کد خبر : 3645
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ علی لاریجانی: احزاب در کشور باید صاحب ایدئولوژی و عقبه‌فکری باشند

خانه ملت/ علی لاریجانی: احزاب در کشور باید صاحب ایدئولوژی و عقبه‌فکری باشند

رئیس مجلس با طرح این سؤال که چرا مسئله پژوهش در کشور ما علی رغم تأکید مکتب فقهی و تعداد زیادی از فارغ التحصیلان و نخبگان شاهد رونق نیست گفت: تعداد فارغ التحصیلان و نخبگان کشور با اول انقلاب قابل مقایسه نیست اما چرا تحقیق و پژوهش در کشور ما رونق ندارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در همایش نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری گفت: چرا در عرصه تولید، فعالیت های کلان اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی رونق پژوهش را در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها احساس نمی کنیم؟

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: مشکل کم توجهی به تحقیق در تصمیم سازی ها به ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور بر می گردد و تا زمانی که تقاضای پژوهش در مردم، نهادها و دستگاه ها به وجود نیاید با دستور نمی توان پژوهش کشور را رونق داد.

لاریجانی با اشاره به افزایش بودجه پژوهشی در سال جاری گفت: متأسفانه علی رغم افزایش بودجه پژوهش و تشکیل شرکت های دانش بنیان، رونق در پژوهش احساس نمی شود که این به عقبه بر می گردد و تا زمانی که اقتصاد دولتی باشد و نیاز به رقابت وجود نداشته باشد تقاضا برای پژوهش هم به وجود نمی آید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: تا زمانی که چند کارخانه خودروسازی داریم و رقابتی بین آنها نیست این شرکت ها نیاز به مؤسسات پژوهشی ایجاد نمی شود.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: تا زمانی که اقتصاد مردمی نشود و رقابت ایجاد نشود نیاز به تحقیق در کشور حس نمی شود.

وی با طرح این سؤال که چرا با تمام ظرفیت های دینی و نیروی انسانی متخصص و خلاق مسئله پژوهش در کشور یک رکن نیست و برازندگی ندارد گفت: اولویت های تحقیقاتی باید مشخص شود و یک تئوری روشنی برای پیشبرد امور تعریف کنیم و در این زمینه از تجربیات دیگران و از درون مکتب خودمان الهامات درستی بگیریم.

وی افزود: چندی پیش در شورای فقهی مرکز پژوهش های قم بحثی مطرح شد در خصوص نحوه استفاده از نظرات دانشمندان اسلامی و آن اینکه درباره طرح ها و لوایحی که تهیه می شود نظر دهند و اگر خلاف بیّن اسلامی است متذکر شوند که این استفاده حداقلی از تفکر دینی است.

لاریجانی افزود: نکته دیگر این است که نگاه روشنی نسبت به توسعه کشور را در درون تفکر دینی اتخاذ کنیم همانطور که اسلام ارکانی را برای توسعه و پیشرفت و هدایت در نظر دارد تصمیمات اتخاذ شود و از تفکر دینی استفاده دقیق تری شود که متأسفانه در این زمینه کم کاری داشتیم و مطالعات پراکنده بوده است و متأسفانه علی رغم اینکه صاحب مکتب بسیار متعالی هستیم اما تلاشی برای ظهور آن در عرصه های مختلف نکردیم هر چند که کاووش هایی بوده اما کامل نبوده است.

وی گفت: بحث دیگر این است که ما صاحب یک نظریه و تئوری روشن مبتنی بر تفکرات دینی خودمان در توسعه کشور باشیم که البته اینجا مسئله عدالت خیلی پررنگ است چرا که اصول تکوّن یک مدینه را بر مبنای عدالت می دانیم و عدالت پس از انقلاب مورد تأکید رهبران جمهوری اسلامی بوده است اما هر زمانی بر حسب یک نظری از عدالت یک رویکردی دنبال شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از اصول عدالت در قانون اساسی آمده است اما اینکه ما تئوری عدالت را خارج از الفاظ و مؤلفه هایش می دانیم به نظرم منقح نشده و همین کشور را در برخی زمان ها دچار مشکل کرده است.

وی به تفکرات مختلف درباره عدالت در ادوار مختلف تاریخ اشاره کرد و گفت: افلاطون درباره عدالت تفکراتی را توصیه می کند که معلوم نیست با تفکرات اسلامی سازگار باشد یا گرایش های لیبرالیسم عدالت را به نحو دیگری تعبیر می کند که معلوم نیست تعریف آنها کامل باشد یا خیر از این رو ما در درون این تفکرات چه چیزی را می خواهیم دنبال کنیم.

لاریجانی افزود: فکر می کنم مرحوم علامه طباطبایی و مرحوم مطهری در این زمینه چارچوب خوبی را در آثارشان تعریف کردند و شاید مبتنی بر تفکرات آنها بتوانیم یک نظریه ای درباره عدالت تعریف کنیم که با بقیه وجوهاتمان سازگار باشد که آن هم استفاده از تئوری فطرت است که شهید مطهری بر آن تأملات خوبی داشتند.

وی گفت: مرحوم مطهری اصل عدالت را به انکشاف استعدادها مربوط کردند به این معنا که وظیفه حاکمان عادل بر این است که بسترهای انکشاف استعدادها را فراهم کنند پس ما وقتی می توانیم سیاست های مدینه ای را عادلانه بدانیم که استعداد اشرف مخلوقات شکوفا و بالفعل شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چگونه می شود کشور را با هزینه کمتر و روان تر و هماهنگ تر اداره کرد و قوا منظم تر کار کنند، کشور محصولاتش ارزان تر باشد و شرایط کشور در رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی با گام های قوی تری انجام شود؟ که این احتیاج به ارزیابی و تأمل شرایط طی شده ما دارد و این راه باید مورد ارزیابی قرار گیرد و نقایص آن دیده شود و مدل های رفتاری حکومتی بهتر برای محصول دهی را برگزیند که این هم بخشی از مطالعات است که به لحاظ محتوایی به آن نیاز داریم.

لاریجانی با اشاره به رغبت خوب نمایندگان مجلس به مطالعات مرکز پژوهش ها گفت: مرکز پژوهش ها گاهی مطالبی که به مجلس می فرستند دیر هنگام است از این رو باید زمانی مطالب در دسترس نمایندگان باشد که فرصت مذاکره، مشورت و مطالعه در مورد آن را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه دیر حرکت کردن در کشور سنتی شده است گفت: مرکز پژوهش ها نیز دیر حرکت می کند و کاوش های آن به موقع به دست مجلس نمی رسد از این رو این نقص را مرتفع شود.

لاریجانی همچنین از پژوهشگران مرکز پژوهش ها خواست تا موضوعات را برای نمایندگان به نحوی دسته بندی و نگارش کنند که سریع به ذهن منتقل شود.

وی افزود: گاهی شما مقدمات بیّنی می نویسید که فرصت خواندن آن برای نمایندگان نیست لذا باید اجمال در نگارش رعایت شود تا مطالب سریع به ذهن منتقل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: پیشنهادات مرکز پژوهش ها پیش از آمدن طرح و لایحه به صحن علنی باید در پروسه تصمیم گیری کمیسیون ها قرار گیرد نه اینکه پس از رسیدن طرح و لایحه به صحن ارائه شود.

وی به مرکز پژوهش ها توصیه کرد تا برای استفاده بیشتر نمایندگان از پژوهش های آنها روش خود را تغییر دهند.

لاریجانی همچنین از مرکز پژوهش ها خواست تا به کمک نمایندگان بخش های تحقیقی را گسترش داده و نمایندگان را در انجام پژوهش ها و تصمیم گیری های خود مشارکت دهند.

وی خطاب به مدیران مرکز پژوهش ها گفت: مرکز پژوهش ها ضمن ساماندهی فکر، باید روش اغناء سازی هم داشته باشد تا موفق شود چرا که ما نمی توانیم به نمایندگان در گرفتن تصمیمی دستور دهیم و نمایندگان باید خودشان اغناء شوند و به نظری برسند.

لاریجانی گفت: اگر نمایندگان در پروسه تصمیم گیری های مرکز پژوهش ها باشند می توانیم به تصمیم گیری براساس مدل قانون اساسی برسیم.

وی با بیان اینکه پژوهش های انجام شده فرایند تصویب را سهل تر و نمایندگان را توانمندتر می کند گفت: نمایندگان علاقمند به کاوش و کار پژوهشی هستند و باید روش هایی برای اتصال آنها به مرکز پژوهش ها به کار گرفته شود تا طرح ها به دست نمایندگان پخته شود.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس تصریح کرد:‌  به نظر می‌رسد که مرکز پژوهش‌ها باید حضور بیشتری در کمیسیون‌های تخصصی پارلمان داشته باشد و شاید بایستی نماینده مرکز پژوهش‌ها درباره طرح‌ها و لوایح مختلف در کنار دولت و کمیسیون در صحن علنی اظهارنظر کند. البته باید تأملی در آیین‌نامه داخلی مجلس داشته باشم تا ببینیم آیا منعی در این زمینه وجود دارد یا خیر، اگر منعی وجود داشته باشد باید آئین‌نامه را تغییر دهیم.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه باید احزاب متناسب با قانون اساسی در کشور شکل گیرد، گفت: ما یک خلایی در حوزه سیاست داریم که کشور ضرر می‌کند، این افتخار برای کشور نیست که افراد شعار دادند احزاب نداریم یا نمی‌خواهیم، اگر در قالب سازوکارهای درست، مسائل و موضوعات در تشکل‌ها و احزاب پخته شوند و به صحنه بیایند، بهتر است.

وی با تاکید بر اینکه این افتخار نیست که احزاب را له کنیم یا از بین ببریم، تصریح کرد: اینکه برخی بر اظهارات‌شان احزاب را تحقیر می‌کنند، سخنان‌شان پخته نیست، البته احزاب در کشور باید ایدئولوژی و هدف داشته باشند، برخی امور هست که لازم است برای محقق شدن آنها قانون اساسی، اجرایی شود.

لاریجانی در خاتمه با ذکر این نکته که موضوع جرایم سیاسی یا نحوه رسیدگی به آنها در کشور، که در قانون اساسی به هیئت منصفه واگذار شده محقق نشده است و هنوز در این زمینه قانون نداریم، گفت: این مسئله ضعف است و مرکز‌پژوهش‌ها باید روی این موضوعات کار کند، امیدوارم این نشست‌ها به همگرایی بهتر بین پارلمان بیانجامد و احساس می‌کنم که مجلس مفتخر است به اینکه پژوهشگران خوبی دارد و هر چه همگرایی بیشتر باشد، نظرات افراد را بیشتر می‌توان در مجلس ساری و جاری کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی