کد خبر : 3572
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/طرح سه مرحله ای دولت سوریه نشان از عزم جدی در اصلاحات سیاسی دارد

مهر/طرح سه مرحله ای دولت سوریه نشان از عزم جدی در اصلاحات سیاسی دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیان اینکه طرح سه مرحله ای دولت سوریه نشان از عزم جدی در تغییرات و اصلاحات سیاسی دارد گفت: این طرح قابلیت حل مساله را دارد و مجلس شورای اسلامی از اقدامات اصلاحی بر مبنای رای ملت در سوریه استقبال می کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی طی سخنانی به سالروز قیام مردم قم و 19 دی ماه 56 اشاره کرد و اظهار داشت: این قیام مبدا انقلاب اسلامی گردید و ارکان حکومت استبدادی و وابسته شاه را به لرزه انداخت.

وی گفت: جرقه این قیام از مقاله‌ای وقاحت آور آغاز شد که ساواک با محاسبات غلط علیه شخصیت محبوب ملت امام خمینی (ره) تدوین و منتشر نمود. حال که چند دهه از این حادثه می گذرد و برخی از عناصر رژیم شاه در خاطرات خود به آن اشاراتی داشتند، روشن می گردد که از سال 50 که شاه ساواک را برای برخورد جدی با هر حرکتی که مخالف رژیم باشد مامور نمود و خفقان را 100 درصد کرد، امر بر خود شاه و عناصر اصلی رژیم مشتبه شد که موقع مناسبی برای از بین بردن شخصیت امام است.

لاریجانی گفت: این محاسبه غلط که حکایت از غرور کاذب رژیم داشت یک باره مردم انقلابی قم را به خیابان ها کشاند که با داغ  و درفش رژیم  نیز آرام نگرفت و همین استواری ملت با رهبری روحانیت مبارز پایه های انقلاب شکوهمند اسلامی را شکل داد. نکته نخست در کالبد شکافی این قیام در این است که رژیم شاه که به دلیل اتکا به آمریکا نقش ژاندارم منطقه را پیدا کرده بود، به میزانی که به آمریکا تکیه کرد از مردم دور شد.

وی ادامه داد: گرچه رژیم با خشونت ساواک تنفر مردم را نمی دید اما مستمراً شاهد زایش تنفر ملی از رژیم بودیم. این نکته مهمی است مخصوصاً برای کشورهایی که امروز در جریان بیداری اسلامی هستند که تصور نکند که نزدیکی به آمریکا در نزد ملت ها بدون هزینه است، ممکن است حاکمان در کوتاه مدت هزینه آن را درک نکنند.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: نکته دوم آن است که رژیم سفاک شاه تصور می کرد از سال 54 به بعد با مبارزینی که مسلحانه قیام کرده بودند برخورد کرده است و عملاً میدان بازی برای اقدامات خود را فراهم نموده که تغییر تاریخ هجری و جشن مفتضحانه سلطنت 2500 ساله و کثافت کاری بی هنرانه در جشن هنر شیراز از نمونه اقدامات سرخوشانه رژیم شاه بود. عمق قدرت و نفوذ روحانیت در توده های مردم را در نیافته بود. امام (ره) هیچ گاه با گروه های مارکسیست یا منافق التقاطی که مبارزه مسلحانه می کردند موافقتی نداشت و نظریه همگرایی و روشنگری توده های ملت را دنبال کرد.

نماینده قم خاطرنشان کرد: امام در مرداد 56 فرمود من صریحاً اعلام می کنم که از این دسته جات خائن چه کمونیست ها و چه مارکسیست ها و چه منحرفین از مذهب تشیع و از مکتب مقدس اهل بیت عصمت (ع) به هر اسم و رسمی که باشد متنفر و بیزارم و آنها را خائن به مملکت و اسلام و مذهب می دانم.

وی گفت: هسته اصلی اجرایی این نظریه  سازمان روحانیت بود، قدرت ظاهری رژیم شاه باعث شد که تاثیرات فرهنگی روحانیت را درک نکند، روحانیت چون همیشه در کنار مردم و با ملت زیست نموده است و مورد اعتماد ملت است، مراجع تقلید و حوزه های علمیه و روحانیت تکیه گاه ملت هستند که نمونه ای از آن دلبستگی در مراسم تشییع عالم جلیل القدر آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی مشاهده کردیم.

وی گفت: در تاریخ گذشته چه در نهضت مشروطه و چه در ملی شدن نفت و چه انقلاب اسلامی، مراجع و روحانیت پیشتاز و هدایتگر ملت بودند. جریان های روشنفکری غرب زده یا چپگرا هیچ گاه نتوانستند توده های ملت را همراه خود کنند. شهید مطهری در یکی از آثار خود در نقدی که بر کتاب بنی صدر نوشته اند به این نکته اشاره کردند که برخی از روشنفکران تصور ابزاری از روحانیت برای مرحله گذار دارند اما روحانیت به دلیل تسلط بر معارف اسلامی و استقلال حوزه ها از دولت همیشه منادی و حافظ حقوق ملت بوده است.

لاریجانی ادامه داد: باید پذیرفت روشنگری روحانیت و پیوند مردمی آن و استقلال آن علت موجبه انقلاب بوده است. سیاست مداران اصیل انقلابی نعمت معنوی کشور را درک می کنند، عده ای تصور نکنند که با حرف های سطحی و بی مبنا می توانند با ابهام آفرینی از این دژ اعتقادی ارزشمند عبور کنند که این اعمال عاقبت خوشی ندارد.

وی گفت: امام در سال 57 فرمودند "از حوزه های علمیه تجلیل کنید به حرف هایی که می زنند و می خواهند شما را از حوزه ها جدا کنند از مراجع جدا کنند گوش نکنید این ها غرض دارند. این حوزه علمیه است که اسلام را تا به حال نگه داشته است. اگر روحانیون نبودند از اسلام خبری نبود".

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله سوریه اشاره کرد و گفت: از ابتدای رفتارهای ماجراجویانه غرب و برخی کشورهای منطقه جمهوری اسلامی تاکید نمود اصلاحات دموکراتیک در سوریه باید با اراده ملت سوریه و همفکری گروه  های مختلف صورت گیرد و این امر احتیاج به امنیت دارد.

وی گفت: متاسفانه در این دو سال این کشورها با ارسال  سلاح و امکانات وسیع دیگر ناامنی در سوریه را دامن زده اند. عده ای با تصور اینکه به یکی از کشورهای مقاوم در مقابل رژیم صهیونیستی لطمه بزنند و برخی هم با توهم تسلط بر منطقه.

رئیس مجلس ادامه داد: اینک پس از دو سال که به ملت سوریه لطمات جانی و مالی سنگینی وارد کردند حداقل این معنا را باید فهم کرده باشند که با دسیسه چینی و فرصت طلبی و اعزام نیرو و سلاح آن هم از کشورهایی که بویی از دموکراسی به مشام شان نخورده نمی توانند تغییراتی در سوریه دهند. حال در معرض آزمونی دیگر قرار گرفته اند. طرح سه مرحله ای دولت سوریه نشان داد که دولت  سوریه عزم جدی در تغییرات و اصلاحات سیاسی دارد و طبعاً باید زمینه های امنیتی آن فراهم شود. این طرح قابلیت حل مساله را دارد.

لاریجانی افزود: طبعاً این طرح با کشورهایی که در این دو سال ماجراجویانه برخورد نموده اند اتمام حجت می کند. در این طرح مسیر اصلاحات سیاسی را بر انتخابات قرار داده است که اراده ملت آن را سامان خواهد بخشید لذا کشورهای مداخله گر که در این دو سال مستمراً مرثیه دموکراسی در سوریه می خواندند باید بدانند مقابله این طرح به معنای جنگ افروزی علیه استقرار دموکراسی در سوریه است.

رئیس مجلس تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی از اقدامات اصلحی بر مبنای رای ملت در سوریه استقبال می کند و امیدوار است گام های استوار در جهت تحقق این طرح برداشته شود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی