کد خبر : 3626
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در چهارمین همایش تجلیل از پیشکسوتان، پیرغلامان و نونهالان حسینی:

جوامع غربی ازنبود الگوهای معنوی رنج می برند

جوامع غربی ازنبود الگوهای معنوی رنج می برند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات متعدد اخلاقی و معنوی در جوامع امروز غربی در کنار پیشرفت های صنعتی و فناوری گفت: در حال حاضر کشورهای غربی با وجود پیشرفت های بسیاری که در عرصه های مختلف و فناوری داشته اند اما این جوامع از نبود الگوهای معنوی جهت سعادتمندی های اخلاقی بی بهره بوده و از آن رنج می برند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به قم، دکتر علی لاریجانی در چهارمین همایش تجلیل از پیشکسوتان، پیرغلامان و نونهالان حسینی افزود: مهمترین وظیفه ای که بر دوش مداحان و مرثیه سرایان اهل بیت و به خصوص مرثیه سرایی برای امام حسین(ع) نهاده شده احیا و معرفی الگوهای برتر بشری در مکتب تشیع به تمامی انسان ها است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شما مداحان و مرثیه سرایان با اشعار و مرثیه سرایی های خود الگوهای معنوی و اخلاقی بشری را به دل های شکسته و قلب های آماده معرفی می کنید.

وی در ادامه اظهار داشت: هیچ انسانی بدون الگو نمی تواند زندگی کند به طوری که هر انسانی در تمامی دنیا الگو و مکتبی را برای خودش ترسیم کرده و از آن پیروی می کند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: در دنیای امروزی که پر از زرق و برق بوده و گرفتار مادیات شده است جای خالی الگوهای معنوی بیشتر احساس شده که این موضوع مهمترین چالش و معضل کشورهای غربی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: اگر کشورهای غربی الگوهای معنوی داشته و پیشرفت هایی نیز برای آنها حاصل شده است این الگوها به هیچ وجه قابل مقایسه با الگوی مکاتب دیگر به خصوص مکتب تشیع در هیچ برهه ای از زمان نیست.

لاریجانی در ادامه با اشاره به مهمترین شاخص برتری الگوهای مکتب تشیع برای جوامع بشری گفت: مهمترین وجه تمایز الگوهای مکتب تشیع نسبت به سایر مکاتب و ادیان معصومیت این الگوهاست که این مسئله در مکتب تشیع بی نظیر است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: در طول تاریخ مکاتب مختلفی وجود داشته و در هر برهه ای بروز و ظهور یافته اند اما پس از مدت زمان کوتاهی حضور آنها کم رنگ شده و به مرور زمان از بین رفته است که یکی از این مکاتب مارکسیست ها هستند.

لاریجانی تصریح کرد: در دنیای امروزی مکاتب مختلف از طریق ایجاد شرارت، پول اندوزی و همینطور امکانات مادی اقدام به تبلیغ و توسعه مکتب خود می کند که نمونه بارز آن مکتب جعلی وهابیت است که با ایجاد تفرقه و کشتار مردم در کشورهای پاکستان و عراق نسبت به توسعه مکتب خود اقدام می کنند.

وی تأکید کرد: مهمترین عامل جهت نبود پیشرفت های معنوی در کشورها و جوامع غربی این است که آنها الگوهای برتر ندارند و فقط مکتب تشیع است که دارای الگوهای معنوی و مرسومی نظیر امام حسین(ع) است که این مسئله افتخار بزرگی برای مداحان و مرثیه سرایان آن حضرت بوده که چنین الگوهایی را به نسل های مختلف معرفی می کنند.

لاریجانی اظهار داشت: اگر کمی در دنیای امروز و اتفاقات آن دقت کنیم می بینیم که در هر گوشه ای از آن یک فکر جریان داشته و افرادی از آن دنباله روی می کنند و رسانه های مختلف نیز از طریق نفوذ در افکار عمومی قصد ترویج و گسترش این مکاتب را دارند به طوری که می توان گفت دنیای امروزی از نظر عقلانیت و تکنولوژی پیشرفت کرده اما یک ضعف بزرگ در درونشان است و آن هم ضعف معنویت در این کشورها است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: انسان یک موجود تک بعدی نیست بلکه باید جهت پیشرفت در تمامی زمینه ها، ابعاد مختلف زندگی بشر و به خصوص عقلانیت و معنویت در کنار هم پیشرفت کنند که شهید مطهری نیز در این زمینه معتقد است که عقل و ایمان دو بال به هم پیوسته هستند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس اظهار داشت: امروز مکتب شیعه با توجه به دارا بودن الگوهای برتر اخلاقی و معنوی سعادت بشر را هدف قرار داده که پیشرفت های مادی و معنوی نیز از این طریق انجام می شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس  خطاب به مرثیه سرایان و مداحان اهل بیت(ع) افزود: جلساتی که برای عزاداری امام حسین(ع) برگزار می شود و شما مداحان و مرثیه سرایان در آن نوحه خوانی می کنید باعث می شود تا قلوب مردم شکسته شده و آمادگی جهت پذیرش نکات اخلاقی فراهم شود که من معتقدم یکی از این نکات باید امر به معروف و نهی از منکر باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از نکاتی که در واقعه عاشورا و قیام امام حسین(ع) درخشنده و شفاف است موضوع امر به معروف و نهی از منکر بوده که هدف نهایی این قیام را برای ما بیشتر تبیین می کند.

رئیس قوه مقننه در ادامه گفت: یکی از مشکلات جوامع امروزی کم رنگ شدن موضوع امر به معروف و نهی از منکر است که نبود این مسئله در جوامع باعث گسست جوامع شده و همدلی ایجاد نمی کند.

گفتنی است در این مراسم از ۱۷ نفر از پیرغلامان، پیشکسوتان و نوغلامان حسینی تجلیل شد و همچنین همایل افتخار چهارمین همایش تجلیل از پیشکسوتان، پیرغلامان و نونهالان حسینی توسط شهردار قم به دکتر علی لاریجانی اهدا گردید./

پایان پیام

کلید واژه :

رئیس مجلس شورای اسلامی ,دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی