کد خبر : 3646
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر علی لاریجانی به مناسبت هفته پژوهش:

چرخه تحقیق و تولید در کشور باید مردمی شود

چرخه تحقیق و تولید در کشور باید مردمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد کشور از مردمی شدن دور شده است، گفت: چرخه تحقیق و تولید در کشور باید مردمی شود.

 علی لاریجانی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) به مناسبت هفته پژوهش با گرامیداشت امام باقر (ع) گفت: مکتب امام باقر (ع) و امام صادق (ع) رونق‌بخش محفل دوستداران اهل بیت است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز حوزه‌های علمیه و آنچه که به‌عنوان میراث اهل بیت می‌شناسیم، در مکتب امام باقر مدون شده‌اند، افزود: یکی از شاخه‌های مکتب دینی اهل بیت ظهور مکتب دینی است.

وی در ادامه با یادآوری هفته وحدت حوزه و دانشگاه گفت: در این مراسم باید یادی کنیم از شهید مفتح که این روزها و هفته حوزه و دانشگاه به مناسبت شهادت ایشان ماندگار شده است.

لاریجانی در تبیین شخصیت شهید مفتح تاکید کرد: شهید مفتح مردی موثر در تاریخ انقلاب بود و بسیار خوب است که نماد وحدت حوزه و دانشگاه و نماد حرکت دانشگاهی چنین شخصیتی است، چرا که شهید مفتح زمانی که در قم تحصیل می‌کرد و چه زمانی که در دانشکده الهیات دانشگاه تهران تدریس می‌کرد، علوم امروزی را به تلاوم نزدیک می‌کرد که باعث نزدیک دو قشر حوزه و دانشگاه می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امام خمینی (ره) تاکید داشتند که اگر حوزه و دانشگاه به هم نزدیک باشند، انقلاب در مسیر خود حرکت می‌کند و در حالی که در برخی موارد بعضی هیجانات در کشور زیاد می‌شود، باید ارتباط میان دو قشر حوزه و دانشگاه افزایش پیدا کند.

وی در تبیین دانشگاه امام حسین (ع) گفت: این دانشگاه امر مهم تربیت پاسدار را برعهده دارد.

لاریجانی با بیان اینکه نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از ارکان مهم نظام است، گفت: امام و ملت همواره به سپاه تکیه می‌کردند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه سپاه وضعیت متمایزی دارد، افزود: وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خرد نیست و دغدغه مهم این نهاد صیانت از انقلاب و ارزش‌های آن و پیشبرد اهداف نظامی است که دفاع سرزمینی در ذیل آن قرار دارد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دفاع از ارزش‌های انقلاب و پیشبرد اهداف آن از اساس ایجاد سپاه است، تصریح کرد: چون نیروهای سپاه از ابتدا در گیرودار مجاهدت سخت بودند، این نیرو در دالان مجاهدت سخت تمرین کرد و به سلاح مجاهدت تجهیز شد.

وی با بیان اینکه سپاه سرمایه بی‌بدیلی است، توضیح داد: بر این اساس سپاه سرمایه ای است که برای صیانت از انقلاب و ارزش‌های آن به کار گرفته شده و این هدف بسیار متعالی بوده و قابل مقایسه با سایر کارها نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت بررسی انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که جای پژوهش گسترده دارد، یادآور شد: یکی از مولفه‌هایی که می‌تواند ارزیابی از ظرفیت پژوهش به ما دهد تفکر انقلاب اسلامی در منطقه است که ببینیم که آیا این تفکر در منطقه رشد پیدا کرده است یا خیر؟

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: اگر در بین محقق تحقیق کنیم که آیا گرایش ایمانی در دنیا رشد پیدا کرده یا نه؟ جواب مثبت است.

وی با تاکید بر اینکه امروز گرایش به دین و ایمان در دنیا افزایش پیدا کرده است، گفت: این گرایشات تاثیر انقلاب اسلامی ایران و بیانگر برجستگی‌های ایران در دنیا است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه امروز دنیا به پلولاریسم دینی و فرهنگی اعتقاد پیدا کرده است، افزود: این گرایشات به دلایل تفکرات دینی سختی است که به وجود آمده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه تفکر گرایش به مردم‌سالاری دینی هم در دنیا افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: انقلاب‌های اخیر در منطقه در مصر، تونس و لیبی از دو نهاد برجسته مردم‌سالاری دینی و گرایش به دین برخوردار بوده‌اند و امروز با تلاش‌های صورت گرفته شرایط در بسیاری از مناطق دیگر دنیا همین گونه است.

نماینده مردم قم در مجلس پیشبرد اهداف اسلامی را با گسترش مردم‌سالاری دینی و گسترش تفکر دینی همراه خواند و گفت: نکته‌ای که در انقلاب‌های منطقه به خوبی قابل مشاهده است مبارزه مردمی با ظلم است و این از اموری است که در آن الگوبرداری از انقلاب اسلامی ایران بوده است و حتی در کشورهایی که فاصله فکری بسیاری از ایران دارند، گرایش برخورد با استکبار بسیار زیاد بوده است.

وی با بیان اینکه در چند دهه گذشته سکوت مرگباری در منطقه حاکم بود، تاکید کرد: قبل از انقلاب اسلامی کسی سخن از مبارزه با رژیم صهیونیستی را به زبان نمی‌آورد و حالتی از یأس و سرخوردگی در بین اعراب و مسلمانان به‌وجود آمده بود، اما امروز با برتری امت مسلمان در جنگ‌های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و ۸ روزه سرافکندگی برای رژیم صهیونیستی به وجود آمده است.

لاریجانی با بیان اینکه امروز در عراق و افغانستان شاهدیم که تفکر اسلامی بر روی کار آمده است، گفت: روی کار آمدن این تفکر به دلیل حضور روحیه مجاهدت است، چرا که در تمام انقلاب‌های منطقه به دلیل وجود تفکر مجاهدت و فکر جهاد ضد آمریکا و رژیم صهیونیستی به‌عنوان فکر بزرگ در جهان شناخته می‌شود.

رئیس مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه مولفه‌های علمی در ایران بسیار عمیق و تاثیرگذار بوده و هست، افزود: مسئله دانش موشکی و دانش صلح‌آمیز هسته‌ای دستاورد بزرگی برای کشور است و امروز علت آنکه جهان غرب و جامعه بین‌الملل به دنبال پرونده‌سازی برای ایران است این است که این تلاش‌ها بسیار سنگین است و اگر سبک بود آنها حرفی نمی‌زدند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه عبور از یک حدی از سوی کشوری مانند ایران برای کشورهای غربی حساسیت‌زا است، ادامه داد: امروز با تلاش جوانان و روحیه پژوهش در کشور در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی رسیده‌ایم که افتخاری برای امت اسلامی ایران است و پیش‌بینی من این است که با ادامه حرکت‌های مردمی در منطقه، حرکت‌های علمی هم با ارتباطات میان دانشمندان جهش‌های عمیقی پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید همکاری‌های بین دانشمندان مسلمان منطقه گسترش پیدا کند، گفت: انقلاب اسلامی ایران ظرفیت‌هایی دارد که براساس آن با به‌کار بستن مولفه‌هایی ارتباط بین دانشمندان گسترش پیدا می‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی امتی پیشرفت کرد، غرب به دنبال این است تا آن امت را محدود کند، مانند برنامه هسته‌ای ایران که غرب تلاش می‌کند تا با ایجاد محدودیت دانش هسته‌ای را از ایران بگیرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ایجاد روحیه مجاهدت باعث بسترسازی برای انقلاب می‌شود، افزود: امروز نیازمند کار و ساماندهی پشتیبانی برای انقلاب هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تقویت اصل آموزش تحقیق در جامعه ادامه داد: کشوری که از نظر دانش خوب باشد در دنیا جلودار است و کشوری که فکری خلاق همراه با دانش در کنار روحیه مجاهدت داشته باشد، به دستاوردهای عظیمی دست پیدا می‌کند، هر چند امروز در دنیا شگردهای بدلی زیادی وجود دارد، اما با همه این احوال کشوری که در خود خودباوری و روحیه مجاهدت ایجاد کرد باید حرکت رو به پیشرفت را به درستی پیش ببرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت یادآور شد: اگر سپاه می‌خواهد مثل گذشته در انقلاب اسلامی نقش‌آفرین باشد باید به خصوصیت تفکر علمی و پژوهندگی در زمینه‌های مختلف توجه کند.

وی با بیان اینکه باید توجه کنیم تا در چه زمینه‌های علمی کشور خلأ وجود دارد، گفت: پس از انقلاب اسلامی ظرفیت‌های زیادی برای پیشرفت علمی در کشور به‌وجود آمده است، اما سپاه باید در بخش‌ها و زمینه‌هایی وقت بگذارد که دیگران یا نمی‌توانند یا امکان امنیتی برای اجرای آن وجود ندارد و بر این اساس باید این خلأها را پر کند.

لاریجانی با بیان اینکه دانشگاه امام حسین (ع) باید با ارزیابی مثبت در جهت پرکردن خلأهای علمی موجود گام بردارد، تصریح کرد: بودجه لازم در بخش پژوهش کشور طبق قانون برنامه افزایش پیدا کرده است تا بر همین اساس به اهداف سند چشم‌انداز ایران نزدیک شویم، همچنین سازوکاری که بتواند ظرفیت حقوقی لازم برای این کار را تامین کند، در قانون در نظر گرفته شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه امروزه در دنیا مشکلاتی در بخش پژوهش وجود دارد، تصریح کرد: خیل عظیم فارغ‌التحصیلان کشور پناهگاهی در پژوهش ندارند.

وی با بیان اینکه باید بپذیریم امروز در کشور پیشرفت‌های مهمی به‌وجود آمده است، گفت:‌ هرگاه ما موضوعی را مردمی کردیم، پیشرفت‌هایی را در آن زمینه به دست آوردیم، اما امروز در بررسی اینکه چرا اقتصاد ما دچار مشکل شده است به این دلیل است که مردمی نشده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقتصاد دولتی بر اقتصاد کشور سایه افکنده است، افزود: اقتصاد امروز ایران  از جنس مردم نیست، در حالی که اقتصاد باید در دست مردم قرار بگیرد تا رشد یابد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه پژوهش هم مانند اقتصاد باید مردمی شود، یادآور شد: اگر پژوهش جنسی مردمی پیدا کند و در مردم به صورت فرهنگ شود، کار پژوهشی عمیق شده و عمق پیدا می‌کند.

لاریجانی با یادآوری اینکه امروز پژوهش نه عمیق شده و نه فرهنگ آن در کشور روان شده است، تصریح کرد: امروز صنایع در دست دولت است و اگر هم بخش‌هایی واگذار شده باشد به صورت نیمه خصوصی و دولتی است، به همین دلیل صنایع نیازی به پژوهش در درون خود احساس نمی‌کند و شرکت‌های دولتی با در دست داشتن قدرت به دنبال بهینه‌سازی نیستند و رقابتی در این زمینه بین صنایع وجود ندارد و نیازی به تحقیق احساس نمی‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته در کنار کشورها موسسات R&Dوجود دارد، توضیح داد: شرکت‌های خصوصی با تشکیل این موسسات زمینه پژوهش را به‌وجود می‌آورند و این موسسات جایگاهی می‌شود که متخصصان دانشگاهی وارد آن شده و تحقیق می‌کنند که چطور می‌توان تولید و بهره‌وری را افزایش داد.

وی در ادامه گفت: امروز اقتصاد کشور دچار بیماری شده است که براساس آن مشکل اقتصاد دور شدن از مردم است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه امروز جامعه نیازمند پژوهش است، تصریح کرد: هر چند حرکت‌هایی در زمینه پژوهش صورت می‌گیرد، اما این حرکت‌ها کند است و با ایجاد مسیری برای پژوهش، بخش‌های تولیدی خود به خود به پژوهش نیاز پیدا می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نیازهای تحقیقاتی در کشور دستوری نیست، افزود: بخش تولید باید نیاز به پژوهش را احساس کند و چرخه کار تحقیق و تولید در کشور باید مردمی شود تا حرکت‌های وسیع پژوهشی در کشور به‌وجود آید.

لازم به ذکر است در این مراسم سردار سرتیپ صفاری فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) صحبت‌هایی را بیان کرد و در پایان مراسم رئیس مجلس شورای اسلامی از کتاب "اندیشه‌های دفاعی فرمانده معظم کل قوا" رونمایی کرد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی