کد خبر : 3574
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ لاریجانی: طرح اسد اتمام حجت با ماجراجویان منطقه است

خانه ملت/ لاریجانی: طرح اسد اتمام حجت با ماجراجویان منطقه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح سه مرحله‌ای دولت سوریه نشان از عزم جدی این دولت برای اصلاحات و تغییرات سیاسی دارد، گفت: مجلس شورای اسلامی از اقدامات اصلاحی بر مبنای رأی ملت سوریه استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۱۹دی ماه) مجلس شورای اسلامی در سخنان پیش از دستور خود گفت: از ابتدای رفتارهای ماجراجویانه غرب و برخی کشورهای منطقه جمهوری اسلامی تأکید کرد که اصلاحات دموکراتیک در سوریه باید با اراده ملت سوریه و با همفکری گروه های مختلف صورت بگیرد و این امر نیاز به امنیت دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه در دو سال اخیر برخی کشورها با تصور اینکه به یکی از کشورهای مقاوم در مقابل رژیم صهیونیستی لطمه بزنند و برخی با توهم تسلط منطقه ای با ارسال سلاح و سایر تجهیزات به ناامنی در سوریه دامن زدند.

وی اضافه کرد: اینک بعد از دو سال که این کشورها به ملت سوریه لطمات مالی و جانی سنگینی وارد کرده اند حداقل این معنا را باید فهم کرده باشند که با نتیجه گیری و فرصت طلبی و اعزام نیرو و سلاح آن هم از کشورهایی که بوی دموکراسی به مشامشان نخورده نمی توانند تغییراتی در سوریه دهند و حال در معرض آزمونی دیگر قرار گرفته اند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه طرح سه مرحله ای دولت سوریه نشان می دهد که این دولت عزم جدی در اصلاحات و تغییرات سیاسی دارد ، گفت: طبعاً باید زمینه های امنیتی اجرای این طرح فراهم شود و این طرح قابلیت حل مسئله را دارد.

طرح اسد اتمام حجت با ماجراجویان منطقه است

رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه طرح سه مرحله ای دولت سوریه با کشورهایی که در این دو سال برخورد ماجراجویانه داشتند اتمام حجت می کند، اظهار داشت: در این طرح مسیر اصلاحات سیاسی را بر مبنای انتخابات قرار داده اند و اراده ملت سوریه آن را سامان خواهد بخشید و لذا کشورهایی که در این دو سال مستمراً مرثیه دموکراسی در سوریه می خواندند باید بدانند که مقابله با این طرح به معنای جنگ افروزی علیه استقرار دموکراسی در سوریه است.

مجلس از اقدامات اصلاحی در سوریه استقبال می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی از اقدامات اصلاحی بر مبنای رأی ملت سوریه استقبال می کند و امیدوار است گام های استوار در جهت تحقق این طرح برداشته شود.

قیام ۱۹ دی مبنای انقلاب اسلامی شد

دکتر لاریجانی با اشاره به سالگرد قیام مردم قم در ۱۹ دی ماه سال ۱۳۵۶ گفت: این قیام مبدأ انقلاب اسلامی شد و ارکان حکومت استبدادی شاه را به لرزه انداخت.

وی در ادامه افزود: جرقه این قیام از مقاله ای فضاحت بار آغاز شد که ساواک با محاسبات غلط علیه شخصیت محبوب ملت امام راحل(ره) تدوین و منتشر کرد.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به اینکه پس از گذشت چند دهه از این حادثه روشن شده است که از سال ۵۰ شاه ساواک را برای برخورد جدی با هر حرکت مخالف رژیم مأمور کرد گفت: این موضوع امر را بر خود شاه و عناصر اصلی رژیم مستبد مشتبه کرد که زمان مناسبی برای از بین بردن شخصیت امام راحل(ره) است.

وی تصریح کرد: این محاسبه غلط که حکایت از غرور کاذب رژیم شاه داشت یکباره مردم قم را به خیابان ها کشاند که با داغ و درفش رژیم نیز آرام نشد و همین استواری ملت با رهبری روحانیت مبارز پایه های انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی را شکل داد.

شاه با نزدیک شدن به آمریکا از مردم دور شد

دکتر لاریجانی اظهار داشت: نکته نخست در کالبد شکافی این نظام این است که رژیم شاه با اتکا به آمریکا نقش ژاندارم منطقه را پیدا کرده بود و به میزانی که به آمریکا تکیه کرد از مردم دور شد.

نزدیکی با آمریکا نزد ملت‌ها هزینه دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رژیم شاه با خشونت ساواک تنفر مردم را نمی دید اما مستمراً شاهد زایش تنفر ملی از رژیم بودیم، گفت: این نکته مهمی است مخصوصاً برای کشورهایی که در جریان بیداری اسلامی هستند تا تصویر نکنند نزدیکی با آمریکا نزد ملت ها بدون هزینه است اما ممکن است حاکمان در کوتاه مدت هزینه آن را درک نکنند.

لاریجانی افزود: رژیم سفاک شاه تصور می کرد از سال ۱۳۵۴ به بعد با مبارزینی که مسلحانه قیام کرده بودند برخورد کرده است و عملاً میدان بازی را برای خود فراهم کرده که تغییر تاریخ هجری و جشن مفتضحانه سلطنت ۲۵۰۰ ساله و کثافت کاری بی هنرانه در جشن هنر شیراز از نمونه اقدامات سرخوشانه رژیم شاه است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه رژیم پهلوی عمق نفوذ و قدرت روحانیت در توده های مردم را در نیافته بود عنوان کرد: امام(ره) هیچگاه با گروه های مارکسیست یا منافق التقاطی که مبارزه مسلحانه می کردند موافقت نداشت و نظریه همگرایی و روشنگری توده های ملت را دنبال می کرد.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: امام(ره) در مرداد ماه ۱۳۵۶ فرمود که صریحاً از دسته جات خائن چه کمونیست ها چه مارکسیست ها و چه منحرفان از مذهب تشیع و از مکتب مقدس اهل بیت متنفر و بیزار است و آنان را خائن به مملکت و مذهب می داند.

قدرت ظاهری رژیم شاه تاثیرات فرهنگی روحانیت را درک نکرد

وی با بیان اینکه هسته اصلی اجرایی این نظریه سازمان روحانیت بود گفت: قدرت ظاهری رژیم شاه باعث شد که تأثیرات فرهنگی روحانیت را درک نکند.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: روحانیون چون همیشه با مردم و در کنار ملت ریسک کرده اند مورد اعتماد مردم اند و مراجع تقلید و حوزه های علمیه و روحانیت تکیه گاه ملت هستند که نمونه ای از آن را در مراسم تشییع پیکر عالم جلیل القدر آیت الله آقا مجتبی تهرانی مشاهده کردیم.

وی با بیان اینکه در تاریخ گذشته و در جریان نهضت مشروطه، ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی روحانیت پیشتاز و هدایتگر ملت بود گفت: همین همراهی موجب شد که جریان های روشنفکری غرب زده یا چپ گرا هیچ گاه نتوانند توده های ملت را همراه خود کنند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: شهید مطهری در یکی از آثار خود در نقدی که بر کتاب بنی صدر نوشته به این نکته اشاره کرده است که برخی از روشنفکران تصور ابزاری از روحانیت برای مرحله گذار دارد اما روحانیت به دلیل تسلط بر معارف اسلامی و استقلال حوزه ها از دولت همیشه منادی و حافظ حقوق ملت بوده است.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه روشنگری روحانیت و پیوند مردمی آن و استقلال آن علت موجوده انقلاب اسلامی بوده است یادآور شد: سیاستمداران اصیل انقلاب این نعمت معنوی کشور را درک می کنند اما عده ای تصور می کنند که با حرف های سطحی و بی مبنا و ابهام آفرینی می توانند از این دژ اعتقادی ارزشمند عبور کنند که اینگونه اعمال عاقبت خوشی ندارد.

دکتر لاریجانی افزود: امام راحل(ره) در سال ۱۳۵۷ فرمودند که از حوزه های علمیه تجلیل کنیم و به حرف هایی که می زنند و می خواهند شما را از مراجع و حوزه ها جدا کنند گوش ندهید اینها غرض دارند و این حوزه علمیه هم که اسلام را تا به حال نگه داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بنا به فرموده امام راحل(ره) اگر روحانیون نبودند از اسلام خبری نبود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی