کد خبر : 3642
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/تحقیر احزاب افتخار نیست/ قانون احزاب و جرائم سیاسی در مرکز پژوهش‌ها بررسی شود

مهر/تحقیر احزاب افتخار نیست/ قانون احزاب و جرائم سیاسی در مرکز پژوهش‌ها بررسی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارکرد احزاب این است که افراد توانمندی سیاسی و اجتماعی پیدا کنند، گفت: این برای کشور افتخار نیست که شعار داده شود احزاب نداریم و نمی خواهیم، افتخار نیست که احزاب را له کنیم .

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر روز دوشنبه در نخستین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری که در محل مجلس قدیم برگزار شد، طی سخنانی از مرکز پژوهش های مجلس خواست تا بر روی قانون احزاب کار پژوهشی انجام دهد.
 
وی گفت: این کار در دوره قبل در مرکز پژوهش ها انجام شد اما این پیگیری ها محقق نشد، این کارهای نیمه تمام باید به نتیجه برسد الان  زمان آن است که بحث قانون احزاب دوباره در مرکز احیا شود و احزاب ما متناسب با قانون اساسی شکل بگیرند هم اکنون خلا در حوزه سیاسی داریم احزاب برای این است که افراد توانمندی سیاسی اجتماعی پیدا کنند و انتخابات دقیق تر باشد.

لاریجانی گفت: این برای کشور افتخار نیست که افراد شعار دهند حزب نداریم و نمی خواهیم ساز و کار مردم سالاری این است که تصمیم گیری تشکیلاتی باشد.
 
رئیس مجلس افزود: افتخار نیست که احزاب را له کنیم یا تلاش کنیم که به وجود نیایند گاهی اظهاراتی می شنوم که پخته نیست و تحقیر احزاب هم افتخار نیست. البته احزاب هم باید عقبه فکری داشته باشند.
 

وی یادآور شد: از جمله کارهایی که مرکز پژوهش ها می تواند روی آنها کار کند جرائم سیاسی و نحوه رسیدگی به آنها است که قانون اساسی گفته باید با هیئت منصفه باشد در حالیکه ما در این مورد قانون نداریم به این ضعف ها باید توجه شود و معلوم شود که مرکز پژوهش ها ظرف چند سال آینده چه چیزی می خواهد به مجلس ارائه دهد.
 
وی ابراز امیدواری کرد برگزاری چنین نشست هایی به همگرایی پارلمان و مرکز پژوهش ها و پیدا کردن دریافت درست از نیازهای کشور بیانجامد .
 
لاریجانی گفت: هر قدر همگرایی بیشتر باشد نظر متخصصان بیشتر در تصمیم گیری های مجلس ساری و جاری می شود.
 
رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: نمایندگان رغبت خوبی به مطالعات انجام گرفته توسط مرکز پژوهش ها دارند اما گاهی مطالبی که از مرکز پژوهش ها به مجلس فرستاده می شود دیرهنگام است . در حالیکه باید این مطالب زمانی به دست نمایندگان برسد که فرصت مشورت و گفتگو درباره آنها را داشته باشند.
 
وی با بیان اینکه کاوش های مرکز پژوهش ها به موقع به دست نمایندگان نمی رسد مجددا از مرکز پژوهش های مجلس خواست تا این نقص را برطرف کنند.
 
لاریجانی همچنین به نگارش گزارشات مرکز پژوهش ها اشاره کرد و گفت: نگارش این گزارش ها باید به نحوی باشد که سریع الانتقال باشد و اجمال در نگارش وجود داشته باشد تا ذهن خواننده سریع متوجه اشکال شود.
 
رئیس مجلس گفت: یکی از کارهای دیگری که مرکز پژوهش ها می تواند انجام دهد این است که به کمک نمایندگان روش های تطبیقی را گسترش دهد .

وی خطاب به مدیران و پرسنل مرکز پژوهش ها گفت: شما هر قدر کار متقن انجام دهید اگر روش اقناع را پیگیری نکنید موثر نخواهد بود و شاید نمایندگان تحت تاثیر فکری دیگری اقناع شده باشند ما نمی توانیم به نمایندگان به طور دستوری بگوییم که شما باید این تصمیم را بگیرید نمایندگان باید قانع شوند تا تصمیمی بگیرند.
 
نماینده قم خاطر نشان کرد: راه دیگر این است که نمایندگان را از تصمیم گیری افناعی کنار بگذاییم که این ممکن نیست نمی توان گفت متخصصان تصمیم بگیرند و نمایندگان پای آن تصمیم را امضا کنند این با روح قانون اساسی مخالفت دارد اگر نمایندگان قانع شوند به تصمیم گیری بر اساس مدل قانون اساسی رسیده ایم. بنابراین باید از متخصصان استفاده کنیم اما روش ما به نحوی باشد که نمایندگان قانع شود تا طراز قانون اساسی لحاظ شود.
 
لاریجانی در خصوص خواسته رئیس مرکز پژوهش ها مبنی بر حضور نمایندگان این مرکز در کمیسیون ها و صحن مجلس و داشتن کرسی مخصوص به خود گفت: باید تاملی در آیین نامه داخلی مجلس داشته باشم که آیا منعی در این رابطه وجود دارد یا خیر اگر منعی باشد باید آیین نامه را تغییر دهیم تا ببینیم چگونه می توانیم حضور نماینده مرکز پژوهش ها را در کمیسیون ها و صحن مجلس قوی تر و ساماندهی کنیم.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وضعیت پژوهش در کشور گفت: باید به این سئوال پاسخ داده شود که چرا مسئله پژوهش در کشور ما صاحب رونق نیست علی رغم اینکه تعداد زیادی فارغ التحصیل و متخصص در کشور داریم اما در کشور ما تحقیق و پژوهش رونقی ندارد.
 
لاریجانی گفت: شما احساس نمی کنید که در عرصه فعالیت های کلان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تصمیم گیران متکی به پژوهش هستند.
 
رئیس مجلس وجود این مشکل را به دلیل ساختارهای اجتماعی اقتصادی دانست و گفت: تا وقتی تقاضای پژوهش در نهادها و مردم به وجود نیاید پژوهش هم رونق نمی گیرد با دستور نمی شود پژوهش را همه گیر کرد.
 
وی با بیان اینکه ما بودجه سال گذشته پژوهش را زیاد کردیم، گفت: اما با این وجود شما حس نمی کنید که کارهای پژوهشی تقویت شده است. تا وقتی که اقتصاد دولتی باشد و رقابتی وجود نداشته باشد میل به پژوهش هم نیست. ما باید یک تئوری اقتصادی و توسعه ای روشن داشته باشیم و از تجارب دیگران استفاده کنیم همین طور می توانیم از مکتب خود نیز الهام بگیریم.
 
لاریجانی اظهار داشت: به عنوان مثال در اسلام ارکانی برای توسعه و پیشرفت در نظر گرفته شده است و ما باید از عالمان و متخصصان دینی آن را اخذ کنیم اما در این زمینه کم کاری داشته ایم و نظام مدونی در این باره وجود ندارد. ماصاحب مکتب متعالی هستیم اما تلاش برای ظهور آن در عرصه های مختلف نکرده ایم .کاوش هایی انجام گرفته اما کامل نبوده است.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی