کد خبر : 3571
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/لاریجانی: طرح سه مرحله ای دولت سوریه نیازمند فراهم آمدن زمینه های امنیتی آن است

ایرنا/لاریجانی: طرح سه مرحله ای دولت سوریه نیازمند فراهم آمدن زمینه های امنیتی آن است

 تهران - رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز کشورهای مداخله گر در سوریه در معرض آزمون دیگری قرار دارند، گفت: طرح سه مرحله ای دولت سوریه نشانگر عزم جدی در تغییرات سیاسی است که نیازمند فراهم آمدن زمینه های امنیتی آن است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ˈعلی لاریجانیˈ روز سه شنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه طرح رییس جمهوری سوریه قابلیت حل بحران این کشور را دارد، اظهار داشت: طرح سه مرحله ای دولت سوریه با کشورهایی که ماجراجویانه با این کشور برخورد کرده اند، اتمام حجت می کند.

وی با اشاره به این که این طرح سه مرحله ای کشور را در مسیر انتخابات قرار داده و اراده ملت سوریه به آن سامان خواهد بخشید، ادامه داد: کشورهای مداخله گر بدانند که هرگونه مقابله با این طرح به معنای جنگ افروزی علیه استقرار دموکراسی در سوریه است.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی از اقدامات اصلاحی بر مبنای رای ملت استقبال می کند و امیدواریم گام های استوار در جهت تحقق این طرح برداشته شود.

لاریجانی با اشاره به رفتارهای ماجراجویانه غرب و برخی کشورهای منطقه در سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که اصلاحات دموکراتیک باید با اراده ملت سوریه و هم فکری گروه های مختلف صورت گیرد و این موضوع نیاز به امنیت دارد.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته برخی کشورها با ارسال سلاح به ناامنی در سوریه دامن زدند و لطمات مالی و جانی سنگینی به این کشور وارد کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این کشورها باید بفهمند که با دسیسه چینی و ارسال نیرو و سلاح نمی توانند تغییرات در سوریه ایجاد کنند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گرامیداشت سالروز قیام 19 دی ماه سال 1356 مردم قم، گفت: در این روز مردم قم قیام کردند و ارکان حکومت استبدادی وابسته به رژیم شاه را به لرزه انداختند.

وی افزود: با گذشت چند دهه از این واقعه، برخی عناصر رژیم شاه در خاطرات خود به این موضوع اشاره داشته اند.

وی ادامه داد: این موضوع روشن می کند که از سال 1350 شاه ساواک را برای برخورد جدی با حرکات مخالفان رژیم تشکیل داد و این امر به خود شاه و عناصر رژیم مشتبه شد که موقعیت مناسبی برای از میان برداشتن امام (ره) به دست آورده است.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این محاسبه غلط که حکایت از غرور کاذب شاه داشت مردم قم را به خیابان ها کشاند و این استواری ملت با رهبری امام (ره) پایه های انقلاب را شکل داد.

لاریجانی با کالبد شکافی این قیام، گفت: رژیم شاه به دلیل اتکا به آمریکا نقش ژاندارم منطقه را پیدا کرده بود و به میزانی که به این کشور تکیه کرد از مردم دور شد.

وی با بیان این که این نکته مهمی برای کشورهایی است که امروز در مسیر بیداری اسلامی قرار دارند، افزود: این کشورها نباید تصور کنند که نزدیکی به آمریکا نزد ملت ها بدون هزینه بوده است و احتمالا برخی حاکمان این مساله را درک نکنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که امام (ره) هیچگاه گروه های مارکسیسم و غیراعتقادی را قبول نداشت، گفت: ایشان همواره نظریه همگرایی توده ها را دنبال می کرد و هسته اصلی اجرای این نظریه سازمان روحانیت بود و قدرت ظاهری رژیم شاه سبب شد این قدرت را درک نکنند.

لاریجانی گفت: روحانیت همواره در کنار ملت زندگی کرده و مورد اتکا و اعتماد ملت است و نمونه ای از آن دلبستگی را در مراسم تشییع آیت الله حاج آقامجتبی تهرانی مشاهده کردیم.

وی اظهارداشت: در تاریخ گذشته، نهضت مشروطیت و ملی شدن صنعت نفت و انقلاب، مراجع و روحانیت همواره پشتیبان ملت بوده اند و جریان های روشنفکری غرب و چپ گرا نتوانستند توده های ملت را همراهی کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که روحانیت همیشه منادی و حافظ حقوق ملت بوده است، گفت: باید پذیرفت روشنگری و پیوند روحانیت و مردم علت اصلی انقلاب بود و سیاستمداران اصیل انقلابی این نعمت اصیل را درک کرده اند.

لاریجانی، گفت: ولی عده ای تصور نکنند با حرف های بی معنا و با ابهام آفرینی می توانند از این دژ قدرتمند عبور کنند که این حرف ها عاقبت خوشی ندارد.

سیام(3)**1053**9132**1478

انتهای پیام /*

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی