کد خبر : 3575
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید کتابخانه مجلس؛

بخش فرهنگ و پژوهش در مظلومیت بودجه‌ای قرار دارد

بخش فرهنگ و پژوهش در مظلومیت بودجه‌ای قرار دارد

 رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید کتابخانه مجلس با تاکید بر اینکه نباید کارهای فرهنگی معطل اعتبارات اندکی باشد، گفت: تاسف‌بار است که در کشور خرج‌های زیادی صورت می‌گیرد ولی کارهای فرهنگی در مظلومیت بودجه‌ای قرار دارد.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید و قدیم کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی که امروز دوشنبه در محل ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به حاضران در مراسم و به ویژه نمایندگان بیوت مراجع ، گفت: اینچنین جلساتی برای بنده مشکل است، چرا که باید با عزیزی که چندین سال کار و فعالیت کرده قطع همکاری و با فرد جدیدی که او نیز نخبه است، همکاری جدیدی آغاز کنیم، به همین دلیل اینچنین مجالس نوعی پارادوکسی‌کال برای بنده دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مطالبی که در این مراسم درباره شخصیت آقای جعفریان گفته شد همه درست است و علاوه بر این، ایشان دارای خصوصیات دیگری هستند که در کارهای علمی بسیار شجاع و به‌دور از هرگونه محافظه‌کاری عمل می‌کنند و این روحیه شجاعت در مسائل علمی در شهید مطهری نیز دیده می‌شد.

وی با بیان اینکه شجاعت دکتر جعفریان در مباحث علمی تحول ایجاد کرد، تصریح کرد: نکته دیگر در ایشان پرکاری وی است که در سن نه چندان بالا وی آثار متعدد و متنوعی در موضوعات مختلف با گرایش‌های گوناگون ارائه می‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از خصوصیات دیگر دکتر جعفریان ابتکارات و ابداعات ایشان در کتابخانه مجلس بود که انصافاً هر روز ایشان با اشتیاقی در محل کار حضور می‌یافت و دل‌مشغولی ایشان این بود که امکانات اصلی برای پژوهش پژوهشگران فراهم باشد و این نشان می‌دهد اگر مردان فرهنگی صاحب‌نظر در مسندهای اجرایی قرار گیرند و امکانات را در اختیار آنها قرار دهیم، شرایط و محیط را تغییر می‌دهند.

دکتر لاریجانی افزود: در همین جلسه هم انسان این احساس را می‌کرد دکتر جعفریان از زمان به نحو احسن استفاده و نکات مهمی را در باب پژوهش و فرهنگ مطرح کردند. بنده هم قبول دارم که بخش فرهنگ و پژوهش از مظلومیتی برخوردار است.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: وقتی مشاهده می‌شود که کارهای فرهنگی معطل اعتبارات اندکی است، تاسفبار است چرا که در کشور خرج‌های زیادی صورت می‌گیرد ولی کارهای فرهنگی در مظلومیت بودجه‌ای قرار دارد.

وی، تصریح کرد: تا زمانی که فضای کشور فضای علمی پر رونقی نباشد، توسعه پایدار به‌وجود نمی‌آید و نباید انتظارداشت که با وجود کارخانه‌های بزرگ توسعه پایدار ایجاد شود، بلکه باید با ایجاد مشارکت مردم در امور فرهنگی توسعه پایدار را تحقق بخشید.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه باید حمایت‌ها از مراکز پژوهشی افزایش یابد، گفت: اگر چه امسال و سال آینده در خشکسالی بودجه‌ای قرار داریم ولی نباید بخش فرهنگ و پژوهشی جامعه مورد غفلت واقع شود.

وی با یادآوری صدور حکم مشاوره برای دکتر جعفریان، تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم در پست جدید از ایشان بهره مناسبی ببریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره دکتر رجبی ریاست جدید کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس، گفت: ایشان نیز که از بیت شریف والد بزرگوارشان که مورد احترام مردم هستند و جامعه از وجودشان بهره برده‌اند، برخاسته‌اند، اهل کتاب و حکمت هستند و کارهای متنوعی را در زمینه‌های پژوهشی و فرهنگی انجام داده‌اند.

دکتر لاریجانی با یادآوری اینکه دکتر رجبی سابقه فعالیت درکتابخانه مجلس را نیز داشته است، گفت: ایشان تجربه مناسبی دارند و باید از تجربیات دوره ۴ ساله قبلی مدیریت کتابخانه مجلس نیز بهره ببرند و برای مثال دکتر جعفریان تعامل با کتابخانه‌ها و پژوهشکده‌های کشورهای همسایه و اسلامی را آغاز کردند که امیدواریم در این دوره این مسیر ادامه یابد، مخصوصاً تعاملات باید با کشورهایی مثل عراق، افغانستان و به‌ویژه مصر گسترش یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین به‌روز شدن کتابخانه از اهمیت فراوانی برخوردار است، ۴ سال پیش قبل از حضور جعفریان در کتابخانه مجلس تعداد کتاب‌ها از ۲۵۰ هزار جلد به ۶۵۰ هزار جلد افزایش یافت و به‌روز کردن کتابخانه از دغدغه‌های آقای جعفریان بود که باید در دوره جدید نیز ادامه یابد.

وی با اظهار امیدواری از اینکه آینده روشنی پیش‌روی کتابخانه مجلس است، ادامه داد: اگر چه مشکلات بودجه‌ای فراوانی وجود دارد، ولی طرحی برای توسعه کتابخانه مجلس از نظر ساختمانی در نظر گرفته شده که طرح مناسبی است و کار آن آغاز شده است، چرا که در شرایط کنونی گنجایش نگهداری این ذخایر ارزشمند در مکان فعلی وجود ندارد و امیدواریم بنای عظیم طراحی شده، بسیاری از مشکلات را حل کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پایان برای دکتر رسول جعفریان در پست مشاور و همچنین برای رئیس جدید کتابخانه، موزه و اسناد ملی مجلس آرزوی توفیق و موفقیت کرد./

پایان پیام
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی