کد خبر : 3617
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/لاریجانی: نظرات اخیر درباره هدفمندی تولید را به قهقرا می‌برد

مهر/لاریجانی: نظرات اخیر درباره هدفمندی تولید را به قهقرا می‌برد

رئیس مجلس در واکنش به اظهارات رئیس جمهور، مبنی بر اصرار بر اجرای هدفمندی یارانه ها و گسترش قلمرو مدیریتی در مرحله دوم اجرای آن ، با بیان اینکه مجلس تحت فشار تصمیم نخواهد گرفت، گفت: طرح اینگونه امور جز متلاطم کردن فضای سیاسی کشور اثری ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس طی سخنانی اظهار داشت: امروز تورم و گرانی و بیکاری مهمترین چالش کشور است که حریف برخی اشتباهات مدیریتی در حوزه اقتصاد را نیز به نفع نتیجه بخش بودن سیاست های کینه ورزانه تحریم ها مصادره کرده و با فرصت طلبی این مسیر را دنبال می کند.

وی افزود: اولین گام این است که تحلیل روشن و واقعی از رفتار حریف و نقاط قوت و ضعف خود داشته باشیم و نیروی خود را جهت رفع نواقص مصروف نماییم نه سایش توان یکدیگر.

رئیس مجلس گفت: گام دوم آن است که همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند موضوع اقتصاد مقاومتی و رونق تولید را مبنای هرگونه تصمیم گیری اقتصادی قرار دهیم. نجات کشور از چالش های موجود چه در زمینه گرانی و بهبود وضعیت مردم و چه در زمینه اشتغال در همین موضوع است. هر تصمیمی در حوزه اقتصاد و مخصوصا در مورد بودجه 92 باید کمک کننده به تولید و رونق بخش آن باشد و به استقلال اقتصادی کشور مخصوصا در محصولات استراتژیک کشاورزی مدد رساند.

وی ادامه داد: برخی آرا که این روزها مطرح شده است نه تنها کمکی به تولید و کاهش تورم نمی کند بلکه تورم سرسام آوری را به مردم تحمیل می کند. نه تنها رونقی در تولید ایجاد نمی کند که تولید را به سمت قهقرا می برد لذا باید خیلی دقیق و از سر مسئولیت شناسی مسائل را مورد بررسی قرار داد.

رئیس مجلس گفت: اینجا حوزه منافع ملی کشور است حقوق ملت در اینجا قرار دارد. مسئله یکی به دوهای کم حاصل سیاسی نیست که البته کار نادرست و فرصت سوزی است و مجلس در این بخش وظیفه خود را صبوری می داند. لکن مسئله تورم و گرانی و بیکاری امری نیست که ذیل تعارفات یا توهمات انتخاباتی قرار گیرد.

لاریجانی گفت: دولت توان و توشه خود را در لایحه بودجه در حل این دو موضوع به خرج دهد، اگر مبنای کار این باشد مجلس با کنترل گرانی و کنترل بیکاری همکاری صمیمانه با دولت خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که مستحضر هستید چند بار رهبر معظم انقلاب به حق تذکر دادند که در این مسائل مثل هدفمندی یارانه ها موضوع به تصمیم مجلس مربوط است. طرح این مسائل در جامعه قبل از آنکه به مجلس داده شود و مورد بررسی کارشناسی واقع گردد و به تصمیم رسیده شود چه فایده ای دارد؟ جز این است که تورم را افزایش می دهد؟ همانگونه که در این روزها قیمت ارز افزایش یافت و قطعا مجلس شورای اسلامی تحت فشار تصمیم نخواهد گرفت. مبنای کار مجلس، کارشناسی واقع بینانه اقتصادی خواهد بود.

رئیس مجلس گفت: بحث در گسترش قلمرو مدیریتی نیز در شرایط فعلی وجهی ندارد. هر قوه ای تعریف مشخص در قانون اساسی دارد و کسانی که با قانون اساسی آشنا هستند توجه دارند که روح قانون اساسی تمرکز مدیریت بی قید و شرط را نمی پذیرد لذا با فرض اینکه یک بحث نظری است مفسر این امور شورای محترم نگهبان است و این امر هم بیان گردیده است لذا خلائی از نظر قانونی وجود ندارد مخصوصا با توجه به شرایط کشور طرح اینگونه امور جز متلاطم کردن فضای سیاسی کشور اثری بر آن مترتب نیست.

وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی امیدوار است همه اراده ها به جای طرح اینگونه مسائل، معطوف به حل مشکلات معیشتی مردم و رفع گرانی و بیکاری شود و اینگونه اراده های مسئولیت شناس را قدر می نهیم. از خداوند متعال می خواهیم که همگان را در طریق هدایت خود قرار دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، این بخش از سخنان لاریجانی با بیان "احسنت" از سوی نمایندگان همراه شد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ولادت حضرت مسیح گفت: عیسی بن مریم در تمام زندگی خود در پی پیروزی ستمدیدگان به ستمگران بوده است همچنین حضرت مسیح در قرآن به صفت وجیه و از مقربین یاد شده است.
 
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حضرت مسیح مأموریت خویش را مجاهدت می دانست همانگونه که در انجیل متاع آمده بود که گمان مبرید که من سلامت را به زمین گذارم همچنین در انجیل دیگری آمده است که کسی که شمشیر ندارد جامه خود را فروخته است.
 
لاریجانی افزود: بشارت این پیامبر کجا و کج روی غرب مدرنیته کجا؟ متأسفانه غرب از راه مسیح که همانا توحید، برادری و مکتب رهایی بوده است به وادی سرگردانی رفته است که به جای دلسپاری به مُلک مندک به مِلک شده و مفتخر به بی ریشگی شده و همین دنیا پرستی عامل تجاوزات و ستمگری ها در دنیای امروزی شده است.
 
وی با بیان اینکه اگر غرب به آیین مسیح پایبند بود هم اکنون در جهان صلح، عدالت، معنویت، برادری و توحید ترویج می شد یادآور شد: هم اکنون آمریکا به جای این اقدامات مکرهای خود را در سوریه، عراق، افغانستان سامان داده است.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: متأسفانه سردمداران غرب آیین مسیح را واژگونه نموده و سیمای عرشی آن حضرت را به سیاهی فرش تبدیل کرده اند.
 
لاریجانی با تأکید بر اینکه ملت ایران در قرن اخیر به ویژه در ۳۴ سال گذشته با چهره خشن غرب روبرو بوده است گفت: متأسفانه این کشورها از آیین مسیح برای پیشبرد اهداف سیاسی –استعماری خود استفاده کردند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نمونه رفتار ضد دینی غرب را می توان در فتنه سال ۸۸ مشاهده کرد که در آن سال فتنه چند وجهی علیه اسلام، ملت و انقلاب شکل گرفت به طوری که در ظهر عاشورا به عزاداران حسینی توهین شد و ارزش های مردم و شعائر دینی مورد تمسخر قرار گرفت.
 
وی ادامه داد: از طرف دیگر تبلیغات دجالان غربی این واقعه را واژگونه کرد اما خوشبختانه ملت ایران در ۹ دی با قلب های مجروح خود قیام کرده و قدرت خود را به تمام فرصت طلبان داخلی و خارجی نشان داد.
 
لاریجانی تأکید کرد: این ملت بزرگوار پس از انقلاب در فتنه ملی گراها و منافقین که در زمان تصویب لایحه قصاص رخ داده بود به میدان آمده و حساب آنها را یکسره کرد از طرف دیگر در زمان جنگ تحمیلی به میدان آمده و صدام را به رسوایی کشید همچنین این ملت در فتنه ۱۸ تیر قیام کرد و با حماسه ۲۳ تیر سیلی محکمی را به دغل کاران خارجی زد.
 
نماینده مردم قم در مجلس افزود: در ۹ دی ملت حسینی و عاشورایی به صحنه آمد و گوشه ای از غیرت خود را به ولایت به دشمنان داخلی و خارجی نشان داد اما باید توجه داشت که غرب امروز توطئه دیگری را با ادبیات متفاوتی در سر می پروراند که باید با دقت و اخلاص مکر آنها را بر ملا کرد که به طور حتم این هوشیاری در متن ملت وجود دارد اما سبک رفتاری ملت در نابودی فتنه ها بسیار آموزنده است.
 
وی با تأکید بر اینکه مردم ایران مکتب اهل بیت را به جان دل پذیرفته اند گفت: از دوران مشروطه افرادی تلاش می کردند که انسان گرایی را به جای اسلام گرایی گذاشته و غرب را به جای حق گذارند اما خوشبختانه ملت ایران با حب اهل بیت این دسته جات را کنار زد از این رو عشق به اهل بیت امری ریشه ای در جان مردم است که هر مخالفتی را به آتش قهر خود می سوزاند.
 
لاریجانی ادامه داد: افراد تصور نکنند که با ادبیات فریبنده و مکر سیاسی می توانند علاقه مردم را به روحانیت عوض کنند. ملت ایران در سال های گذشته نشان داده که از ولایت فقیه و انقلاب و نظام حمایت کرده است از طرفی دیگر مردم ایران نشان دادند که جوهره انقلاب با زندگی آنها گره خورده است.
 
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس یادآور شد: ممکن است مشکلات اجرایی و بی دقتی های مدیریتی موجب ناراحتی شده باشد اما غرب دچار خواب آشفته نشود از طرفی دیگر کشورهای خارجی از قیام ۹ دی باید بفهمند که دفاع از انقلاب اسلامی و آرمان انقلاب روح جامعه ایرانی است از این رو مطمئن باشند که مردم در مقابل ستمکاری های آمریکا یک دل از کشور دفاع می کنند.
 
وی افزود: ملت ایران می داند که عامل سرافرازی و استقلال کشور در ولایت فقیه است چه در فتنه زمان امام خمینی(ره) و چه در فتنه زمان رهبر معظم انقلاب رابطه عاطفی ملت با ولایت فقیه باعث تثبیت دستاوردهای انقلاب شد به همین جهت استکبار جهانی ستون استوار نظام را هدف قرار داده است از طرفی دیگر توهماتی شاید ا فراد و کشورها را دچار نسیان کند اما به طور حتم به موقع ملت این افراد و کشورها را از خواب بیدار می کند.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی