کد خبر : 3619
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/لاریجانی: طرح کاداستر ضامن انضباط در وضعیت حقوقی کشور است

ایسنا/لاریجانی: طرح کاداستر ضامن انضباط در وضعیت حقوقی کشور است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اجرایی شدن طرح کاداستر می‌تواند انضباط در وضعیت حقوقی کشور ایجاد کند و وقتی قانونی می‌خواهد تصویب شود باید منابع مالی آن تامین شود.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی در دیدار با رییس و معاونان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اعضای کانون سردفتران و دفتریاران استان تهران و نمایندگان کانون‌های استان‌ها، اظهار کرد: شما سردفتران کار موثری از نظر اطمینان‌بخشی به مردم دارید و با توجه به سابقه‌ای که در این شغل دارید می‌توانید پیشنهادات مناسبی در جهت اصلاح قوانین حقوقی کشور داشته باشید.

 

وی با اشاره به لزوم اجرای طرح کاداستر افزود: منابع اجرای این طرح را از دو راه می‌توان تامین کرد که یکی لحاظ آن در بودجه‌ی سال 92 با احتساب زمان اجرای این طرح است.

 

رییس قوه مقننه تصریح کرد: راه دوم این است که از منابع درآمدی خودتان قانون ثبت را اصلاح کنید و این طرح با استفاده از منابع خود شما اجرایی شود؛ زیرا کاداستر باعث سهل‌تر شدن کار شهروندان در زمینه‌های سرعت و سهولت دسترسی به اطلاعات ملک، مستندسازی اطلاعات اراضی در رابطه با شهروندان، استناد قانونی و دقیق در محاکمات جهت نیل به احقاق حقوق عامه، افزایش امنیت حقوقی مالکان و آسان‌ سازی معاملات ارضی می‌شود.

 

لاریجانی در ادامه اظهار کرد: الکترونیکی شدن کار ثبت اسناد و املاک باعث سهولت در انجام کار شهروندان می‌شود و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با توجه به قدمتی که دارد لازم است که زودتر به فناوری‌های نوین مجهز شود و استفاده از فضای مجازی باعث می‌شود که تعداد مراجعات غیرضروری به دفاتر کاهش پیدا کند.

 

نماینده مردم قم خاطرنشان کرد: مورد دیگری که درحوزه کاری شما وجود دارد،‌ مسئله زمین خواری و سوء استفاده هایی است که در این زمینه صورت می گیرد و ما شاهد این هستیم که به عنوان مثال در استان مازندران زمین های کشاورزی تغییر ماهیت داده و به جای محصولات کشاورزی، ‌ویلا ساخته می شود که این امر موجب گسترش بی رویه شهرها و صدمه به کشاورزی می شود و ضروری است که باارائه پیشنهادات خود به مجلس، راههای جلوگیری از این زدوبندها بررسی شود.

 

وی در پایان خطاب به سردفتران گفت: نگاه مجلس به کار شما مثبت است و هرکمکی که مجلس بتواند به شما می کند، اما باید به این نکته اشاره کنم که یکی از مهمترین امتیازات کار شما، خصوصی و غیردولتی بودن است که این امر باعث می شود شما زودتر به اهدافتان برسید.

 

گفتنی است در ابتدای این جلسه، آقایان تویسرکانی معاون قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دشتی رییس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی کشور نکاتی را درخصوص مسائل دفاتر ثبت اسناد و املاک در کشور از جمله لزوم ثبت دقیق تمام نقل و انتقالات در کشور به منظور جلوگیری از سوءاستفاده و صرف هزینه‌های زاید به دلیل عدم شفافیت در سیستم ثبتی، نظم‌بخشی به قوانین ثبتی و حقوقی، حذف کاغذ از سیستم ثبتی و خروج از سیستم سنتی، اختصاص یک روز به نام سردفتر یا ثبت اسناد جهت تبلیغ لزوم ثبت اسناد رسمی در کشور و حمایت از ثبت رسمی اسناد در لوایح و طرح‌های مجلس شدند.

 

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی