کد خبر : 3618
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/بیکاری و تورم نمی‌تواند ذیل توهمات انتخاباتی قرار گیرد/دولت توانش را به حل مشکلات اقتصادی معطوف دارد

فارس/بیکاری و تورم نمی‌تواند ذیل توهمات انتخاباتی قرار گیرد/دولت توانش را به حل مشکلات اقتصادی معطوف دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخی آرا که این روزها مطرح شده است، نه تنها کمکی به رونق تولید و کنترل تورم نمی‌کند بلکه تورم سرسام‌آوری را بر ملت تحمیل می‌کند و تولید را قهقرا می‌برد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت مسیح (ع) گفت: حضرت مسیح پیامبری است که با تمام وجود برای تحقق آرمان‌های معنوی و عدالتخواهانه رسالت خود می‌کوشید و در پی پیروزی ستمدیدگان بر ستمگران نمود و به همین جهت در قرآن به صفت وجیه در دنیا و آخرت و از مقربین از وی یاد شده است.

وی افزود: حضرت مسیح ماموریت خویش را مجاهدت معرفی می‌کند، در انجیل متی آمده است «گمان نبرید که آمده‌ام تا سلامتی بر زمین بگذارم. نیامده‌ام تا سلامتی بگذارم بلکه شمشیر را» و در انجیل لوقا می‌گوید کسی که شمشیر ندارد جامه خود را فروخته، باز در انجیل لوقا و در گفتاری شوق انگیز واژه مقدس تعمید را برای بیان آرزوی شهادت در راه خدا که تعمید در خون است به کار می‌برد که این واژه نظیر واژه وضوی در خون در ادبیات اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بشارت این پیامبر الهی کجا و کجراهه دنیا‌زدگی عصر مدرنیته کجا. غفلت از راه مسیح، انسان مدرسه عیسوی را که دستی در توحید و برادری و دستی در مجاهدت علیه ظلم و ستم داشت و مکتبی رهایی‌بخش بود به وادی سرگردانی و به تعبیر هایدگر انسان بی‌خانمان کشاند و مفتخر به بی‌ریشگی گردید و همین دنیاپرستی عامل تجاوزات و خونریزی‌ها و ستمگری‌های دنیای امروز ماست.

لاریجانی اظهار داشت: اگر غرب به آیین مسیح پایبند بود ندای صلح و عدالت و آرامش و برادری و توحید و معنویت در عالم طنین انداز می‌شد؛ نه مکر و منکری که آمریکا و ناتو در افغانستان و سوریه و فلسطین سامان داده‌اند. لذا سردمداران غرب امروز آیین متعالی مسیح را واژگونه کرده و سیمای عرشی آن را به سیاهی فرشی بدل کردند و ملت ایران در قرن اخیر به خصوص در 34 سال پس از انقلاب به کرات با این چهره خشن و استعماری غرب مواجه بود که اگر از آیین مسیح هم سخنی به میان می‌آوردند به عنوان ابزار پیشبرد اهداف سیاسی استعماری خود بود که نمونه‌ای از آن را در رفتار ناشیانه و فرصت طلبانه غرب در سال 88 شاهد بودیم.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: در آن سال در چنین ایامی فتنه‌ای چند وجهی علیه اسلام و انقلاب و ملت شکل گرفت به طوری که در روز عاشورا به عزاداران حسینی توهین شد، با وقاحت شعائر حسینی مورد تمسخر قرار گرفت، ارزش‌های انقلاب و مردم مورد استهزا واقع شد که قلوب همه ملت را جریحه‌دار کرد و همانطور که ملاحظه شد تبلیغات دجالان، این واقعه مشمئزکننده را چگونه واژگونه ارائه کرده‌اند.

وی ادامه داد: ملت بزرگ ایران در 9 دی آن سال با قلب مجروح از این ستم مضاعف قیام کرد و قدرت خود را به همه فرصت طلبان داخل و خارج نشان داد.

لاریجانی یادآور شد: این ملت بزرگوار پس از انقلاب در فتنه ملی‌گراها و منافقین علیه لایحه قصاص با فرمان امام (ره) به میدان آمد و حساب همه آنها و بنی صدر را یکسره کرد و این ملت عظیم الشان در جنگ نیز به میدان آمد و دنیای غرب و شرق را خسته کرد و صدام را به رسوایی کشاند، این ملت بزرگ در فتنه 18 تیر به میدان آمد و با حماسه 23 تیر سیلی محکمی به دغل‌کاران داخلی و خارجی زد.

رئیس مجلس اظهار داشت: در 9 دی ملت حسینی عاشورایی به صحنه آمد و گوشه‌ای از غیرت حسینی خود را در دفاع از ولایت و امام به دشمنان فرصت طلب خارجی و غفلت زدگان داخلی نشان داد و آنان را به کلی مایوس کرد.

لاریجانی اضافه کرد: بدخواهان ملت امروز هم توطئه‌های دیگری را با ادبیات و مطالبات و مواجه‌های متفاوت در سر می‌پروراند که باید با دقت و بصیرت و اخلاص مکر آنها را برملا کرد که این هوشیاری در متن توده‌های ملت وجود دارد اما سبک رفتاری ملت مجاهد ایران در درنوردیدن این فتنه‌ها، چند درس آموزنده را ارائه می‌کند.

وی ادامه داد: مردم ایران مکتب اهل بیت را به جان پذیرفته‌ و با حماسه حسینی حیات یافتند؛ از دوران مشروطه که عده‌ای منور الفکر تلاش می‌کردند انسانگرایی را به جای اسلام‌گرایی جا بزنند و غرب را به جای حق بنشانند تا مارکسیست‌های قلابی و منافقین که منافقانه تلاش می‌کردند ماهیت فکر اسلامی را قلب کنند و تا عاشورای سال 88 که با وقاحت علیه شعائر حسینی گستاخی کردند، ملت ایران با تمسک به حب ولایت اهل بیت این دسته جات را از مسیر راه خود کنار زد.

وی تاکید کرد: عشق به ولایت اهل بیت یک امر ریشه‌ای در روح جمعی ملت ایران است که هر مخالفی را به آتش قهر خود می‌سوزاند و کسانی تصور نکنند که با ادبیات فریبنده و مکر سیاسی می‌توانند علاقه ملت را به راه روحانیت و مراجع تقلید عوض کنند. ملت ایران نشان داد بدیلی برای این صراط مستقیم قائل نیست.

وی با بیان اینکه مردم بزرگوار ایران نشان دادند که جوهره انقلاب با زندگی آنها گره خورده است گفت: ممکن است مشکلات اجرایی و بی‌دقتی‌های مدیریتی باعث ناراحتی آنان شده باشد. مخصوصا گرانی‌های اخیر و بیکاری که دامن گیر کشور شده است، اما غرب دچار خواب آشفته نشود. از قیام 9 دی بفهمد دفاع از انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام و شهدا روح کلی جامعه ایرانی است. و مطمئن باشند که ملت ایران در مقابل ستمکاری امروز آمریکا ایستاده است و از انقلاب خویش دفاع می‌کند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: ملت شهید پرور به خوبی دریافته است که عامل سرافرازی و اقتدار و استقلال و همبستگی ملت در ولایت فقیه بوده و هست؛ چه در فتنه‌های زمان زعامت امام (ره) و چه در فتنه‌های عصر رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای. این رابطه عاطفی و روحی میان ملت و ولایت فقیه باعث شد که انقلاب و دستاوردهای آن حفظ شود و همین عامل بود که در فتنه‌ها کار را یکسره می‌کرد. به همین جهت استکبار جهانی و منحرفین داخلی همیشه این ستون استوار ملت را هدف گیری می‌کند. اما ملت با رهبری است. ملت با ولایت فقیه است. توهمات ممکن است عده‌ای را دچار نسیان کند اما ملت به موقع آنها را از خواب غفلت بیدار می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه مجلس نماینده همین ملت است، افزود: مجلس همانگونه که مستحکم در برابر فتنه‌گران ایستاد در دفاع از کیان انقلاب و رهبری خواهد ایستاد و کسی فکر نکند می‌تواند در این حیطه‌ها فضا را غبار‌آلود کند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: به نظر می‌رسد غرب از امتحانات گوناگون ملت ایران ارزیابی حاصل کرده‌است که در مصاف نظامی و امنیتی توفیقی نمی‌یابد و ملت ایران از تیزهوشی و ایمان توأمان برخوردارند و شگرد آنان را به خوبی فهم می‌کنند. لذا صحنه مصاف را به قلمرو سیاسی و اقتصادی کشانده‌اند. هدف آنها ضربه زدن به اصل انقلاب است اما تاکتیک خود را عوض کرده‌اند.

وی با بیان اینکه امروز تورم و گرانی و بیکاری مهمترین چالش کشور است، افزود: حریف برخی اشتباهات مدیریتی در حوزه اقتصاد را به نفع نتیجه بخش بودن سیاست کینه ورزانه تحریم‌ها مصادره کرده و با فرصت طلبی این مسیر را دنبال می‌کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اولین گام این در این مسیر این است که تحلیل روشن و واقعی از رفتار حریف و نقاط قوت و ضعف خود داشته باشیم و نیروی خود را در جهت رفع نواقص مصروف کنیم و نه سایش توان یکدیگر.

رئیس مجلس ادامه داد: گام دوم این است که همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند موضوع اقتصاد مقاومتی و رونق تولید را مبنای هر گونه تصمیم گیری اقتصادی قرار دهیم. نجات کشور در اصل چالش‌های موجود چه در زمینه گرانی و بهبود وضعیت معیشت مردم و چه در زمینه اشتغال در همین موضوع است. هر تصمیمی در حوزه اقتصاد و مخصوصا در مورد بودجه سال 92 باید کمک کننده به تولید و رونق بخش آن باشد و به استقلال اقتصادی کشور و مخصوصا در محصولات استراتژیک کشاورزی مدد رسانند.

وی تصریح کرد: برخی آرا که این روزها مطرح شده است، نه تنها کمکی به رونق تولید و کنترل تورم نمی‌کند بلکه تورم سرسام‌آوری را بر ملت تحمیل می‌کند و نه تنها رونقی در تولید ایجاد نمی‌کند که تولید را به سمت قهقرا می‌برد. لذا باید خیلی دقیق و از سر مسئولیت شناسی مسائل را مورد بررسی قرار داد. در اینجا حقوق ملت مطرح است. مسئله یکی به دوهای کم حاصل سیاسی نیست که البته کار نادرست و فرصت سوزی است و مجلس در این بخش وظیفه خود را صبوری می‌داند.

وی تصریح کرد:  مسئله تورم و گرانی و بیکاری امری نیست که ذیل تعارفات یا توهمات انتخاباتی قرار بگیرد و دولت توان و توشه خود را در لایحه بودجه در حل این دو موضوع به خرج دهد. اگر مبنای کار این باشد مجلس در کنترل گرانی و رفع بیکاری همکاری صمیمانه با دولت خواهد داشت.

لاریجانی ادامه داد: همانگونه که مستحضرید رهبر معظم انقلاب چند بار به حق تذکر دادند که در این مسائل مثل هدفمند کردن یارانه‌ها موضوع به تصویب مجلس مربوط است. طرح این مسائل در جامعه قبل از اینکه به مجلس داده شود، و مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد و به تصمیم رسیده شود چه فایده‌ای دارد. جز این است که تورم را افزایش می‌دهد. همانگونه که در این روزها قیمت ارز افزایش یافت و قطعا مجلس شورای اسلامی تحت فشار تصمیم نخواهد گرفت. مبنای کار مجلس کارشناسی اقتصادی خواهد بود.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: بحث در گسترش قلمرو مدیریتی نیز در شرایط فعلی وجهی ندارد. هر قوه‌ای در قانون اساسی تعریف مشخص دارد و کسانی که با قانون اساسی آشنا هستند توجه دارند که روح قانون اساسی تمرکز مدیریت بی‌قید و شرط را نمی‌پذیرد. لذا با فرض اینکه یک بحث نظری  است، مفسر این امور شورای محترم نگهبان است و این امر هم بیان شده است. لذا خلایی از نظر قانونی وجود ندارد مخصوصا با توجه به شرایط کشور طرح این گونه امور جز متلاطم کردن فضای سیاسی کشور اثری بر آن مترتب نیست.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی امیدوار است همه اراده‌ها به جای طرح این گونه مسائل معطوف به حل مشکلات معیشتی مردم و رفع گرانی و بیکاری شود و اینگونه اراده‌ها مسئولیت شناس را قدر می‌نهد

لاریجانی در پایان از خداوند متعال خواست تا همگان را در طریق هدایت خود قرار دهد.

انتهای پیام/

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی