خوانند.

وی عاشورا را بیدارگر دل‌ها دانست و گفت: محبت امام حسین(ع) حرارتی در قلب بشر ایجاد می‌کند که ایمان آنها را استوار کرده و فطرت الهی را زنده می‌سازد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مولفه‌های گوناگونی مانند جوانمردی، پایمردی صبر و شکر در حادثه عاشورا وجود دارد که هر یک از آنان می‌تواند بیدارکننده بخشی از فضائل انسانی باشد و به همین دلیل عاشورا ظرفیت بزرگی برای بیدارسازی بشر به وجود آورده است.

وی ابراز کرد: حادثه عاشورا ابعاد گوناگونی دارد که هنوز هم پس از هزار و 400 سال برای کشف کردن رموز آن باید تلاش مستمر صورت گیرد.

لاریجانی با اشاره به استفاده از ابزار هنر برای ترویج فرهنگ عاشورا افزود: تمام هنرهایی که ما با آن سر و کار داریم، دو بعد مختلف دارد که یکی مبدا و بعد دیگر هدف است به عنوان مثال تراژدی و یا کمدی بر اساس حس زیبایی‌طلبی انسان به برانگیختن شفقت و یا ایجاد شادی در او می‌پردازد.

*هدف هنر دینی تعالی بخشی به روح است

وی با بیان اینکه هنر دینی به دنبال ایجاد سرگرمی و یا غم و شادی نیست، عنوان داشت: مبدا هنر دینی حقیقت بوده و هدف آن نیز بزرگی بخشیدن به روح انسان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استواری هنر دینی به این علت است که از تخیل و احساس صرف منشا نمی‌گیرد هر چند از این عناصر هم برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: در هنر دینی نیز انسان به آرامش و یا شادی می‌رسد اما این آرامش موقتی نیست بلکه ریشه در تعالی روح انسان دارد و لذت از زیبایی در این هنر در مسیر تعالی دادن به بعد معنوی بشر است.

لاریجانی با اشاره به اینکه هنر دینی ظرفیت نفس انسان را می‌پروراند، خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) نیز در شب عاشورا بهشت را از میان دو انگشت خود به یارانش نشان داد تا روح آنان را به اطمینان و آرامش برساند و آنان را در مسیر خود استوار کند.

*برای ارتقای هنر تعزیه از فنون روز استفاده شود

وی با اشاره به اینکه تعزیه یکی از قالب‌های هنر دینی است که می‌تواند موجب تعالی بخشی به روح شود، ادامه داد: این هنر ارزشمند در عین حال که باید صیانت شود، لازم است به وسیله علوم و فنون روز مانند فنون نور و صدا ارتقا پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: البته  به کار گیری علوم و فنون باید دقت نظر داشته باشیم که از مسیر اصلی منحرف نشده و هنری را که برای تعالی بشر باید به کار گرفته شود را تنها برای سرگرم کردن مردم در جامعه مطرح نکنیم.

انتهای پیام/78006/ش

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی