کد خبر : 3639
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: احزاب موجب توانمندی سیاسی و اجتماعی در کشور می شوند

ایرنا/ لاریجانی: احزاب موجب توانمندی سیاسی و اجتماعی در کشور می شوند

تهران- رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمینه احزاب در کشور خلا داریم، گفت: احزاب قوی موجب توانمندی سیاسی و اجتماعی و همچنین انتخاب های دقیق تر در کشور خواهد شد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ˈعلی لاریجانیˈ روز دوشنبه در نخستین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانون گذاری که در ساختمان مجلس قدیم در حال برگزاری است، با تاکید بر اینکه احزاب باید دارای عقبه فکری باشند، تصریح کرد: این افتخار نیست که عده ای شعار دهند احزاب نداریم یا نمی خواهیم، نباید احزاب را له کنیم و از بین ببریم یا تحقیر کنیم.

رییس قوه مقننه در ادامه سخنان خود گفت: احساس من این است که نمایندگان رغبت خوبی برای همکاری با مرکز پژوهش های مجلس دارند ولی باید گزارش ها به موقع به نمایندگان ارایه شود تا در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برخی گزارشات در مواقع دیرهنگام به دست نمایندگان می رسد، افزود: این موضوع به صورت سنتی در کشور تبدیل شده و این نقص باید مرتفع شود.

لاریجانی خواستار دسته بندی مطالب برای نمایندگان شد و خاطرنشان کرد: گاهی مطالبی نوشته می شود که نمایندگان در صحن و در حین بررسی طرح ها و لوایح فرصت خواندن آن را ندارند و سبک نگارش باید تغییر کند تا انتقال ذهن زودتر صورت گیرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید با کمک نمایندگان روش های تحقیقی را گسترش دهیم و با فکر دقیق کشور را سامان دهیم، تصریح کرد: باید روش اقناع سازی را نیز برای نمایندگان داشته باشیم تا موفق شویم؛ به صورت دستوری نمی توان به نمایندگان چیزی را گفت بلکه آنها باید قانع شوند، از طرفی نمی توان آنها را از تصمیم گیری کنار گذاشت زیرا این کار با روح قانون اساسی سازگار نیست.

وی ضمن توصیه به مرکز پژوهش های مجلس برای استفاده از دفاتر نمایندگان گفت: استفاده از دفاتر نمایندگان، موجب توانمندتر شدن آنها و ساده شدن بررسی طرح ها و لوایح در صحن علنی مجلس می شود.

لاریجانی در خصوص حضور مرکز پژوهش های مجلس در صحن علنی و اظهارنظر کارشناسان نیز گفت: این اقدام نیازمند آیین نامه است ولی اگر آیین نامه فعلی منعی نداشته باشد از حضور مرکز پژوهش ها در صحن استفاده خواهیم کرد و در غیر این صورت آیین نامه را تغییر می دهیم تا از نظرات کارشناسی مرکز در طرح ها و لوایح استفاده کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: برخی اقدامات نیز در مجلس صورت گرفته که در مرکز پژوهش ها نیمه تمام مانده است و توصیه می کنم مرکز پژوهش ها سریع تر آنها را بررسی کند.

لاریجانی همچنین خواستار همکاری مرکز پژوهش های مجلس با مرکز پژوهش های اسلامی حوزه علمیه قم شد و گفت: این همکاری قطعا موجب رشد و تعالی و پخته تر شدن نظرات خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که به رغم تاکیدات فراوان و حجم متخصصان و دانشمندان نسبت به اوایل انقلاب، چرا پژوهش در کشور ما صاحب رونق نیست؟، گفت: در عرصه های مختلف تصمیم سازان همواره متکی بر پژوهش هستند.

وی با اشاره به اینکه این مشکل چند بعد دارد و به ساختار اقتصادی و اجتماعی برمی گردد، ادامه داد: تازمانی که این تقاضا در مردم، نهادها، و دستگاه ها وجود نیاید با دستور، پژوهش رونق نمی گیرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: تا زمانی که اقتصاد دولتی باشد تقاضا برای پژوهش وجود ندارد به عنوان نمونه وقتی چند کارخانه خودروسازی دولتی داریم احساس رقابتی به وجود نخواهد آمد.

لاریجانی با بیان این که چرا با تمام ظرفیت دینی و نیروی انسانی مساله پژوهش به عنوان یک رکن در کارهای ما در کشور به حساب نمی آید، گفت: در حال حاضر دولت ، مجلس و قوه قضاییه، سازمان ها و مراکز تحقیقاتی دارند ولی باید مشخص شود اولویت تحقیقات کشور امروز چه چیزی است.

وی افزود: باید تئوری اقتصادی توسعه ای روشنی داشته باشیم و در این خصوص می بایست از تجربیات دیگران و همچنین از درون مکتب فکری خود استفاده کنیم و در حال حاضر به رغم داشتن مکتب متعالی یک نظام مدون وجود ندارد و تلاشی برای ظهور آن در عرصه های مختلف صورت نگرفته است.

وی با اشاره به این که ساز و کارهای اداره بهتر کشور مربوط به دانش تئوری اقتصادی و توسعه نمی شود، گفت: باید بررسی کرد که چگونه کشور را با هزینه کمتر اداره کنیم و این احتیاج به ارزیابی شرایط طی شده دارد و نقایصی که دیده می شود در مدل های رفتاری حکومت، مدل بهتر را انتخاب کنیم.

نماینده مردم قم ابراز امیدواری کرد که این نشست ها موجب همفکری هر چه بیشتر میان پارلمان و مرکز پژوهش ها شده و نتایج آن موجب رشد و تعالی کشور شود.

پس از این سخنان ، رییس مجلس شورای اسلامی از تعدادی از پژوهشگران برتر با اهدای جوایزی تقدیر کرد.

سیام(3)**7378**1053**9132*

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی